Podporujeme brzké zavedení zelených karet

15. září 2008, 08:00 - Hospodářská komora ČR
15. září 2008, 08:00

Nárůst počtu cizinců je běžným příznakem otevřené společnosti a ekonomiky a Česko není zemí v Unii, která by měla enormně vysoký počet imigrantů.

Cizinci jsou navíc často vítanou pracovní sílou tam, kde je na pracovním trhu nedostatek. Některé pozměňovací návrhy poslanců k zavedení zelených karet podstatně zpřísňují režim udělování těchto dokladů a činí proces složitý. Proto se může stát, že pozměněná verze novely zákona o zaměstnanosti bude kontraproduktivní vzhledem k novým obstrukcím v průběhu procesu udělování zelených karet. Jejich zavedení by pak prakticky nemělo pro zaměstnavatele příliš velký význam a nesplnilo by jejich očekávání.

Jde zejména o nově prosazované schvalovací pravomoci úřadů práce a stupňovité schvalovací procedury probíhající na několika resortech. Z toho pak mohou v praxi vznikat i kompetenční spory uvnitř státní správy. Ministerstvo vnitra uděluje souhlas z hlediska bezpečnosti státu, ministerstvo práce a sociálních věcí z hlediska trhu práce, nově jsou dány další pravomoci i úřadům práce. Je zřejmé, že na tuto situaci doplatí jak potenciální držitel zelené karty, tak především zaměstnavatel, který takového zaměstnance potřebuje.

Hospodářská komora vnímá negativně i nově navržené zpřísnění a zavedení dalších sankcí pro zaměstnavatele. Budou-li navrhované změny přijaty, může se stát, že Česká republika přes svou vůli zavést nový flexibilní nástroj pro zaměstnávání cizinců v podobě zelených karet nebude zemí, kam by skutečně cizinci za prací mířili. Naleznou totiž snadnější cestu k práci v jiných státech.

Zmíněná novela zákona o zaměstnanosti je podnikatelskou veřejností negativně vnímána i proto, že staví nové bariéry pro podnikání agenturám práce a zhoršuje jejich postavení na trhu práce. Jde například o nepřiměřeně vysoké sankce v milionových částkách u přestupků, jejichž význam neodpovídá výši takové pokuty (například porušení povinností v oblasti kolektivního vyjednávání či administrativních povinností, jako například evidence). Hospodářská komora také odmítá, aby stát (vláda) reguloval možnost podnikání v oblasti agenturního zaměstnávání v určitých sektorech.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít