Podporujeme brzké zavedení zelených karet

15. září 2008, 08:00 - Hospodářská komora ČR
15. září 2008, 08:00

Nárůst počtu cizinců je běžným příznakem otevřené společnosti a ekonomiky a Česko není zemí v Unii, která by měla enormně vysoký počet imigrantů.

Cizinci jsou navíc často vítanou pracovní sílou tam, kde je na pracovním trhu nedostatek. Některé pozměňovací návrhy poslanců k zavedení zelených karet podstatně zpřísňují režim udělování těchto dokladů a činí proces složitý. Proto se může stát, že pozměněná verze novely zákona o zaměstnanosti bude kontraproduktivní vzhledem k novým obstrukcím v průběhu procesu udělování zelených karet. Jejich zavedení by pak prakticky nemělo pro zaměstnavatele příliš velký význam a nesplnilo by jejich očekávání.

Jde zejména o nově prosazované schvalovací pravomoci úřadů práce a stupňovité schvalovací procedury probíhající na několika resortech. Z toho pak mohou v praxi vznikat i kompetenční spory uvnitř státní správy. Ministerstvo vnitra uděluje souhlas z hlediska bezpečnosti státu, ministerstvo práce a sociálních věcí z hlediska trhu práce, nově jsou dány další pravomoci i úřadům práce. Je zřejmé, že na tuto situaci doplatí jak potenciální držitel zelené karty, tak především zaměstnavatel, který takového zaměstnance potřebuje.

Hospodářská komora vnímá negativně i nově navržené zpřísnění a zavedení dalších sankcí pro zaměstnavatele. Budou-li navrhované změny přijaty, může se stát, že Česká republika přes svou vůli zavést nový flexibilní nástroj pro zaměstnávání cizinců v podobě zelených karet nebude zemí, kam by skutečně cizinci za prací mířili. Naleznou totiž snadnější cestu k práci v jiných státech.

Zmíněná novela zákona o zaměstnanosti je podnikatelskou veřejností negativně vnímána i proto, že staví nové bariéry pro podnikání agenturám práce a zhoršuje jejich postavení na trhu práce. Jde například o nepřiměřeně vysoké sankce v milionových částkách u přestupků, jejichž význam neodpovídá výši takové pokuty (například porušení povinností v oblasti kolektivního vyjednávání či administrativních povinností, jako například evidence). Hospodářská komora také odmítá, aby stát (vláda) reguloval možnost podnikání v oblasti agenturního zaměstnávání v určitých sektorech.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít