Podnikatelé si stěžují na zbytečnou byrokracii

02. srpna 2004, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
02. srpna 2004, 00:00

Do 22. července požádalo o finanční pomoc z fondů Evropské unie celkem 188 českých, moravských a slezských firem. Někteří podnikatelé si ale stěžují, že se ziskem finanční pomoci je spojena velká byrokracie.Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo Operační program průmysl a podnikání 12. května.

Do 22. července požádalo o finanční pomoc z fondů Evropské unie celkem 188 českých, moravských a slezských firem. Někteří podnikatelé si ale stěžují, že se ziskem finanční pomoci je spojena velká byrokracie.

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo Operační program průmysl a podnikání 12. května. V programu je v jeho různých sekcích k dispozici přibližně 11 miliard korun. Program má podpořit zejména rozvoj podnikání a budování infrastruktury včetně například nových průmyslových zón. Z evropských peněz by se mělo hradit až 50 procent nákladů malých a středních firem na jejich rozvoj podnikání, u obcí, krajů či obecně veřejného a neziskového sektoru se může výše pomoci vyšplhat až na 75 procent.

NEJPILNĚJŠÍ JSOU NA JIHU MORAVY

Nejvíce žádostí o pomoc, konkrétně 59, podaly do výše uvedeného data firmy z jižní Moravy. Následují podniky z dalších moravských krajů, konkrétně Zlínského a Olomouckého. Na

chvostu žebříčku podle počtu žádostí jsou naopak dva západočeské kraje -Plzeňský a Karlovarský. Například na Olomoucku je největší zájem o program Rozvoj, určený na nákup technologií či řídicího softwaru pro firmy do 250 zaměstnanců, a dále o program Marketing. Do toho se chce zapojit například společnost Gala Prostějov, která je významným evropským výrobcem míčů, příslušenství, batohů a kabel. „Zatím jediný podnikatel z Olomouckého kraje žádá o dotaci z programu Inovace,“ uvedla mluvčí vládní agentury Czechlnvest, která se zabývá příjmem žádostí, Jana Víšková.

PODNIKATELE TRÁPÍ BYROKRACIE Podle informací z Czechlnvestu podnikatelé mnohdy nemají zcela jasno, v rámci jakého programu by mohli o dotace usilovat a zda mají šanci uspět. Do přípravy projektu a zpracování žádosti se pouštějí teprve poté, kdy se v problematice zorientují. Firmy si také stěžují na přebujelou administrativu spojenou s podáním žádosti o pomoc. „Žádost vyžaduje stovky různých úkonů a potvrzení, kvůli jejichž absenci jsme museli projekt předkládat opakovaně,“ řekl Profitu Josef Musil z firmy zabývající se výrobou nábytku. Až úsměvné se může zdát to, že žádosti se vracely předkladatelům i z toho důvodu, že jednotlivé listy papíru byly spojeny nepředepsaným způsobem. „Pracovali jsme na tom tři měsíce,“ dodal Musil. Podle Jany Studničkové z Czechlnvestu ale žádosti v některých případech obsahují i takové formální chyby, kvůli kterým se vracet musejí. „Jedná se například o nevyplněné údaje, nesprávný počet kopií a podobně,“ upozornila. „Pokud chtějí podnikatelé omezit chyby, měli by také využívat nápovědy k vyplňování žádostí, která je obsažena přímo ve formulářích,“ radí. DOCHÁZEJÍ PENÍZE Dalším problémem, který musí Czech-Invest řešit, je to, že docházejí peníze určené na některé podprogramy. Většina žadatelů má totiž zájem pouze o program Rozvoj, kde je k dis- pozici zhruba 375 milionů korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu proto uvažuje o přesunu peněz mezi jednotlivými programy. Podle prvních signálů to vypadá tak, že pokud by k přesunu peněz opravdu došlo, zeštíhlely by se zřejmě energetické programy. Další možností, kterou ministerstvo nevylučuje, je zpřísnění podmínek, a tím i omezení počtu projektů v této oblasti. POČET PŘIJATÝCH ŽÁDOSTÍ**

(podle krajů k 22. 7. 2004)

Jihomoravský 59

Olomoucký kraj 20

Zlínský kraj 18

Jihočeský 15

Kraj Vysočina 13

Praha a Středočeský kraj 13

Pardubický kraj 12

Královéhradecký kraj 10

Moravskoslezský kraj 8

Ústecký kraj 8

Liberecký kraj 7

Plzeňský kraj 4

Karlovarský kraj 1

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít