Podnikatelé stále prohrávají boj se švarcsystémem

24. ledna 2005, 00:00 - (red)
24. ledna 2005, 00:00

ZÁKON O NEZAMĚSTNANOSTI Zákon o zaměstnanosti v novém znění diskriminuje živnostníky bez zaměstnanců před těmi, kteří aspoň jednoho mají. Vláda už uvažuje nad aspoň částečnou nápravou. Přesto podnikatelům hrozí vysoké sankce.

ZÁKON O NEZAMĚSTNANOSTI Zákon o zaměstnanosti v novém znění diskriminuje živnostníky bez zaměstnanců před těmi, kteří aspoň jednoho mají. Vláda už uvažuje nad aspoň částečnou nápravou. Přesto podnikatelům hrozí vysoké sankce. Zdá se, že se blýská na lepší časy. Vláda vyslyšela některé argumenty odpůrců zákazu švarcsystému a chystá se do Poslanecké sněmovny předložit novelu příslušného zákona. Ta by měla firmám umožnit zaměstnávat na živnostenský list zaměstnance, kteří pracují s vlastními pracovními pomůckami. To jsou právě například již zmínění revizní technici a podobné profese. Pokud by všechno šlo hladce, mohla by novela začít platit pravděpodobně již o dubna. Podle prezidenta Hospodářské komory ČR Jaromíra Drábka je toto řešení spočívající zejména v jasném výkladu, co je a co není švarcsystém, pro komoru přijatelné. Jednoznačná diskriminace podnikatelů bez zaměstnanců vede podle Drábka k paradoxním situacím. Aby živnostníci dostáli ustanovením zákona, přijímají jednoho zaměstnance třeba jen na desetinu úvazku. To sebou ale nese řadu dalších administrativních kroků a ve výsledku opět jen zatěžuje drobné živnostníky. „Závažné nedostatky se týkají především paragrafu 13 tohoto zákona, jehož ustanovení poškozují podnikatele v Česku,“ říká Drábek. Povinnost vykonávat běžnou činnost svými zaměstnanci sice není novinkou, v našem právním řádu existovala již před účinností nového zákona o zaměstnanosti. Dosud ale zákon nepočítal s žádnými sankcemi. Dnešní až dvoumilionová pokuta, která může být udělena víceméně na zvážení jednotlivého úředníka, by pro drobné podnikatele byla likvidující. „Naše obavy plynou především ze snadného zneužití a možné šikany podnikatelů. Obecná ustanovení dávají úředníkům prostor pro vlastní výklad a posouzení konkrétního příkladu, což může podnikatele velmi vážně poškodit,“ vysvětluje Drábek. I samo ministerstvo práce a sociálních věcí podle Drábka znění paragrafu zpochybňuje. Na dotazy Hospodářské komory totiž odpovídá: pokud bude živnostník dodržovat zákon, nemůže se dostat do rozporu se zákonem o zaměstnanosti. „Řada drobných firem by ale přesně v tomto případě zákon porušila. Například subjekty, které poskytují poradenské služby, či revizní technici. Týká se to také oblastí, kde se malé firmě nevyplatí zaměstnat „celého“ pracovníka, jako je údržba, správa nemovitostí a podobně,“ říká Drábek. ŠVARCSYSTÉM**

Švarcsystému se Profit věnuje pravidelně, naposledy v minulém čísle („Nešťastný paragraf třináct“). Velký ohlas vzbudil i výklad právníka ministerstva práce a sociálních věcí, který jsme přinesli v příloze Legislativa jako součást obsáhlého komentáře k zákonu o zaměstnanosti. Připravujeme i další podrobnosti, kde dáme prostor aktuálnímu vyjádření ministerstva. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít