Podvod století jde k soudu. Ale kde je Barak Alon?

02. května 2005, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
02. května 2005, 00:00

Největší bankovní tunel v polistopadové historii začne projednávat soud. Aktéři: bývalé představenstvo a šéfka odboru Komerční banky. Rakouský podnikatel Barak Alon, který primárně způsobil bance osmimiliardovou ztrátu, u soudního líčení nebude.

Největší bankovní tunel v polistopadové historii začne projednávat soud. Aktéři: bývalé představenstvo a šéfka odboru Komerční banky. Rakouský podnikatel Barak Alon, který primárně způsobil bance osmimiliardovou ztrátu, u soudního líčení nebude.

Pravděpodobně celý tento týden bude pokračovat přerušený soudní proces s bývalým představenstvem Komerční banky v kauze osmimiliardové ztráty v souvislosti s půjčkami firmě B. C. L. Trading rakouského podnikatele Baraka Alona. Obviněno je někdejší představenstvo Komerční banky a bývalá šéfka odboru Jiřina Kaplanová.

Soud projednává největší bankovní tunel v polistopadové historii. Výslechy ohledně ztrátového obchodování banky s Alonovou firmou probíhaly naposledy počátkem letošního roku, ovšem jsou tak rozsáhlé, že je soud odročil na počátek května.

Bývalé devítičlenné představenstvo porušilo podle obžaloby při obchodování banky s firmou B. C. L. v letech 1997 až 1999 povinnost spravovat cizí majetek. Banka utrpěla rekordní ztrátu a peníze teď chce od manažerů zpět. Obviněným navíc hrozí dva až osm let vězení. Stíhání členů tehdejšího představenstva Petra Budínského, Karla Bednáře, Jaroslava Mareše, Tomáše Doležala, Bořivoje Pražáka, Pavla Ševčíka, Lubomíra Štěpáníka a bývalého generálního ředitele Jana Kollerta zahájila policie v květnu 2000.

ALON V CIZINĚ? OSM MĚSÍCŮ VĚZENÍ

Rakouský podnikatel izraelského původu Barak Alon se dostal na svobodu v září roku 2003 po osmi měsících strávených ve vězení. Z vazby Alona propustil vídeňský soud, u kterého jej žalobce za podvod vůči Komerční bance v březnu obvinil. Hrozí mu až dvanáct let vězení. „Pan Alon byl propuštěn poté, co odevzdal svůj rakouský cestovní pas a slíbil, že nebude mařit šetření. Vzdal se izraelského státního občanství,“ uvedl tehdy v českém tisku soudce Hermann Fuchslehner, který měl případ na starosti. Soud dospěl k závěru, že Alon již v současném stádiu vyšetřování nemůže ovlivňovat svědky ani pokračovat v trestné činnosti.

Rakouský soud poslal již v prosinci roku 2003 na návrh Komerční banky Barakovu firmu B. C. L. do konkurzu. Banka totiž vyhrála u rakouského obchodního soudu spor o náhradu části utrpěné škody ve výši 216 milionů korun. Protože B. C. L. částku nezaplatila, skončila v bankrotu.

Podle neoficiálních informací, jež získal týdeník Profit na české ambasádě ve Vídni, je Alon skutečně volný a pobývá v Rakousku. Údajně mu byl vrácen i pas, který musel odevzdat v době, kdy byl propuštěn z vazby. „V současné době k případu nemůžeme nic říct, k žádným zásadním událostem nebo změnám nedošlo,“ řekl pro týdeník Profit Alonův žalobce v Rakousku Hans Göbel.

Barak Alon byl zadržen v lednu 2003 maďarskou policií v Budapešti, kde strávil přes půl roku ve vazební věznici. Po skončení vyšetřování předala celý případ rakouské policii. Maďaři vyslýchali Alona v souvislosti se ztrátami Postabanky, která přišla o 12 milionů dolarů a později skončila v likvidaci. Šlo přitom velmi pravděpodobně o podobné transakce, jaké vedla firma B. C. L. Trading v letech 1996 až 1999 s českou Komerční bankou.

Podstatou obchodů mezi B. C. L. a Komerční bankou byl takzvaný dokumentární akreditiv a fingované obchody s ruským obilím a ocelí. Komerční banka firmě postupně otevírala akreditivy, a to až do výše 250 milionů dolarů, tedy v té době necelých osmi miliard korun. Podstatou dokumentárního akreditivu je závazek banky poskytnout peníze na obchod výměnou za to, že klient jej zajistí zbožím odpovídající hodnoty, které pro banku uloží ve skladech. Alon tyto peníze dosud bance nevrátil a navíc se ukázalo, že ve skladech žádné zboží není.

ALON V ČESKU? VYŠETŘOVÁNÍ ZASTAVENO

V České republice byl Barak Alon obviněn z úvěrových podvodů. Ovšem, jak týdeníku Profit potvrdila tisková mluvčí Policejního prezídia Blanka Kosinová, vyšetřování Baraka Alona bylo zastaveno a předáno do Rakouska.

V současné době nemá o Alonovi žádné oficiální informace ani prezidium, ani ministerstvo spravedlnosti. „Nezaznamenali jsme žádný podnět, kvůli kterému bychom se měli o pana Alona zajímat, v této věci nedošlo v rezortu spravedlnosti k žádnému mezinárodnímu jednání,“ potvrdil pro Profit mluvčí ministerstva Petr Dimun.

Přes účty rakouské obchodní společnosti BCL Trading přitom prošlo podle dřívějšího zjištění poradenské společnosti Deloitte & Touche v druhé polovině devadesátých let více než sedmnáct miliard dolarů, tedy zhruba pět set miliard korun.

Barak Alon a jeho otec Šlomo se v minulosti podíleli i na jednáních o umoření ruského dluhu vůči České republice. Měli dobré vztahy zejména s někdejším ministrem financí Ivo Svobodou. Alon se svým otcem patří v Rakousku i Izraeli mezi velice vlivné podnikatele. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít