Podnikatelem roku 2011 se stal Jannis Samaras ze společnosti Kofola

16. února 2012, 23:59 - Dalibor Dostál
16. února 2012, 23:59

Držitelem prestižního ocenění Ernst & Young Podnikatel roku 2011 České republiky se stal Jannis Samaras, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Kofola.  

 

Foto: Ernst & Young

„Stojím tu díky všem lidem v Kofole, svým kolegům a týmu, který se mnou Kofolu posouvá dál. Věřím, že budou rádi. Díky Kofolo,“ sdělil své bezprostřední dojmy vítěz Jannis Samaras.

„Věřím, že Jannis Samaras ze společnosti Kofola a jeho podnikatelský příběh osloví i porotu na celosvětovém finále v Monte Carlu a on s Kofolou bude úspěšně reprezentovat podnikatele z České republiky,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka Ernst & Young v České republice.

„Prostřednictvím soutěže chceme nejen oceňovat úspěšné podnikatele, ale zároveň také podporovat rozvoj podnikání v naší zemi. Mezi nominovanými jsou jak ti, kteří začínali před dvaceti lety v garáži, tak ti, kteří dokázali navázat na tradici a vedou rodinné firmy založené před sto lety. Vybudovali podniky, které se dokázaly prosadit v těžké konkurenci, ale i unikátní společnosti, které konkurenci vůbec nemají. Jsou mezi nimi jak zkušení matadoři, které obdivujeme, tak i nováčci, kterým fandíme,“ dodala Magdalena Souček.

Jannis Samaras se narodil v Československu řeckým rodičům s obchodním duchem. Svého otce Kostase dodnes považuje za svůj hlavní podnikatelský vzor. V roce 1990 začali podnikat s dalšími třemi společníky Reném Sommerem, Tomášem Jendřejkem a Reném Musilou, a jak rád zdůrazňuje, ideálně se sešli.

Kofola je nyní jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů ve střední Evropě a ve svých sedmi výrobních závodech na čtyřech trzích zaměstnává téměř 2000 lidí. Do portfolia firmy patří také řada ovocných nápojů, sirupů a koncentrátů Jupí, nápoje Top Topic a Vinea, Jupík, pramenitá voda Rajec nebo pravá RC Cola. V loňském roce navíc přibyly energetické nápoje Semtex a Erektus, když Kofola koupila společnost Pinelli.

V roce 2008 při expanzi na vysoce kompetitivní polský trh udělala skupina Kofola - Hoop další zásadní krok, když získala nového investora Enterprise Investors. Majoritní podíl společnosti však nadále zůstává u českých majitelů.

Titul Technologického podnikatele roku si odnesl Jaroslav Klíma, předseda představenstva společnosti Tescan. Trofej Začínajícího podnikatele roku získal Marek Potysz ze společnosti Moje ambulance. V letošním roce byl udělen také titul Sociálně prospěšný podnikatel roku 2011 České republiky, obdržela ho Dolores Czudková z občanského sdružení Ergon – Chráněná dílna.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít