Podporujeme brzké zavedení zelených karet

15. září 2008, 08:00 - Hospodářská komora ČR
15. září 2008, 08:00

Nárůst počtu cizinců je běžným příznakem otevřené společnosti a ekonomiky a Česko není zemí v Unii, která by měla enormně vysoký počet imigrantů.

Cizinci jsou navíc často vítanou pracovní sílou tam, kde je na pracovním trhu nedostatek. Některé pozměňovací návrhy poslanců k zavedení zelených karet podstatně zpřísňují režim udělování těchto dokladů a činí proces složitý. Proto se může stát, že pozměněná verze novely zákona o zaměstnanosti bude kontraproduktivní vzhledem k novým obstrukcím v průběhu procesu udělování zelených karet. Jejich zavedení by pak prakticky nemělo pro zaměstnavatele příliš velký význam a nesplnilo by jejich očekávání.

Jde zejména o nově prosazované schvalovací pravomoci úřadů práce a stupňovité schvalovací procedury probíhající na několika resortech. Z toho pak mohou v praxi vznikat i kompetenční spory uvnitř státní správy. Ministerstvo vnitra uděluje souhlas z hlediska bezpečnosti státu, ministerstvo práce a sociálních věcí z hlediska trhu práce, nově jsou dány další pravomoci i úřadům práce. Je zřejmé, že na tuto situaci doplatí jak potenciální držitel zelené karty, tak především zaměstnavatel, který takového zaměstnance potřebuje.

Hospodářská komora vnímá negativně i nově navržené zpřísnění a zavedení dalších sankcí pro zaměstnavatele. Budou-li navrhované změny přijaty, může se stát, že Česká republika přes svou vůli zavést nový flexibilní nástroj pro zaměstnávání cizinců v podobě zelených karet nebude zemí, kam by skutečně cizinci za prací mířili. Naleznou totiž snadnější cestu k práci v jiných státech.

Zmíněná novela zákona o zaměstnanosti je podnikatelskou veřejností negativně vnímána i proto, že staví nové bariéry pro podnikání agenturám práce a zhoršuje jejich postavení na trhu práce. Jde například o nepřiměřeně vysoké sankce v milionových částkách u přestupků, jejichž význam neodpovídá výši takové pokuty (například porušení povinností v oblasti kolektivního vyjednávání či administrativních povinností, jako například evidence). Hospodářská komora také odmítá, aby stát (vláda) reguloval možnost podnikání v oblasti agenturního zaměstnávání v určitých sektorech.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít