Article, show

Pohled z Budapešti

30. ledna 2009, 15:16 - (red)
30. ledna 2009, 15:16

Kapitola 162

Desetiletí za sedm let * Banánové Maďarsko * Premiérova vila * Ruský stát v Malévu

Desetiletí za sedm let

Světoznámý americký historik maďarského původu John Lukacs hovoří o dlouhém 19. a krátkém 20. století. Dle něho 20. století začalo v roce 1914 první světovou válkou a skončilo v roce 1989. Počítáme-li dobře, trvalo 75 let.
Jak bude dlouhé 21. století? Další maďarský filozof János Sebeök říká, že prvních deset let 21. století začalo 11. září 2001 a skončilo volbou Baracka Obamy americkým prezidentem 4. listopadu 2008. Trvalo tedy zhruba sedm let. Půjde-li to takto dál, stane se 21. století nejkratším ze všech v historii lidstva.

Banánové Maďarsko

Bývalý maďarský (socialistický) ministr financí Lajos Bokros nedávno publikoval dlouhou analýzu, proč se jeho země ocitla v ekonomické krizi. „Natolik velké plýtvání veřejnými financemi, že by se zastyděly i banánové republiky, dovedlo stát ke krachu. Ze situace Maďarsko zachránil jen obrovský úvěr od Mezinárodního měnového fondu a dalších institucí ve výši 25 miliard dolarů,“ míní Bokros. V čem dle něho spočívá problém? Vysoké daně, mnoho černých pasažérů, nízká zaměstnanost a slabá účinnost sociálních opatření. Maďarsko tedy čekají těžké roky. „Prvních deset let 21. století je pro Maďarsko už definitivně ztracených. Je jen na nás, aby se neztratilo i druhých deset let,“ uzavírá svou studii Bokros.

Premiérova vila

Maďarsko a především jeho socialistická vláda musejí být skutečně ve velké krizi. Premiér Ferenc Gyurcsány, bývalý svazácký boss, který se po roce 1989 během několika let stal miliardářem, opět vytáhl proti opozici antisemitskou kartu. Na konferenci o rasismu, která se konala předminulý pátek, Gyurcsány prohlásil, že pravicová opozice spolupracuje s nacionalistickými stranami. Dle něho by parlamentní strany měly jasně deklarovat, že nepodpoří rasistická a antisemitská uskupení.
Co na to říct? Snad postačí reakce největší pravicové strany Fidesz na premiérova slova. „Je poněkud zvláštní, brojí-li proti rasismu a krajní pravici člověk, který každé ráno při odchodu do práce opouští vilu, již původním židovským majitelům nejdříve sebrali fašisté a po válce komunisté,“ uvádí se v jejím prohlášení.

Ruský stát v Malévu

Minulý týden dostali Maďaři další úder. Jejich národního leteckého dopravce, společnost Malév, převzal Vněšekonombank, který kontroluje ruský stát. Tato banka financovala firmu Airbridge, která patří ruskému miliardáři Borisi Abramovičovi, jenž vlastnil leteckou společnost KrasAir. Ta patřila mezi největší v Rusku, ale loni vyhlásila bankrot. KrasAir i Airbridge, který koupil Malév v roce 2007 za milion dolarů (tedy za cenu menší vily na dobré budapešťské adrese), nyní zdědil Vněšekonombank. Partnerem banky se stal největší ruský letecký dopravce Aeroflot, který bude Malév provozovat.
Firmu Aeroflot, jež hodlá koupit i České aerolinie, také kontroluje ruský stát (vlastní 51,17 procenta akcií). Kdo jsou ve skutečnosti ostatní akcionáři? Toť velké ruské tajemství.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít