Article, show

Podporujeme brzké zavedení zelených karet

15. září 2008, 08:00 - Hospodářská komora ČR
15. září 2008, 08:00

Nárůst počtu cizinců je běžným příznakem otevřené společnosti a ekonomiky a Česko není zemí v Unii, která by měla enormně vysoký počet imigrantů.

Cizinci jsou navíc často vítanou pracovní sílou tam, kde je na pracovním trhu nedostatek. Některé pozměňovací návrhy poslanců k zavedení zelených karet podstatně zpřísňují režim udělování těchto dokladů a činí proces složitý. Proto se může stát, že pozměněná verze novely zákona o zaměstnanosti bude kontraproduktivní vzhledem k novým obstrukcím v průběhu procesu udělování zelených karet. Jejich zavedení by pak prakticky nemělo pro zaměstnavatele příliš velký význam a nesplnilo by jejich očekávání.

Jde zejména o nově prosazované schvalovací pravomoci úřadů práce a stupňovité schvalovací procedury probíhající na několika resortech. Z toho pak mohou v praxi vznikat i kompetenční spory uvnitř státní správy. Ministerstvo vnitra uděluje souhlas z hlediska bezpečnosti státu, ministerstvo práce a sociálních věcí z hlediska trhu práce, nově jsou dány další pravomoci i úřadům práce. Je zřejmé, že na tuto situaci doplatí jak potenciální držitel zelené karty, tak především zaměstnavatel, který takového zaměstnance potřebuje.

Hospodářská komora vnímá negativně i nově navržené zpřísnění a zavedení dalších sankcí pro zaměstnavatele. Budou-li navrhované změny přijaty, může se stát, že Česká republika přes svou vůli zavést nový flexibilní nástroj pro zaměstnávání cizinců v podobě zelených karet nebude zemí, kam by skutečně cizinci za prací mířili. Naleznou totiž snadnější cestu k práci v jiných státech.

Zmíněná novela zákona o zaměstnanosti je podnikatelskou veřejností negativně vnímána i proto, že staví nové bariéry pro podnikání agenturám práce a zhoršuje jejich postavení na trhu práce. Jde například o nepřiměřeně vysoké sankce v milionových částkách u přestupků, jejichž význam neodpovídá výši takové pokuty (například porušení povinností v oblasti kolektivního vyjednávání či administrativních povinností, jako například evidence). Hospodářská komora také odmítá, aby stát (vláda) reguloval možnost podnikání v oblasti agenturního zaměstnávání v určitých sektorech.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Barem na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Aukro chystá změny. Začátkem srpna bude služba nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít