Podpora podnikatelů je v plánu

13. února 2006, 00:00 - (roš)
13. února 2006, 00:00

NEPARLAMENTNÍ POLITICKÉ STRANY Nejen velké strany lákají voliče z řad podnikatelů. Do voleb sice zbývá ještě několik měsíců, na internetu se však již objevují některé pasáže z volebních programů malých stran, které mohou být pro podnikatele zajímavé a inspirativní.

„Připravujeme rovnou daň, ale posunutou trochu jinam, než jak ji nabízejí ostatní,“ říká Vladimír Železný.  foto: Profit - Martin Siebert

NEPARLAMENTNÍ POLITICKÉ STRANY

Nejen velké strany lákají voliče z řad podnikatelů. Do voleb sice zbývá ještě několik měsíců, na internetu se však již objevují některé pasáže z volebních programů malých stran, které mohou být pro podnikatele zajímavé a inspirativní.

Program pro letošní parlamentní volby uveřejnila na internetových stránkách například strana SNK Evropští demokraté. Nevýhodou je, že podrobný rozpis je uveden pouze za Evropské demokraty, nikoliv za celé současné sdružení. V celkovém programu stojí za povšimnutí bod nazvaný Zlepšení prostředí pro podnikání. Píše se v něm, že strana bude usilovat o zrušení minimální daně a registračních pokladen pro živnostníky, stejné podmínky pro domácí i zahraniční investory, podporu malým a středním firmám, podporu vzniku podnikatelských inkubátorů a podobně.

Nezávislí demokraté se ve svém programu zaměřují hlavně na daně. „Připravujeme rovnou daň, ale posunutou trochu jinam, než jak ji nabízejí ostatní. Chceme prosadit daň skutečně spravedlivou a sociálně vlídnou,“ říká šéf strany. Vladimír Železný. Dalším tahákem má být možnost vlastního nastavení výše odpisů.

Tématu podnikání se ve svém volebním programu věnuje i Strana zelených. „Budeme prosazovat systém podpory podnikání, který odstraní dosavadní neopodstatněné zvýhodňování velkých investorů. Rovný přístup k daňovým a jiným úlevám zajistíme mimo jiné tím, že výše investice nebude podmínkou k jejich získání,“ uvádí její program. Pro zajímavost je možné porovnat předchozí body k podpoře podnikání s těmi, které v programu nabízí republikáni Miroslava Sládka. V bodě s názvem Zvýhodníme drobné obchodníky se píše: „Chceme vytvořit podmínky pro vyvážený poměr mezi veřejným, státním a soukromým sektorem. Vytvořit podmínky pro vznik a rozvoj domácích a národních vlastníků a podnikatelů.“ Za zmínku stojí také plán na snížení daní pro podnikatele, kteří se budou zabývat výrobní činností. Zvýhodnění se však má týkat také těch, kteří chtějí svoji část výroby přenést do věznic, čímž se prý sníží náklady státu na jednoho vězně.

Že by se některá z těchto stran podílela v příštím období na moci, je však podle aktuálních předvolebních průzkumů nepravděpodobné. Zůstane tak zřejmě jen u slov, nicméně podnikatelé se mohou cítit poctěni, že na ně ani menší strany ve svém programu nezapomínají.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít