Podnikatelé to zkusí přes Senát

16. října 2006, 00:00 - ANDREA CERQUIEROVÁ A TOMÁŠ STINGL
16. října 2006, 00:00

SENÁTNÍ VOLBY Současnou motanici v tuzemské politice komplikují další dva otazníky: Senátní a komunální volby. Mezi kandidáty, kteří chtějí vstoupit do Senátu, jsou i někteří podnikatelé. Doufají, že prostřednictvím horní komory parlamentu se mohou pokusit zlepšit podmínky pro podnikání v Česku.

SENÁTNÍ VOLBY Současnou motanici v tuzemské politice komplikují další dva otazníky: Senátní a komunální volby. Mezi kandidáty, kteří chtějí vstoupit do Senátu, jsou i někteří podnikatelé. Doufají, že prostřednictvím horní komory parlamentu se mohou pokusit zlepšit podmínky pro podnikání v Česku.

Měl by to být takový lakmusový papírek momentální nálady obyvatel. Komunální a zejména senátní volby koncem týdne ukážou, jaké politické preference v současnosti mezi voliči vládnou. Může jít tedy o malou generálku na stále pravděpodobnější předčasné volby do Sněmovny.

Ani po pátku 20. a sobotě 21. října ale nemusí být jasno. Proběhne totiž pouze první kolo senátních voleb. Přímo bude zvolen kandidát jedině tehdy, pokud získá nadpoloviční většinu odevzdaných hlasů. V opačném případě postupují dva nejúspěšnější adepti do druhého kola. To se bude konat o týden později, tedy 27. a 28. října. V druhém kole zvítězí ten, kdo dostane více hlasů.

Do Senátu vyšle své nové delegáty třetina z 81 volebních okrsků. Letos se to týká například čtyř pražských okrsků, senátory budou volit také třeba obyvatelé na Litoměřicku, Břeclavsku, Prostějovsku nebo Zlínsku.

Mezi kandidáty je mnoho podnikatelů. Ti mimo jiné doufají, že se jim při případném zvolení podaří zlepšit postavení podnikatelského stavu v zemi. Na to totiž žehrají všichni napříč politickým spektrem. Na přílišnou byrokracii či zvýhodňování velkých zahraničních investorů poukázali svorně kandidáti občanských demokratů, zelených, lidovců i komunistů. Sociální demokraté na naše dotazy týkající se podnikatelů-kandidátů nereagovali.

JEDNOU RUKOU HLASUJÍ, DRUHOU PODNIKAJÍ

Pokud se nové tváře do Senátu probojují, rozhodně nebudou prvními podnikateli ve Valdštejnském paláci. „Jsou tu například lékaři, kteří vykonávají i v průběhu mandátu senátora svojí praxi,“ uvádí tiskový tajemník Kanceláře Senátu Petr Kostka.

Jak to je, pokud chce senátor vykonávat svou funkci a zároveň nadále podnikat? „Mandát senátora nevyvolává střet zájmů a pokud mu to nekomplikují časové možnosti, nemusí se své občanské živnosti vzdávat ani ji omezovat,“ vysvětluje Kostka. „Podle českých zákonů je neslučitelný pouze souběh mandátu senátora a práce v advokacii,“ dodává.

FISCHER ANI ŽELEZNÝ NEBODOVALI

Na půdu horní komory parlamentu už v minulosti vstoupili i někteří velmi známí podnikatelé. Asi největší ambice zastupovat v Senátu podnikatelský stav měl v minulosti Václav Fischer, který se pohyboval v oblasti cestovního ruchu. V Senátu ale skončil jako sám voják v poli, a to i proto, že kandidoval jako nezávislý a neměl tudíž patřičnou politickou podporu.

V Senátu se na chvíli ohřál také současný europoslanec Vladimír Železný. Zvolili ho na jižní Moravě, kde sliboval bohatou podporu regionu a ochranu českých producentů vína proti evropské konkurenci. Železný ale mnoho neprosadil a jeho kritici poukazují na to, že do Senátu si šel jen pro imunitu, která by ho chránila před postihem za trestné činy, ze kterých ho podezřívá policie.

Z DIVADLA DO POLITIKY

Mezi kandidáty jsou i letos některé známé tváře. Třeba populární herec a podnikatel Tomáš Töpfer. Principál soukromě provozovaného divadla Na Fidlovačce kandiduje za ODS na Praze 4. Vzhledem k tomu, že je oblíbený jako herec a stal se také symbolem záchrany chátrajícího pražského divadla, dávají mu odborníci nemalé šance na zvolení.

Mediálně známou tváří je také zpěvák Martin Maxa, který kandiduje na Chomutovsku za uskupení Politika 21. Pod stejnou vlajkou kandiduje v Ostravě Pavla Topolánková. Její kandidatura byla v médiích někdy interpretována jako akt vzdoru proti manželovi, premiérovi Mirku Topolánkovi. Na rozdíl od Tomáše Töpfera ale nemají podle odborníků Topolánková ani Maxa přílišnou šanci na zvolení. V případě zpěváka tím spíš, že kandiduje pod svým civilním a málo známým jménem Ivan Varga.

STOUPNE SENÁT NA VÝZNAMU?

Přestože smysluplnost Senátu je mnohými kritiky dlouhodobě zpochybňována, právě letos může jeho síla stoupat. Poslanecká sněmovna je v současnosti zablokována patem, kdy levice i pravice mají svorně po 100 hlasů. Senát naopak zůstává institucí, která je jasně profilována. V současné době v ní dominuje výrazná pravicová většina. Je otázkou, jak budou senátní počty vycházet za týden. Ve hře je celkem 27 křesel.

VE KTERÝCH OKRSCÍCH SE BUDE VOLIT? okrsek současný senátor

Sokolov Jan Hadrava (US)

Chomutov Alexandr Novák (ODS)

Rokycany Luděk Sefzig (ODS)

Domažlice Petr Smutný (ČSSD)

České Budějovice Jiří Pospíšil (ODS)

Praha 12 Edvard Outrata (Bez.)

Praha 4 František Příhoda (ODS)

Praha 8 Alena Palečková (ODS)

Praha 2 Daniela Filipiová (ODS)

Litoměřice Zdeněk Bárta (Bez.)

Teplice Jaroslav Kubera (ODS)

Jablonec n. N. Soňa Paukrtová (Bez.)

Mladá Boleslav Jaroslav Mitlener (ODS)

Benešov Helena Ršgnerová (Bez.)

Chrudim Petr Pithart (KDU-ČSL)

Náchod Petr Fejfar (US)

Svitavy Jiří Brýdl (KDU-ČSL)

Třebíč Pavel Janata (KDU-ČSL)

Břeclav Vladimír Schovánek (US)

Brno-město Milan Šimonovský (KDU-ČSL)*

Prostějov Robert Kolář (Bez.)

Šumperk Adolf Jílek (KDU-ČSL)

Opava Josef Jařab (Bez.)

Ostrava-město Milan Balabán (ODS)

Karviná Ondřej Feber (Bez.)

Vsetín Jaroslav Kubín (Bez.)

Zlín Jiří Stodůlka (KDU-ČSL)

* (mandát zanikl ke dni 2.6.2006) Poznámka: Bez. = bezpartijní

Pramen: www.senat.cz//**

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace.…
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
Technologie
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperského. Většinu obvinění smetl ze stolu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít