Podnikatelé si v srpnu rozdělili více než jednu miliardu eurodotací

01. září 2011, 14:55 - Profit, kmb
01. září 2011, 14:55

Domácí podnikatelé si v srpnu rozdělili rekordních 1,067 miliardy korun z Operačního programu Podnikání a inovace. Je to vůbec poprvé, kdy měsíční čerpání dotací překročilo jednu miliardu korun.

Foto: Profimedia.cz

Vloni přitom v průměru za jeden měsíc k českým firmám zamířilo jen něco přes půl miliardy korun. Celkem tak Ministerstvo průmyslu a obchodu už české zejména malé a střední podnikatele z Operačního programu podpořilo částkou převyšující 22 miliard korun.

Právě zvýšení rychlosti, s jakou se českým firmám daří čerpat prostředky z evropských fondů, patřilo k hlavním prioritám, se kterými jsem vloni do úřadu nastupoval,“ říká ministr průmyslu obchodu Martin Kocourek. “Podařilo se nám například výrazně zpřehlednit administrativu spojenou s evropskými dotacemi, což rychlosti čerpání významně prospělo.“

Naprostá většina komunikace s klienty je dnes čistě elektronická, což je velký rozdíl oproti většině ostatních operačních programů. Sjednotili jsme také některé metodické výklady, a odstranili tak historický problém, kdy si různé organizace – nejen ty spadající pod Ministerstvo průmyslu a obchodu – vykládaly některé komplikovanější situace metodicky různě a žadatelé mohli někdy tápat,“ upřesňuje Petr Očko, ředitel sekce fondů EU, výzkumu a vývoje ministerstva průmyslu a obchodu.

Operační program Podnikání a inovace je tak dnes už z celé jedné čtvrtiny úspěšně vyčerpaný. Další prostředky jsou přitom přislíbené konkrétním podnikatelům a čekají jen na to, až firmy své projekty dokončí, aby jim bylo možné přislíbené prostředky zpětně vyplatit. Daří se nám tak úspěšně navazovat na předchozí Operační program Průmysl a podnikání, který podnikatelům nabídl celkem deset miliard korun a který se podařilo vyčerpat z více než 99 procent,“ dodává Miroslav Křížek, generální ředitel agentury CzechInvest.

Právě dnes také Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo výzvy k dalším dvěma programům, a to programu Inovace – Projekt na ochranu práv průmyslového vlastnictví a programu ICT a strategické služby.

Program Inovace - Projekt na ochranu práv průmyslového vlastnictví pomáhá firmám zaregistrovat patentovou ochranu svých produktů doma i v zahraničí a firmám nabídne dohromady 50 milionů korun.

Program ICT a strategické služby je určený pro firmy, které chtějí investovat do vybudování center strategických služeb například pro vývoj softwaru, podporuje ovšem i investice do high-tech opravárenských center nebo do zakládání a rozvoje datových center. Celkem program podnikatelům nabídne 1,5 miliardy korun.

Operační program Podnikání a inovace má pro české podnikatele do roku 2013 připravených bezmála 90 miliard korun. Většina jeho programů se zaměřuje na podporu zejména malých a středních podnikatelů. Vedle podpory inovativních projektů Operační program pamatuje i na cílenou pomoc ekonomicky slabším regionům České republiky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít