Podnikatelům se nelíbí návrh nového daňového řádu

08. března 2007, 00:00 - admin
08. března 2007, 00:00

Po dlouhých letech příprav poslalo ministerstvo financí do připomínkového řízení konkrétní návrh nového daňového řádu. Má nahradit dosavadní zákon o správě daní a poplatků z roku 1992, dosud téměř padesátkrát novelizovaný.

„Přestože návrh přináší určitá zlepšení, představy podnikatelů zdaleka nenaplňuje a nemá ani podporu celé vládní koalice,“ shrnuje situaci týdeník Profit v čísle, které vyjde v pondělí.

Návrh předložila dlouholetá náměstkyně ministra financí Dana Trezziová. „Cílem je odstranění nejednotnosti postupů a případných nejasností při aplikaci dosavadního zákona. Chceme napomoci zkvalitnění výkonu daňové administrativy a podpořit klientský přístup při jednání s daňovými subjekty,“ říká. Nová pravidla podle ní respektují také rozhodnutí nejvyšších soudů týkající se správy daní, ovšem jen  „pokud nejsou v rozporu s elementárními pravidly správy daní“. Návrh také přibližuje dosavadní pravidla správy daní obecné procesní úpravě správního řízení podle nového správního řádu, účinného od začátku roku 2006.

Podle ekonomického experta Svazu průmyslu a dopravy Tomáše Bartáka je však současný návrh daňového řádu zklamáním. A to i přes ojedinělá zlepšení, například že správce daně bude muset svá rozhodnutí až na výjimky odůvodňovat, nebo že se v některých případech ruší oznamovací povinnost při výplatách nezdaněných odměn. „Zlepšení jsou totiž bohužel kompenzována řadou úprav, která ještě zhoršují současný neuspokojivý stav,“ domnívá se Barták.

Nadšen není ani šéf Hospodářské komory Jaromír Drábek. Za nepochopitelnou označuje zejména absenci takzvané všeobecné editační povinnosti, tedy povinnosti finančních úřadů podávat závazné výklady nejasných ustanovení daňových zákonů. „Přitom její zavedení již řadu měsíců obsahuje schválené programové prohlášení vlády,“ připomíná Drábek. Na všeobecné editační povinnosti trvá také Unie malých a středních podniků ČR.

Drábek nicméně považuje za pozitivní skutečnost, že návrh daňového řádu konečně opustil ministerstvo a byl dán do připomínkového řízení. Mezi konkrétní klady podle něj patří především zlepšení postavení poplatníků při doručování písemností finančním úřadem. “Přestože je ale z návrhu zřetelná snaha o zlepšení klientského přístupu k poplatníkům, návrh bohužel neodstranil dosud jednostranné zvýhodnění finančních úřadů nad poplatníky,“ kritizuje Drábek. Za zvláště znepokojivé považuje i to, že proti řadě rozhodnutí finančního úřadu není přípustné odvolání, a to ani k nadřízenému finančnímu ředitelství.

To, že ministerstvo financí pustilo do připomínkového řízení materiál, na němž bude nutné ještě legislativně pracovat, kritizují podle Profitu i někteří koaliční politici. „Nedovedu si představit, že by daňový řád například neobsahoval editační povinnost,“ říká například poslanec ODS a člen rozpočtového výboru Michal Doktor.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít