Pohádková motivace pro top manažery

31. ledna 2005, 00:00 - BLANKA RŮŽIČKOVÁ
31. ledna 2005, 00:00

ELEKTRÁRENSKÁ SPOLEČNOST ČEZ Šéfové elektrárenské společnosti ČEZ mají špičkové odměny. Státu to nevadí. Velkorysé benefity jim naopak ještě zvýšil.

ELEKTRÁRENSKÁ SPOLEČNOST ČEZ Šéfové elektrárenské společnosti ČEZ mají špičkové odměny. Státu to nevadí. Velkorysé benefity jim naopak ještě zvýšil. Předseda dozorčí rady Stanislav Kázecký si na základě dosavadního motivačního programu přišel na osmnáct milionů korun. Vydělal je během jediného dne loňského roku, kdy od své firmy nakoupil a vzápětí prodal akcie ČEZ. Kdyby nyní prodal i další akcie, na které má ještě v rámci motivace nárok, inkasoval by dalších jedenáct milionů. A dlouholetý člen vedení, místopředseda představenstva Petr Vobořil, vloni utržil na motivačních akciích přes pět milionů korun. Předseda představenstva a generální ředitel Martin Roman zatím žádné akcie neprodal. Třicetiletý manažer nastoupil do firmy ČEZ 19. února 2004. Přesto má opci, na které by mohl okamžitě vydělat několik desítek milionů korun. Roman nechce o svých odměnách podrobněji mluvit. I když připustil, že má nárok na větší počet akcií než Kázecký, odpověď na další dotazy odmítl s tím, že je akcionáři najdou v příští výroční zprávě. V médiích se tak objevily spekulace, že si za necelý rok k manažerskému platu a odměnám za představenstvo už „vydělal“ navíc kolem padesáti milionů korun. S POŽEHNÁNÍM STÁTU

Valná hromada, na níž se manažerské odměny probíraly, se konala v pátek 22. ledna. Proti dosavadnímu motivačnímu programu, který existuje ve firmě ČEZ už od roku 2001, nikdo neprotestoval. A tak akcionáři hladce schválili jeho rozšíření a prodloužení. místo dosavadních dvou milionů napříště rozdělit sedm milionů kusů. Zvýší se i počet manažerů, kteří mají na opční akcie nárok: kromě členů představenstva a dozorčí rady mateřské společnosti to nyní budou i šéfové dceřiných firem.

Rozšíření motivačního programu navrhl hlavní akcionář, a tím je stát. Fond národního majetku pro něj zatím drží více než 67 procent akcií a je jasné, že proti váze jeho dvoutřetinového podílu nemají ostatní drobní akcionáři žádnou šanci. Zástupci státu i managementu jim navíc na valné hromadě vysvětlili, že manažerský motivační program bude výhodný i pro ně. Jednoduše proto, že se šéfové firmy ČEZ budou nyní o to víc snažit, aby se hodnota akcií dál zvyšovala.

FATÁLNÍ CHYBA? NAPRAVÍME

Pro drobné akcionáře přesto může být velkorysá motivace manažerů nevýhodná. Firma ČEZ na ní prodělá. Martin Roman přiznal, že ČEZ nemá dost vlastních akcií, aby je mohl mezi manažery rozdělit. Jen na „starý“ motivační program jich potřebuje ještě 1,8 milionu kusů, ale má jich jenom deset tisíc. Pokud by se nyní všichni vybraní manažeři rozhodli, že uplatní opci, musel by pro ně ČEZ akcie nakoupit na kapitálovém trhu. Nynější kurz kolem 350 korun je mnohem vyšší než suma, kterou by od manažerů za akcie dostal. Například Stanislav Kázecký má nárok koupit další akcie po 128,62 koruny za kus. Tato cena se mu stejně jako ostatním účastníkům programu odvozuje od průměrného kurzu akcií za posledních šest měsíců před datem, kdy se do opčního programu přihlásil.

Martin Roman přesto nepovažuje nedostatek akcií za fatální chybu. Tvrdí, že ČEZ nenakoupil akcie v době, kdy byly levné, protože to bylo riziko. „Kdyby jejich cena spadla, byli bychom popotahováni, že jsme firmě prodělali tolik a tolik milionů,“ uvedl v rozhovoru pro MF Dnes.

ČEZ však boj o nákup levnějších akcií nevzdal. Akcionáři na valné hromadě souhlasili s tím, že podnik může koupit od státu až deset procent vlastních akcií, což představuje 59,2 milionu kusů. A to za cenu od 100 do 600 korun za kus. Martin Roman přitom doufá, že vláda nebude prodávat tak velký balík za tržní cenu danou kurzem akcií, ale dá firmě ČEZ slevu za to, že jí pomůže naplnit prázdnou státní pokladnu.

PŘEDČASNÉ NADĚJE?

Desetiprocentní podíl ve firmě má nyní tržní hodnotu přes dvacet miliard korun. I když ČEZ nemá podle analytiků s touto sumou problém, není zaručeno, že bude desetiprocentní balík skutečně kupovat. Prodej akcií musí schválit vláda a premiér Gross už řekl, že to může trvat několik měsíců. „Ministři nejsou jednotní, takže transakce není ani zdaleka jistá,“ upozorňuje analytik České spořitelny Libor Vinklát.

Plánovaný prodej akcií přímo firmě ČEZ již kritizovala opozice: za krok špatným směrem ji označil například místopředseda hospodářského a sněmovního výboru Oldřich Vojíř (ODS). Analytik Roman Cenek z investiční společnosti Atlantik FT uvedl, že taková transakce může snížit cenu akcií a elektrárenská firma na ní nakonec prodělá. Nabyté vlastní akcie totiž musí podle zákona do osmnácti měsíců opět prodat. „Nákupem tak velkého balíku by se management vystavil velkému riziku. Musel by sledovat jak akcie na trhu umístit a suplovat tak investiční banku. Jeho hlavní byznys je přitom prodej energie,“ upozornil Cenek.

Vedení firmy ČEZ prezentuje své výsledky jako vynikající. Zisk roste, přestože firma úspěšně expanduje i do zahraničí. Vloni získala podíly v bulharských distribučních společnostech a vyhrála tendr na nákup elektrárny v Rumunsku. Čistý zisk byl vůbec nejvyšší v historii, jen za prvních devět měsíců minulého roku dosáhl téměř deseti miliard korun. Méně se už zdůrazňuje, že výnosy rostou i proto, že se do nich od loňska připočítávají i zisky pěti distribučních společností, které se k firmě připojily v roce 2003. Nebo to, že vloni prohrál bitvu o strategickou investici do obdoby ČEZ na Slovensku, firmy Slovenské elektrárne. Za dobré považuje výsledky firmy i kapitálový trh. Až na malé výkyvy roste cena jeho akcií už druhým rokem. „Z vývoje kurzu je jasně vidět, že investoři té firmě věří,“ dodává Cenek.

**MOTIVAČNÍ PROGRAM

* vybraní manažeři si mohou rezervovat akcie firmy ČEZ s tím, že je nakoupí, až to pro ně bude výhodné. Rezervace (opce) znamená, že je koupí za cenu, kterou měly v době, kdy se manažeři přihlásili do motivačního programu

* za akcie zaplatí firmě až ve chvíli, kdy se rozhodnou, že opci uplatní

* nakoupené akcie mohou okamžitě prodat na trhu za momentální tržní cenu. Pokud je vyšší, okamžitě vydělají. Když je nižší, nemusí akcie kupovat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Test: Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G160 AWD
Technologie
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
iFixit rozebral nové iPhony 8 do posledního šroubku. Apple zmenšil akumulátor
Tip na VPN: Windscribe vám dá 10 GB zadarmo, další kapacitu získáte těžbou kryptoměny
Opera se dotýká virtuální reality. Přehraje 360° video v Oculus Riftu a dalších zařízeních
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít