Article, show

Podzimní dobrodružství na Dachsteinu

29. září 2003, 00:00 - JAKUB TUREK - www.horydoly.cz
29. září 2003, 00:00

Užijí si horolezci, cyklisté, turisté, běžkaři i vodáci NEJBLIŽŠÍ OPRAVDU VELKÁ HORA SE VYPÍNÁ ZHRUBA JEN ČTYŘI STA KILO METRŮ OD PRAHY. TÉMĚŘ TŘÍTISÍCOVÝ DACHSTEIN VÉVODÍ DALEKÉMU ŠIROKÉ MU OKOLÍ. Jeho bílá ledovcová čepice je vidět už ze Šumavy.

Užijí si horolezci, cyklisté, turisté, běžkaři i vodáci

NEJBLIŽŠÍ OPRAVDU VELKÁ HORA SE VYPÍNÁ ZHRUBA JEN ČTYŘI STA KILO METRŮ OD PRAHY. TÉMĚŘ TŘÍTISÍCOVÝ DACHSTEIN VÉVODÍ DALEKÉMU ŠIROKÉ MU OKOLÍ.

Jeho bílá ledovcová čepice je vidět už ze Šumavy. Okolí alpského velikána vysokého 2997 metrů (kříž na jeho vrcholu dosahuje přesně tří tisíc metrů) nabízí nespočet možností, jak si v časném podzimu užít krásných výhledů, adrenalinového sportu i odpočinkové turistiky.

HORSKÁ TURISTIKA

Je mnoho možností, jak na Dachsteinu strávit víkend, ale nejkrásnější je traverz „Střechy“, jak zní překlad názvu této hory. Přecházejí se při něm tři ledovce. N a Schladmingský je možno vyjet lanovkou od parkoviště poblíž Türlwandhütte. Někomu ovšem oněch tisíc výškových metrů za jízdenku nestojí, a tak vyráží ještě za tmy, aby se pozdravil s těmi pohodlnějšími na horní stanici lanovky Hunnerkogel ve výšce dva tisíce sedm set metrů. Zdálo by se, že zbývajících tři sta výškových metrů na vrchol bude záležitostí hodinky či dvou. Opak je pravdou. Cesta přes Schladmingský a potom Hallstattský ledovec sice vede nejprve po sněhové autostrádě vyjeté rolbou, ale na dohled ke Střeše se začíná zdvihat. Hodina ploužení do prudkého kopce po kotníky v mokrém sněhu dává zabrat každému včetně místních horských vůdců. Bohapustá dřina končí pod obrovským skalním žlabem, který míří až někam do nebe. Po překonání ledovcové trhliny následuje výstup, který je pro vysokohorské turisty vrcholem umění. Střídají se na něm schůdné skalní police, kolmé stěnky, skoby a kramle. Aby turista spatřil zblízka vrcholový kříž, musí překonat desetimetrovou kolmou stěnu po kramlovém žebříku.

HOROLEZECTVÍ

Kromě vysokohorské turistiky je Dachstein proslulý svojí jižní stěnou vysokou téměř tisíc metrů. Mezi nejpopulárnější patří Pichlweg (horolezecká obtížnost III) a Steinerweg (obtížnost IV), pojmenované po svých objevitelích, špičkových horolezcích z počátku minulého století. K jejich zdolání je potřeba velkých zkušeností, dostatečné vybavení a houževnatost. Dnes je ovšem dokážou zdolat i rekreační horolezeci. Sportovně zaměření lezci, kteří se nevyžívají vnebezpečných a dlouhých stěnách, ale upřednostňují spíše obtížné skalní lezení na nižších vrcholcích, chodí do skal hřebene Gosaukamm, který se táhne z Dachsteinu nad stejnojmenná jezera. Nacházejí tu stovky výstupů zajištěných moderními bezpečnými skobami umístěnými v krátkých vzdálenostech mezi sebou. Nehrozí jim tedy dlouhé pády s nejistým přežitím, ale nanejvýš několikametrový odskok zabrzděný uvázaným lanem.

HORSKÁ KOLA

V Ramsau pod Dachsteinem je ráj cyklistů na tlustých pneumatikách. Jezdí se tu po lesních svážnicích, po sjezdovkách i po upravených trasách pro zimní běžkování. Králem zdejších „cyklovýletů“ je sedmidenní Alpentour. Potřebujete na ni celoodpružené horské kolo v perfektním stavu, vybavení na týdenní cestování od horské chaty k chatě (můžete si ho nechat převážet taxíkem), fyzičku a naučenou techniku jízdy v terénu. Každý den vystoupáte a sjedete tisíc výškových metrů!

TURISTIKA

Podobně jako Alpentour je známá i cesta poeticky nazvaná od Ledovce k vínu. Týdenní putování začíná pod Dahchsteinem a vede do oblasti Schilcher, kde se již od keltských dob pěstuje stejnojmenné víno. Je nejvyšší čas vyrazit, protože právě nastal čas jeho sběru! Turisté zaměření spíše na hory se vydávají stejně jako sportovní lezci do Gosaukamm. N a rozdíl od nich však nešplhají po skálách, ale po lehčích i těžších cestách procházejí pohoří křížem krážem. Mezi nejhezčí zážitky patří pohled na tři tmavě modrá Gosavská jezera lemovaná bílými skálami a zelenou kosodřevinou z tisícimetrové výše.

OSTATNÍ SPORTY

N a ledovci je celoročně upravená dráha pro trénink běžkařů. Kousek vedle je sjezdovka s vleky. Vodáci splouvají nedalekou řeku Salzach a říčku Lammer. Silniční cyklisté si užijí na perfektním asfaltu místních horských silniček. Napadá vás ještě nějaký sport v přírodě? Dachstein vám ho jistě splní. A jestli ne, počkejte na první sníh a jeďte sem s běžkami. Je tu nejhezčí běhání v celém Rakousku.

Ubytování na horských chatách stojí členy rakouského alpského spolku (OEAV) polovic. Členem spolku se může stát i český občan (www.alpy.cz). Výborný průvodce v češtině je k dispozici na adrese www.alpy.net

Foto: archiv

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít