Pohledem Petra Horkého: Kde je asijský Facebook

10. července 2013, 09:40 - Petr Horký
10. července 2013, 09:40

V Asii žije polovina ze dvou miliard světových uživatelů internetu. Vyrábí se tam většina tabletů a mobilů, Japonsko či Korea mají nejrychlejší internet na světě. Tak proč tedy z asijského kontinentu dosud nevzešla globální internetová firma podobná Facebooku nebo Googlu?

Tuto otázku si položili kolegové z Economist inteligence Unit, analytické buňky britského časopisu Economist. Přišli na to, že za to (z velké části) mohou místní vlády. V Asii nejsou důvěryhodné systémy pro on-line platby, uživatelé neradi platí za on-line obsah, je těžké zaměstnávat cizince. K těmto závěrům autoři došli.

V Thajsku či Indii rozvoji brání také zákony, podle kterých jsou internetové firmy zodpovědné za obsah. Mnoha asijským firmám navíc často zkrátka chybí globální ambice – indickým či čínským společnostem bohatě stačí cílit na domácí trh. Jsou tu výjimky.

Čínský on-line obchod Alibaba má stále vyšší mezinárodní ambice, chystá se na burzu a jeho debut bude událostí. Tencent, čínská firma vlastnící komunikační platformu WeChat, prudce roste, stejně tak japonská firma Line. Z japonských firem se globálně daří firmám produkujícím sociální hry, jako je třeba společnost GungHo.

Nutno dodat, že globální hráči jako Facebook nebo Google nejsou tak globální jak by si přáli být. V Číně jsou Facebook a Twitter zablokované, v Jižní Koreji vyhledávačům nevládne Google, ale lokální hráči Naver a Daum. A nutno dodat, že snažit by se mohla i Evropa, která má k vytvoření globálního hráče lepší politicko-kulturní předpoklady.


Čtěte také:

Petr Horký: Kyberpunk

Pavla Palaščáková: Kde je Snowden?

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít