Podnikatelům se nelíbí návrh nového daňového řádu

08. března 2007, 00:00 - admin
08. března 2007, 00:00

Po dlouhých letech příprav poslalo ministerstvo financí do připomínkového řízení konkrétní návrh nového daňového řádu. Má nahradit dosavadní zákon o správě daní a poplatků z roku 1992, dosud téměř padesátkrát novelizovaný.

„Přestože návrh přináší určitá zlepšení, představy podnikatelů zdaleka nenaplňuje a nemá ani podporu celé vládní koalice,“ shrnuje situaci týdeník Profit v čísle, které vyjde v pondělí.

Návrh předložila dlouholetá náměstkyně ministra financí Dana Trezziová. „Cílem je odstranění nejednotnosti postupů a případných nejasností při aplikaci dosavadního zákona. Chceme napomoci zkvalitnění výkonu daňové administrativy a podpořit klientský přístup při jednání s daňovými subjekty,“ říká. Nová pravidla podle ní respektují také rozhodnutí nejvyšších soudů týkající se správy daní, ovšem jen  „pokud nejsou v rozporu s elementárními pravidly správy daní“. Návrh také přibližuje dosavadní pravidla správy daní obecné procesní úpravě správního řízení podle nového správního řádu, účinného od začátku roku 2006.

Podle ekonomického experta Svazu průmyslu a dopravy Tomáše Bartáka je však současný návrh daňového řádu zklamáním. A to i přes ojedinělá zlepšení, například že správce daně bude muset svá rozhodnutí až na výjimky odůvodňovat, nebo že se v některých případech ruší oznamovací povinnost při výplatách nezdaněných odměn. „Zlepšení jsou totiž bohužel kompenzována řadou úprav, která ještě zhoršují současný neuspokojivý stav,“ domnívá se Barták.

Nadšen není ani šéf Hospodářské komory Jaromír Drábek. Za nepochopitelnou označuje zejména absenci takzvané všeobecné editační povinnosti, tedy povinnosti finančních úřadů podávat závazné výklady nejasných ustanovení daňových zákonů. „Přitom její zavedení již řadu měsíců obsahuje schválené programové prohlášení vlády,“ připomíná Drábek. Na všeobecné editační povinnosti trvá také Unie malých a středních podniků ČR.

Drábek nicméně považuje za pozitivní skutečnost, že návrh daňového řádu konečně opustil ministerstvo a byl dán do připomínkového řízení. Mezi konkrétní klady podle něj patří především zlepšení postavení poplatníků při doručování písemností finančním úřadem. “Přestože je ale z návrhu zřetelná snaha o zlepšení klientského přístupu k poplatníkům, návrh bohužel neodstranil dosud jednostranné zvýhodnění finančních úřadů nad poplatníky,“ kritizuje Drábek. Za zvláště znepokojivé považuje i to, že proti řadě rozhodnutí finančního úřadu není přípustné odvolání, a to ani k nadřízenému finančnímu ředitelství.

To, že ministerstvo financí pustilo do připomínkového řízení materiál, na němž bude nutné ještě legislativně pracovat, kritizují podle Profitu i někteří koaliční politici. „Nedovedu si představit, že by daňový řád například neobsahoval editační povinnost,“ říká například poslanec ODS a člen rozpočtového výboru Michal Doktor.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít