Podnikatelům se nelíbí návrh nového daňového řádu

08. března 2007, 00:00 - admin
08. března 2007, 00:00

Po dlouhých letech příprav poslalo ministerstvo financí do připomínkového řízení konkrétní návrh nového daňového řádu. Má nahradit dosavadní zákon o správě daní a poplatků z roku 1992, dosud téměř padesátkrát novelizovaný.

„Přestože návrh přináší určitá zlepšení, představy podnikatelů zdaleka nenaplňuje a nemá ani podporu celé vládní koalice,“ shrnuje situaci týdeník Profit v čísle, které vyjde v pondělí.

Návrh předložila dlouholetá náměstkyně ministra financí Dana Trezziová. „Cílem je odstranění nejednotnosti postupů a případných nejasností při aplikaci dosavadního zákona. Chceme napomoci zkvalitnění výkonu daňové administrativy a podpořit klientský přístup při jednání s daňovými subjekty,“ říká. Nová pravidla podle ní respektují také rozhodnutí nejvyšších soudů týkající se správy daní, ovšem jen  „pokud nejsou v rozporu s elementárními pravidly správy daní“. Návrh také přibližuje dosavadní pravidla správy daní obecné procesní úpravě správního řízení podle nového správního řádu, účinného od začátku roku 2006.

Podle ekonomického experta Svazu průmyslu a dopravy Tomáše Bartáka je však současný návrh daňového řádu zklamáním. A to i přes ojedinělá zlepšení, například že správce daně bude muset svá rozhodnutí až na výjimky odůvodňovat, nebo že se v některých případech ruší oznamovací povinnost při výplatách nezdaněných odměn. „Zlepšení jsou totiž bohužel kompenzována řadou úprav, která ještě zhoršují současný neuspokojivý stav,“ domnívá se Barták.

Nadšen není ani šéf Hospodářské komory Jaromír Drábek. Za nepochopitelnou označuje zejména absenci takzvané všeobecné editační povinnosti, tedy povinnosti finančních úřadů podávat závazné výklady nejasných ustanovení daňových zákonů. „Přitom její zavedení již řadu měsíců obsahuje schválené programové prohlášení vlády,“ připomíná Drábek. Na všeobecné editační povinnosti trvá také Unie malých a středních podniků ČR.

Drábek nicméně považuje za pozitivní skutečnost, že návrh daňového řádu konečně opustil ministerstvo a byl dán do připomínkového řízení. Mezi konkrétní klady podle něj patří především zlepšení postavení poplatníků při doručování písemností finančním úřadem. “Přestože je ale z návrhu zřetelná snaha o zlepšení klientského přístupu k poplatníkům, návrh bohužel neodstranil dosud jednostranné zvýhodnění finančních úřadů nad poplatníky,“ kritizuje Drábek. Za zvláště znepokojivé považuje i to, že proti řadě rozhodnutí finančního úřadu není přípustné odvolání, a to ani k nadřízenému finančnímu ředitelství.

To, že ministerstvo financí pustilo do připomínkového řízení materiál, na němž bude nutné ještě legislativně pracovat, kritizují podle Profitu i někteří koaliční politici. „Nedovedu si představit, že by daňový řád například neobsahoval editační povinnost,“ říká například poslanec ODS a člen rozpočtového výboru Michal Doktor.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít