Podpora zaměstnanosti bývá zneužívána

07. října 2002, 00:00 - Dušan Šrámek
07. října 2002, 00:00

Dotace na vznik nových pracovních míst je jen plýtváním penězi Vláda zdůrazňuje, kolik se díky jejím programům vytvořilo nových pracovních míst. Ve skutečnosti však žongluje se statistikou, jak zjistil Nejvyšší kontrolní úřad. Dotace na vládní programy, které mají zvýšit zaměstnanost, často neplní účel daný zákonem.

Dotace na vznik nových pracovních míst je jen plýtváním penězi

Vláda zdůrazňuje, kolik se díky jejím programům vytvořilo nových pracovních míst. Ve skutečnosti však žongluje se statistikou, jak zjistil Nejvyšší kontrolní úřad.

Dotace na vládní programy, které mají zvýšit zaměstnanost, často neplní účel daný zákonem. Upozorňoval na to již delší dobu náš týdeník. Podpůrné programy kritizovali liberální ekonomové, pravicová opozice a vedení Hospodářské komory. O jejich neefektivnosti se hovořilo i v kuloárech odborové centrály. Nyní tuto skutečnost potvrdilo i šetření Nejvyššího kontrolního úřadu. „Programy jsou nejednoznačně nastavené, dotační tituly jsou často poskytovány v rozporu s nimi,“ říká vedoucí kontroly Marie Hošková. Údajnou efektivitu vynaložených dotací podle ní zpochybňují i špatné statistické metody, podle nichž se vypočítává nárůst pracovních míst. V rozporu se svými vlastními pravidly tak ministerstvo pro místní rozvoj poskytlo příjemcům dotace ve výši sta milionů korun. Vzato do důsledku, porušení zásad pro poskytování dotací evidentně porušuje pravidla hospodářské soutěže a ničí tak konkurenci. Na podporu malého a středního podnikání má totiž vláda trvalou výjimku ze zákazu veřejné podpory od antimonopolního úřadu. To znamená, že státní peníze mohou být poskytnuty pouze v souladu se zákonem. To se ale neděje. Není proto divu, že se o vládních programech obecně hovoří jako o diskriminačních vzhledem k podnikatelům, kteří na dotace nedosáhnou. Nemluvě o tom, že libovůle úředníků a nejednoznačnost pravidel při poskytování dotací jsou živnou půdou pro korupci. Například firma NARS jako příjemce dotací vykázala 17 nově vytvořených pracovních míst od data podání žádosti 15. června do 31. prosince 2000. Ve skutečnosti však vytvořila pouze tři nová místa. V průběhu sledovaného období totiž přijala dvacet zaměstnaců, z nichž dvanáct ukončilo pracovní poměr, a pět bylo přijato na základě dotace od úřadu práce, tedy ve zcela jiném dotačním titulu. Podobně firma Holzdesing BATZ zahrnula tři místa vytvořená úřadem práce do dotovaných míst. Jiná firma pro změnu zahrnula do pracovních míst, která byla vytvořena na podporu zaměstnanosti v ohroženém regionu, pracovníky odjinud.

Více na str. 2

Rozdíl mezi deklarovanými a skutečně vytvořenými pracovními místy

Příjemce Výchozí počet Počet Počet nových Skutečný

zaměstnanců zaměstnanců pracovních míst počet nových

k datu podání k 31. 12. 2001 v informaci pracovních

žádosti pro vládu míst

ROMOTOP, s. r. o. 208 363 155 117

LANEX, a. s. 680 838 158 72

Štěrkovny, s. r. o., Dolní Benešov 236 343 107 70

VVM-IPSO, s. r. o. 78 143 65 45

BRANO, a. s. 996 1079 83 67

AT Computers, a. s. 132 193 61 38

HP trend, s. r. o. 118 130 12 7

Celkem 2448 3089 641 416

Pramen: NKÚ

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít