Podnikatelé si polepší jen trochu

19. června 2006, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
19. června 2006, 00:00

VLÁDNÍ PROGRAM Do konce tohoto týdne by měla být známa koaliční dohoda nové středopravé vlády ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. Profit zjistil, co strany chystají v oblasti podnikání. Jednání o sestavení vládní koalice a zejména její programové náplni se zatím jeví jako poměrně klidná.

Jedním z adeptů na privatizaci je společnost ČEZ.| VLÁDNÍ PROGRAM

Do konce tohoto týdne by měla být známa koaliční dohoda nové středopravé vlády ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. Profit zjistil, co strany chystají v oblasti podnikání. Jednání o sestavení vládní koalice a zejména její programové náplni se zatím jeví jako poměrně klidná. Vůle dohodnout se je společná pro zástupce všech tří stran. Žádná z šesti programových kapitol však ještě není uzavřena. „Ve všech oblastech jsou místa, kde bude nutné dojít ke kompromisu,“ tvrdí zřejmě budoucí premiér Mirek Topolánek. Sám si ale nějaké zásadnější problémy nepřipouští a věří v konečnou dohodu. ROVNÁ DAŇ CELOPLOŠNĚ NEBUDE

Středobodem jednání o daňových úpravách bude bezesporu rovná daň. Z dosavadních jednání ale zatím vyplývá, že tento projekt, alespoň tak, jak je realizován v sousedním Slovensku, v Česku zaveden nebude. Proti jsou jak lidovci, a to z důvodu skokového navýšení cen potravin, tak zelení, kteří v různých sazbách DPH vidí prostor pro uplatňování vládní politiky v oblasti životního prostředí.

V přímých daních se počítá s tím, že by měla být zavedena rovná daň, tedy jedna sazba z daně fyzických osob, přestože zelení zatím uvažují o více sazbách. Ve stejné výši jako sazby z příjmu fyzických osob by byla i sazba korporátní daně. Jasno ovšem zatím není ani v tom, zda bude sazba ve výši patnácti procent. Především lidovci se brání, protože by podle jejich názoru znamenala výpadek v příjmech státního rozpočtu.

Další neznámou jsou ekologické daně, respektive rozšíření současných spotřebních daní na všechna uhlovodíková paliva. Podle schválené unijní směrnice musí být tyto daně zavedeny k 1. lednu 2008. Boj se svede především o jejich výši a kompenzace. Podle materiálu vypracovaného předsedou Strany zelených Martinem Bursíkem, který akceptuje i dosavadní lidovecké vedení rezortu životního prostředí, by měla být ekologická daňová reforma fiskálně neutrální. Nové daně by měly být kompenzovány nižšími odvody na sociální zabezpečení.

Strany se shodují rovněž na postupném snížení deficitu státního rozpočtu, a to podle platného konvergenčního programu. Datum přijetí eura ale spíše než ke konkrétnímu roku bude vázáno k co možná nejvyšší adaptabilitě české ekonomiky.

KOALICE CHCE USNADNIT PODNIKÁNÍ

Prakticky jasné jsou již body týkající se podnikání. Ačkoli ještě nejsou známy konkrétní návrhy, které by se daly vyjádřit číselně, existuje již shoda na obecných principech, které by měly vést k usnadnění podnikání. Vedle již zmíněného snížení daní by se měly snížit i osobní náklady na práci, tedy především pojistné.

Zatím není ani jasné, zda s poklesem státního pojištění bude spojeno i povinné připojištění, jak požadují lidovci. Koalice se rovněž zavazuje provést audit legislativy s cílem odstranit či změnit všechny normy, které brání podnikání. Zatím není dohodnuto, kterých konkrétních norem by se to mělo týkat.

Shoda nicméně bude zřejmě na zrušení registračních pokladen, na druhé straně zeleným se nelíbí snaha lidovců a ODS o zrušení minimální daně. Vláda se má rovněž v koaliční dohodě zavázat ke zvýšení konkurenceschopnosti síťových odvětví. Co konkrétně to bude znamenat, není zatím jasné, zvláště když dalším bodem programu má být privatizace.

O OSUDU PRIVATIZACE SE BUDE JEDNAT

Strany budoucí vládní koalice chtějí pokračovat v privatizaci zbývajícího státního majetku, zatím ale rozhodně není jasno o tom, které státní podniky by měly do privatizace jít. Dá se usuzovat, že se vláda bude snažit před urychlenou privatizací strategických podniků dát přednost takovým formám odstátnění, které by i v soukromých rukou znamenaly zachování přinejmenším dosavadní úrovně servisu pro české občany, což se v síťových odvětvích bude týkat především ČEZ a České pošty.

Mezi další již odsouhlasené body patří revitalizace oblastí po opuštěných podnikatelských činnostech či prosazování internetových aukcí při veřejných zakázkách.

Revizí projde i systém investičních pobídek. ODS tak zřejmě ustoupí od jejich apriorního odmítání s tím, že budou zrovnoprávněni čeští a zahraniční investoři.

Od čeho ale bude muset nejsilnější vládní strana ustoupit bez náhrady, budou daňové prázdniny pro živnostníky, které se nelíbí oběma menším stranám.

OD DOHODY K PROGRAMOVÉMU PROHLÁŠENÍ To, s čím strany rodící se vládní koalice přijdou příští týden do Poslanecké sněmovny, je pouze koaliční dohoda. Ta by měla obsahovat obecné principy, na nichž se bude schopna koalice dohodnout. Měla by být takovým průsečíkem programů všech tří stran. Daleko závažnější však bude programové prohlášení vlády, které se začne rodit ve chvíli, kdy by vláda byla ustavena. |KDY BUDE USTAVENA VLÁDA **Teoreticky se tak může stát již po ustavující schůzi Poslanecké sněmovny 27. června. Pak mají ministři třicet dní na to, aby požádali sněmovnu o důvěru. Do té doby by měli sestavit programové prohlášení, s nímž před sněmovnou vystoupí. Zde bude ale vláda potřebovat minimálně ještě jeden hlas od levicové opozice. Aby jej získala, bude tomu zřejmě muset přizpůsobit i své programové prohlášení. |

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít