Podnikatelé žádají od politiků respekt

05. června 2006, 00:00 - JIŘÍ NĚMEČEK
05. června 2006, 00:00

VOLBY A PODNIKÁNÍ Volby jsou za námi, sestavení vlády natož jejího programového prohlášení ale nějaký čas potrvá. Podnikatelé jsou ovšem připraveni jednat se všemi. Je to logické - jde o jejich budoucnost. Průmysl, zemědělství ani další služby se kvůli politice nezastaví.

VOLBY A PODNIKÁNÍ Volby jsou za námi, sestavení vlády natož jejího programového prohlášení ale nějaký čas potrvá. Podnikatelé jsou ovšem připraveni jednat se všemi. Je to logické - jde o jejich budoucnost. Průmysl, zemědělství ani další služby se kvůli politice nezastaví.

Firmy vynaloží v Česku ročně plných 86 miliard korun jen na to, aby splnily nejrůznější úřednická nařízení. V národní legislativě je dnes přesně 2164 ohlašovacích povinností pro podnikatele. Nejde přitom o číslo, které by vytáhli jen tak z rukávu oni sami. K této neuvěřitelné sumě byrokratického papírování dospěla analýza samotného Úřadu vlády.

„Je tedy nutné trvale vyvíjet nátlak na politickou reprezentaci, aby se tento stav změnil,“ shodli se zástupci podnikatelů na 18. sjezdu Hospodářské komory. Máme těsně po volbách. Ať už bude zákony v dalších čtyřech letech tvořit jakákoliv koalice, soukromníci jí hodlají do přípravy legislativy mluvit. Vyjednávat, lobbovat, případně i protestovat nebo se bránit u Ústavního soudu.

TRNEM V OKU ZŮSTÁVÁ ZÁKONÍK PRÁCE

Dovolávat se české ústavy se přitom podniková sféra hodlá už v jednom konkrétním případě - Hospodářská komora napadá zákoník práce schválený těsně před volbami. Právě tuto normu považují podnikatelé aktuálně za nejproblematičtější.

Nejde přitom o snahu zrušit celý zákoník, ale o iniciativu, aby soud přešetřil ústavnost pasáží, které i Legislativní rada vlády označila za protiústavní. „Ačkoli jsme v návrhu dosáhli některých dílčích změn, jako například zachování rozsahu přesčasových hodin či zavedení kont pracovní doby, musím trvat na tom, že přijatý zákoník práce je špatný a díky některým ustanovením také protiústavní,“ říká Drábek.

BOLÍ I NEMOCENSKÁ

Za nepřijatelnou označil šéf komory také povinnost zaměstnavatelů platit první dva týdny pracovní neschopnosti nemocenskou svým zaměstnancům. „Stát nedokáže zajistit kontrolu pobírání nemocenské, proto tuto povinnost přenáší na podnikatele. Ani jim ale nedává nástroje, jak by měli kontrolu provést, dokonce ani porušení domácího léčení nemůže být důvodem pro rozvázání pracovního poměru,“ konstatuje Drábek.

Za velmi podstatné označil sjezd řešení důchodové reformy, které je podle něho jediným možný způsobem jak snížit vedlejší náklady na práci, které jsou v České republice neúměrně vysoké a jsou jedním z významných faktorů brzdících rozvoj podnikání.

**BYROKRACIE KLESÁ POMALU

Trvalým problémem podnikatelského prostředí je podle Drábka nadměrná administrativní zátěž firem a živnostníků. „Některá opatření se nám již podařilo prosadit, zrychlila se práce obchodních rejstříků, byla přijata novela živnostenského zákona, která zavádí centrální registrační místa, přijata byla novela zákona o informačních systémech veřejné správy,“ vyjmenovává.

Šéf Hospodářské komory přirovnává stát k firmě. A programové prohlášení vlády, která vzejde z víkendových voleb, k obchodní smlouvě mezi státem a občany. „Jako hlavní přispěvatelé do státního rozpočtu bychom měli být respektováni jako ti, kteří říkají, co by mělo být za jejich peníze poskytováno,“ uzavírá Jaromír Drábek. *

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít