Podnikejte pod britskou vlajkou

14. srpna 2006, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
14. srpna 2006, 00:00

SPOLEČNOSTI LIMITED Založení firmy v Česku může trvat dlouho a je spojeno s byrokratickým kolotočem. Jednou z možností, jak rozjet podnikání rychleji, je „britská cesta“. Prostě si založíte firmu ve Velké Británii, kde to jde snáze. Jejím prostřednictvím pak můžete podnikat i v tuzemsku.

SPOLEČNOSTI LIMITED

Založení firmy v Česku může trvat dlouho a je spojeno s byrokratickým kolotočem. Jednou z možností, jak rozjet podnikání rychleji, je „britská cesta“. Prostě si založíte firmu ve Velké Británii, kde to jde snáze. Jejím prostřednictvím pak můžete podnikat i v tuzemsku.

Založit firmu ve Velké Británii mohou Češi bez větších problémů. Umožňuje to naše členství v Evropské unii. Firma má potom k názvu namísto „s. r. o.“ připojeno slůvko Limited. A protože v Británii panuje daleko menší byrokracie, jde o čím dál oblíbenější metodu. „Zřídit firmu v Británii je podstatně jednodušší a hlavně levnější než v Česku,“ říká Aleš Homola ze společnosti Form Online, která otevření firmy Limited zprostředkovává. Podle něj jsou náklady jen osm tisíc korun a firmu lze mít už do 24 hodin (podrobnosti v tabulce). Společnost pak může normálně působit i v Česku.

„Tyto subjekty mohou na území České republiky podnikat v zásadě za stejných podmínek a ve stejném rozsahu jako české osoby,“ potvrzuje Jiří Havlíček z ministerstva průmyslu a obchodu. Podle něj jsou ale s tímto postupem spojeny i některé otazníky. „Výhodnost tohoto postupu je diskutabilní. Pro podnikatele může tato varianta znamenat dodatečné náklady s udržováním sídla v zahraničí nebo vyšší daňové zatížení,“ upozorňuje Havlíček.

Z britských zákonů skutečně vyplývá, že firma Limited musí mít na ostrovech svého sekretáře a kancelář. To je ale formální záležitost. „Funkce sekretáře, jak již vyplývá z názvu, je čistě administrativního charakteru. Sekretář nemá oprávnění zastupovat společnost, ale jen sleduje povinnosti vůči státu a komunikuje s ním, přijímá úřední poštu a je kontaktní osobou britského obchodního rejstříku,“ vysvětluje Aleš Homola. Sekretáře a provoz kanceláře na ostrovech tak může za provizi zajistit zprostředkovatelská firma.

KOLIK ZAPLATÍTE?

Pokud se rozhodnete anglickou cestu zkusit, kompletní servis vám nabídnou české zprostředkovatelské firmy. Kolik si za služby účtují?

Klíčové jsou dvě položky. První je poplatek za vyřízení nezbytné úvodní administrativy. Zprostředkovatel si za to může vzít zmíněných osm tisíc korun, některé společnosti si ale řeknou i o poplatek přesahující hranici 20 tisíc korun.

Druhou službou, kterou musíte zaplatit, je najmutí sekretáře a kanceláře, a podání ročního hlášení registračnímu úřadu. To vám zprostředkovatelé nabídnou za sedm tisíc korun ročně a výše.

Že je britská cesta lákavou metodou, to dokládá i zájem podnikatelů v sousedním Německu. Měsíčně se pro „britské s. r. o.“ rozhodne přes tisíc Němců. Mezi akciovkami vNěmecku již dokonce převažují společnosti Limited nad těmi domácími. Po vstupu do Unie se nyní začíná pod britskou vlajku stěhovat také nejeden český podnikatel.

JEDNA LIBRA DO ZAČÁTKU A NIŽŠÍ DANĚ Motivy přechodu českých podnikatelů k britské Limited jsou různé. Například Václav Pokorný se chystá nasednout na britskou vlnu z obavy, aby nepřišel při případném krachu o veškerý soukromý majetek. „Nemám čas obíhat notáře a nemám ani desetitisíce na založení s.r.o., o základním kapitálu nemluvě. Limited budu mít naopak do 24 hodin od objednání a budu ručit do výše pouhé jedné libry,“ říká Pokorný.

Jaroslav Veselý pracuje sám a zabývá se poradenstvím v oblasti počítačů. „Rozhodl jsem se pro Limited, právnickou osobu za osm tisíc korun jinak nepořídím,“ říká Veselý. Oceňuje i to, že s Limited nepotřebuje vyjmenovávat každý předmět činnosti do rejstříku. Může dělat kteroukoliv nelicencovanou činnost. „Právnická osoba navíc vyvolává pocit větší serióznosti a koneckonců ani lepší daňové podmínky nejsou k zahození,“ míní Veselý. „Daně, sociální a zdravotní pojištění spolknou v Česku polovinu z příjmu, zatímco s Limited přijdu celkem jen o 24 procent,“ upřesňuje.

Jako drobnému podnikateli se mu dostává i vlídného zacházení od britského finančního úřadu. Při obratu pod 350 tisíc liber (skoro 16 milionů korun) britský Inland Revue, obdoba českého finančního úřadu, daňové kontroly obvykle neprovádí.

POROVNÁNÍ ČESKÉ A BRITSKÉ FIRMY

Česká s. r. o. Britská Limited

Doba založení několik týdnů do 24 hodin

Náklady na založení 40 tisíc Kč 8 tisíc Kč

Minimální vklad základního kapitálu 100 tisíc Kč 1 britská libra

Založení/převod podílu ověření notářem soukromým zápisem

Předmět činnosti dle živnostenských listů „všechny zákonné činnosti“

Daňová sazba 24 procent 9 nebo 19 procent

Limited Online Form Pramen:

Z OSTROVŮ, NEBO Z ČECH?

„Britskou s. r. o.“ lze využívat různým způsobem. Nejsnazší a nejrychlejší je podnikat formálně přímo z ostrovů. Druhým způsobem je založení české pobočky nebo právnické osoby. Češi podle Ivo Beránka ze společnosti Form Online Limited v současnosti preferují zahájení činnosti z Velké Británie s budoucím založením české pobočky. „V případě, že zahraniční společnost působí v tuzemsku déle než šest měsíců v roce, musí si zde ze zákona stejně zřídit pobočku,“ doplňuje Beránek. Pokud naopak český podnikatel nevyvíjí s mateřskou britskou společností žádnou činnost a podniká jen prostřednictvím české pobočky, nemá spící Limited žádné povinnosti vůči britským úřadům. Výjimkou je pouze hlášení registračnímu úřadu pro případnou aktualizaci údajů. Tuto službu běžně zařídí každý registrátor a vyjde zhruba na čtyři tisíce korun.

PRAKTICKÁ RADA

KDE HLEDAT INFORMACE?

www.formonline.cz

www.spolecnosti.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na…
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Technologie
Nová generace karet GeForce bude založená na evoluci Pascalu. Volta a HBM2 jen v HPC?
Harry Potter slaví 20. výročí. Google vás provede slavnými lokacemi světa čar a kouzel
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít