Podnikejte pod britskou vlajkou

14. srpna 2006, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
14. srpna 2006, 00:00

SPOLEČNOSTI LIMITED Založení firmy v Česku může trvat dlouho a je spojeno s byrokratickým kolotočem. Jednou z možností, jak rozjet podnikání rychleji, je „britská cesta“. Prostě si založíte firmu ve Velké Británii, kde to jde snáze. Jejím prostřednictvím pak můžete podnikat i v tuzemsku.

SPOLEČNOSTI LIMITED

Založení firmy v Česku může trvat dlouho a je spojeno s byrokratickým kolotočem. Jednou z možností, jak rozjet podnikání rychleji, je „britská cesta“. Prostě si založíte firmu ve Velké Británii, kde to jde snáze. Jejím prostřednictvím pak můžete podnikat i v tuzemsku.

Založit firmu ve Velké Británii mohou Češi bez větších problémů. Umožňuje to naše členství v Evropské unii. Firma má potom k názvu namísto „s. r. o.“ připojeno slůvko Limited. A protože v Británii panuje daleko menší byrokracie, jde o čím dál oblíbenější metodu. „Zřídit firmu v Británii je podstatně jednodušší a hlavně levnější než v Česku,“ říká Aleš Homola ze společnosti Form Online, která otevření firmy Limited zprostředkovává. Podle něj jsou náklady jen osm tisíc korun a firmu lze mít už do 24 hodin (podrobnosti v tabulce). Společnost pak může normálně působit i v Česku.

„Tyto subjekty mohou na území České republiky podnikat v zásadě za stejných podmínek a ve stejném rozsahu jako české osoby,“ potvrzuje Jiří Havlíček z ministerstva průmyslu a obchodu. Podle něj jsou ale s tímto postupem spojeny i některé otazníky. „Výhodnost tohoto postupu je diskutabilní. Pro podnikatele může tato varianta znamenat dodatečné náklady s udržováním sídla v zahraničí nebo vyšší daňové zatížení,“ upozorňuje Havlíček.

Z britských zákonů skutečně vyplývá, že firma Limited musí mít na ostrovech svého sekretáře a kancelář. To je ale formální záležitost. „Funkce sekretáře, jak již vyplývá z názvu, je čistě administrativního charakteru. Sekretář nemá oprávnění zastupovat společnost, ale jen sleduje povinnosti vůči státu a komunikuje s ním, přijímá úřední poštu a je kontaktní osobou britského obchodního rejstříku,“ vysvětluje Aleš Homola. Sekretáře a provoz kanceláře na ostrovech tak může za provizi zajistit zprostředkovatelská firma.

KOLIK ZAPLATÍTE?

Pokud se rozhodnete anglickou cestu zkusit, kompletní servis vám nabídnou české zprostředkovatelské firmy. Kolik si za služby účtují?

Klíčové jsou dvě položky. První je poplatek za vyřízení nezbytné úvodní administrativy. Zprostředkovatel si za to může vzít zmíněných osm tisíc korun, některé společnosti si ale řeknou i o poplatek přesahující hranici 20 tisíc korun.

Druhou službou, kterou musíte zaplatit, je najmutí sekretáře a kanceláře, a podání ročního hlášení registračnímu úřadu. To vám zprostředkovatelé nabídnou za sedm tisíc korun ročně a výše.

Že je britská cesta lákavou metodou, to dokládá i zájem podnikatelů v sousedním Německu. Měsíčně se pro „britské s. r. o.“ rozhodne přes tisíc Němců. Mezi akciovkami vNěmecku již dokonce převažují společnosti Limited nad těmi domácími. Po vstupu do Unie se nyní začíná pod britskou vlajku stěhovat také nejeden český podnikatel.

JEDNA LIBRA DO ZAČÁTKU A NIŽŠÍ DANĚ Motivy přechodu českých podnikatelů k britské Limited jsou různé. Například Václav Pokorný se chystá nasednout na britskou vlnu z obavy, aby nepřišel při případném krachu o veškerý soukromý majetek. „Nemám čas obíhat notáře a nemám ani desetitisíce na založení s.r.o., o základním kapitálu nemluvě. Limited budu mít naopak do 24 hodin od objednání a budu ručit do výše pouhé jedné libry,“ říká Pokorný.

Jaroslav Veselý pracuje sám a zabývá se poradenstvím v oblasti počítačů. „Rozhodl jsem se pro Limited, právnickou osobu za osm tisíc korun jinak nepořídím,“ říká Veselý. Oceňuje i to, že s Limited nepotřebuje vyjmenovávat každý předmět činnosti do rejstříku. Může dělat kteroukoliv nelicencovanou činnost. „Právnická osoba navíc vyvolává pocit větší serióznosti a koneckonců ani lepší daňové podmínky nejsou k zahození,“ míní Veselý. „Daně, sociální a zdravotní pojištění spolknou v Česku polovinu z příjmu, zatímco s Limited přijdu celkem jen o 24 procent,“ upřesňuje.

Jako drobnému podnikateli se mu dostává i vlídného zacházení od britského finančního úřadu. Při obratu pod 350 tisíc liber (skoro 16 milionů korun) britský Inland Revue, obdoba českého finančního úřadu, daňové kontroly obvykle neprovádí.

POROVNÁNÍ ČESKÉ A BRITSKÉ FIRMY

Česká s. r. o. Britská Limited

Doba založení několik týdnů do 24 hodin

Náklady na založení 40 tisíc Kč 8 tisíc Kč

Minimální vklad základního kapitálu 100 tisíc Kč 1 britská libra

Založení/převod podílu ověření notářem soukromým zápisem

Předmět činnosti dle živnostenských listů „všechny zákonné činnosti“

Daňová sazba 24 procent 9 nebo 19 procent

Limited Online Form Pramen:

Z OSTROVŮ, NEBO Z ČECH?

„Britskou s. r. o.“ lze využívat různým způsobem. Nejsnazší a nejrychlejší je podnikat formálně přímo z ostrovů. Druhým způsobem je založení české pobočky nebo právnické osoby. Češi podle Ivo Beránka ze společnosti Form Online Limited v současnosti preferují zahájení činnosti z Velké Británie s budoucím založením české pobočky. „V případě, že zahraniční společnost působí v tuzemsku déle než šest měsíců v roce, musí si zde ze zákona stejně zřídit pobočku,“ doplňuje Beránek. Pokud naopak český podnikatel nevyvíjí s mateřskou britskou společností žádnou činnost a podniká jen prostřednictvím české pobočky, nemá spící Limited žádné povinnosti vůči britským úřadům. Výjimkou je pouze hlášení registračnímu úřadu pro případnou aktualizaci údajů. Tuto službu běžně zařídí každý registrátor a vyjde zhruba na čtyři tisíce korun.

PRAKTICKÁ RADA

KDE HLEDAT INFORMACE?

www.formonline.cz

www.spolecnosti.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít