Podnikatelé získali z OPPI již 15 miliard korun

09. prosince 2010, 12:34 - ČTK
09. prosince 2010, 12:34

Podnikatelé získali z operačního programu Podnikání a inovace (OPPI) od roku 2007 na 15 miliard korun. Na tiskové konferenci to dnes sdělil ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Foto: Jakub Hněvkovský

Do roku 2013 má OPPI českým podnikatelům rozdělit celkem 3,6 miliardy eur (90 miliard korun). Podle Kocourka rychlost proplácení peněz neustále roste.

Ukazuje se, že se podařilo připravit program, který je pro české podnikatele velkým přínosem,“ uvedl Kocourek. “České firmy se už naučily s dotacemi pracovat a předkládají kvalitní udržitelné projekty. Po odstranění prvotních problémů nám operační program velmi dobře prospívá.

O podporu z operačního programu Podnikání a inovace podle ministra dosud podalo žádost přes 8200 podnikatelských projektů v hodnotě kolem 80 miliard korun. „Dotace pomáhají v období, kdy se světová ekonomika musí potýkat s velmi tvrdými dopady hospodářské krize,“ podotkl ředitel sekce fondů EU ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Petr Očko.

V letošním roce získali podnikatelé z OPPI 6,5 miliardy korun a příští rok chce ministerstvo proplatit více než deset miliard. “Peníze se vyplácejí až po realizaci jednotlivých projektů,“ poznamenal Kocourek. “Patnáct miliard se oproti celkovým 90 miliardám může zdát málo, ale není to tak… Nemám, pochyb, že se nám všechny prostředky podaří vyčerpat,“ dodal ministr.

V rámci OPPI Česká republika poskytuje finanční podporu hlavně malým a středním firmám, většinu peněz dostávají z Evropské unie, asi 15 procent jde ze státního rozpočtu. Řídícím orgánem operačního programu je ministerstvo průmyslu a obchodu, dotace zprostředkuje CzechInvest.

Velký zájem mají podnikatelé o program Inovace, ve kterém je rozhodnuto o podpoře 621 projektů v celkové hodnotě 6,9 miliardy korun. V programu Eko-energie, který je zaměřený především na úspory energií, je rozhodnuto o 456 žádostech v hodnotě 5,3 miliardy korun. V programu Rozvoj, určený začínajícím podnikům, získá podporu ve výši 4,15 miliardy korun 580 projektů.

Největší objem dotací dosud zamíří na účty podnikatelů na Moravě. Firmy z Moravskoslezského kraje dosud získaly 1,38 miliardy korun pro 392 různých investic. Jihomoravské podniky si mezi 332 projektů rozdělily 961 milionů korun a do Zlínského kraje zamířilo celkem 924 milionů korun pro 263 podnikatelských záměrů.

Od příštího roku chce MPO zjednodušit čerpání dotací tím, že zkrátí dobu pro jejich vyřízení, zjednoduší byrokracii s dotacemi spojenou a zajistí rychlejší výplatu slíbených financí. Rok 2011 bude podle Očka také rokem příprav revolvingového fondu rizikového kapitálu, ze kterého bude stát nakupovat podíly ve slibných inovativních firmách. Fond by měl mít k dispozici 1,4 miliardy korun. “Česká republika má excelentní výsledky ve výzkumu a vývoji. Lidem, kteří mají vynikající podnikatelské nápady a výborný produkt, ale často chybí prostředky na rozjezd vlastního podnikání. To pomůže fond vyřešit,“ dodal Očko.

Po roce 2014 chce MPO finanční podporu evropských fondů směřovat hlavně do projektů založených na technologickém rozvoji, inovacích či šetrných technologiích. “Dobré zvládnutí předchozích operačních programů vytváří solidní předpoklady a velmi dobrou vyjednávací pozici pro prosazení oprávněných zájmů českých podnikatelů i v novém programovém období v letech 2014 - 2020,“ dodal Kocourek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery?…
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Technologie
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Změřte si rychlost internetu
Google nakonec koupí jen část HTC. Na Tchaj-wan za to pošle 1,1 miliardy dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít