Podzim ve znamení rychlého internetu

01. září 2003, 00:00 - VLADIMÍRA BEZECNÁ, it@profit.cz
01. září 2003, 00:00

MILOVNÍCI RYCHLÉHO INTERNETU MOHOU ZAČÍT JÁSAT. OD POLOVINY ZÁŘÍ BUDE ADSL V ČESKU TÉMĚŘ TŘIKRÁT RYCHLEJŠÍ NEŽ NYNÍ, A TO ZA STEJNOU CENU. OVŠEM JE TŘEBA PŘIPOMENOUT, ŽE CENA JE TO STÁLE VYŠŠÍ, NEŽ JE VE SVĚTĚ OBVYKLÉ.

Český Telecom připravuje rychlejší ADSL. Protiútok vyhlásili operátoři kabelových televizí. MILOVNÍCI RYCHLÉHO INTERNETU MOHOU ZAČÍT JÁSAT. OD POLOVINY ZÁŘÍ BUDE ADSL V ČESKU TÉMĚŘ TŘIKRÁT RYCHLEJŠÍ NEŽ NYNÍ, A TO ZA STEJNOU CENU. OVŠEM JE TŘEBA PŘIPOMENOUT, ŽE CENA JE TO STÁLE VYŠŠÍ, NEŽ JE VE SVĚTĚ OBVYKLÉ. Telecom také ohlásil, že dočasně zruší agregaci ADSL. Agregace je prodej datové kapacity více uživatelům. U Telecomu byla nastavena agregace 1:50, tedy o jednu datovou část se dělilo najednou padesát lidí. Kdo byl připojen rychlostí 196/68 kbps, začal se dělit při surfování s padesáti lidmi v tomto rozmezí. Výsledkem bylo znatelné zpomalení rychlosti pro všechny uživatele, ačkoli se agregace neměla výrazněji projevit. Na specializovaných internetových stránkách si někteří přispěvatelé stěžovali, že se rychlost propadla několikanásobně až třeba pod rychlosti klasického analogového modemu. Ten běží maximálně 56 kbps, což je z rychlosti 192 kbps značně velký skok. PRVNÍ POKUS NEVYŠEL Po problémech Český Telecom (ČTc) agregaci zrušil, ale nikoli definitivně. Opět ji spustí 15. října, tedy měsíc po úpravě současné nabídky ADSL. Dosavadní rychlosti se totiž od poloviny září zvýší. Nejnižší rychlost tak bude 512/128 kbps, tedy téměř třikrát větší. Potěšitelné je, že to bude za stejnou cenu jako dnes. Pokud ADSL máte, rychlost se vám nezvýší automaticky. Budete muset požádat svého operátora, aby upravil vaši smlouvu a s tím i pak rychlost ADSL. Agregace na linkách s novými rychlostmi by už neměla být příliš znát, maximální zpomalení odhaduje Český Telekom na 30 procent. Není ale kam spěchat s novou smlouvou. Teprve v polovině listopadu letošního roku má Telecom představit zcela novou strukturu služeb ADSL a jeho zástupci tvrdí, že to opravdu bude stát za to. Ostatně si to přál i ministr Vladimír Mlynář, když požadoval, aby do prvního podzimního dne Český Telekom předložil novou, diametrálně rozdílnou nabídku služeb. TELEVIZE VRACÍ ÚDER**

S ohlášeným zrychlováním ADSL se ozvaly také kabelové televize. Protože kabelovky všude po světě nabízejí rychlejší internet než ADSL a také za konkurenční peníz, nemohly zůstat čeští operátoři pozadu. UPC i TES/Intercable, dva největší operátoři kabelových televizí, tak zrychlí od podzimu přístup na internet. Nová rychlost by měla být minimálně rovnocenná nejpomalejší nabídce ADSL od Českého Telecomu, tedy 512/128 kbps. TES nyní nabízí internet o rychlosti 200/100 kbps za necelou tisícikorunu, UPC poskytuje nejpomalejší verzi připojení k internetu rychlostí 128/96 kbps za 1080 korun. Základní nabídka ADSL vyjde na 1400 až 1600 Kč měsíčně. V dosahu kabelových přípojek schopných připojení na internet je v síti UPC 265 000 domácností převážně na sídlištích v Praze a Brně. Na internet se u TES/Intercable bude moci do konce roku připojit 180 000 domácností a předpokládá se, že v příštím roce jejich počet poroste.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může…
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Seat Leon FR 1.4 TSI ACT v dlouhodobém testu: dvouválec na část úvazku
Technologie
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na prvního ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Stáhněte si zdarma legendární plošinovku Oddworld: Abe’s Oddysee
Týden blbec. Po Outlooku má velký výpadek také Skype
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít