Podnikatelé se v mnohém polepšili

06. února 2006, 00:00 - (ner)
06. února 2006, 00:00

TOMÁŠ MRÁZ A PATRIK REICHL - ŘEDITELÉ REGIONÁLNÍCH KANCELÁŘÍ CZECHINVESTU: Důvodem k zamítnutí žádosti o unijní peníze bývá nejčastěji nedostatečné naplnění smyslu daného programu. Formální nedostatky již nehrají takovou roli, jako tomu bylo na začátku v roce 2004. Podnikatelé a zejména poradenské firmy už vědí jak na to.

TOMÁŠ MRÁZ A PATRIK REICHL - ŘEDITELÉ REGIONÁLNÍCH KANCELÁŘÍ CZECHINVESTU: Důvodem k zamítnutí žádosti o unijní peníze bývá nejčastěji nedostatečné naplnění smyslu daného programu. Formální nedostatky již nehrají takovou roli, jako tomu bylo na začátku v roce 2004. Podnikatelé a zejména poradenské firmy už vědí jak na to. * Kolik firem se na vás loni obrátilo s prosbou o pomoc při vyřizování žádosti o dotace z Unie? Tomáš Mráz: Firem, které vznášejí dotazy na možnou podporu ze strukturálních fondů, jsou desítky a jen pro část z nich jsou podpůrné programy vhodné, použitelné a hlavně zajímavé. K faktické přípravě žádostí o dotaci a jejich následnému podání přistoupilo více než 60 firem, a to ve všech programech, které máme v nabídce. Patrik Reichl: Obecně lze říci, že je to průměrně několik konzultací denně. * Kolika z nich se to podařilo? Tomáš Mráz: V tuto chvíli ještě nelze říct přesný počet firem, které mohou počítat s podporou z Unie, protože u některých z nich ještě nebyl ukončen proces hodnocení. Obecně lze ale konstatovat, že úspěšnost je zhruba 20 až 30 procent. Patrik Reichl: Co se týče pouze vyřízení žádosti (nikoliv získání dotace), tak je to asi 20 procent z těch, kteří se na nás předem obrátili s prosbou o pomoc. * Jsou firmy, které již díky vaší pomoci dotace čerpají? Na jaké projekty?

Tomáš Mráz: Bohužel žádný podnikatel v Jihočeském kraji ještě fyzicky neobdržel dotaci na svůj účet, protože podle pravidel Evropské unie jsou veřejné prostředky uvolněny až po dokončení projektu. Řada firem však již podala žádost o platbu.

Patrik Reichl: V Jihomoravském kraji je to již několik desítek firem. Rozhodně si však netroufáme tvrdit, že je to pouze naší pomocí. Podnikatelé v našem kraji jsou velmi aktivní sami a je spousta úspěšných žadatelů, kteří získali dotaci bez externí pomoci. Nejčastěji se jedná o projekty na nákup strojů, rekonstrukce podnikatelských objektů, ale také na výstavbu podnikatelských inkubátorů či vědecko-technologických parků.

* Jsou firmy, kterým se to nepodařilo, proč?

Tomáš Mráz: Procento neúspěšných je bezesporu vyšší než procento úspěšných. Úspěch samozřejmě v první řadě závisí na kvalitě předkládaného projektu. Velmi často je ze žádostí znát jisté zaujetí získat jakoukoliv podporu. Unie však podporuje pouze ty projekty, které by byly realizovány i bez obdržené dotace.

Patrik Reichl: Samozřejmě ne všechny projekty jsou natolik kvalitní, aby v soutěži s jinými uspěly. Důvodem bývá nejčastěji nedostatečné naplnění smyslu programu, ve kterém je žádost předkládána. Formální nedostatky již nehrají takovou roli, jako tomu bylo na začátku v roce 2004. Žadatelé i konzultantské firmy se již poučili a většinou před podáním žádosti k nám přijdou na doladění a odstranění případných formálních nedostatků.

* Jaké jsou nejčastější problémy? Jak dlouho celý proces trvá? Tomáš Mráz: Žadatelé si často stěžují na náročnou administrativu již při předkládání projektu. Příprava všech podkladů a příloh opravdu zabere dost času. Patrik Reichl: Nejčastější problémy vznikají nepochopením ze strany žadatele. Často se stává, že si žadatel nesprávně vyloží znění programu a pak udělá věcnou chybu. * Jaká jsou vaše nejčastější doporučení pro firmy, které chtějí žádat nebo žádají o dotace? Tomáš Mráz: Podnikatelé si musí především jasně formulovat, co chtějí. Doporučuji jim, aby si na papír napsali jednoduchý podnikatelský plán, který by obsahoval například cíl, harmonogram, předpokládanou výši investice nebo strukturu nákladů. Z toho se dá už na začátku usoudit, zda mají šanci z některého vyhlášeného programu peníze získat. Patrik Reichl: Nejdůležitější úlohu regionálního projektového manažera při prvotních konzultacích s potenciálním žadatelem spatřuji v identifikaci záměru a jeho nasměrování do správných dotačních podpor. * Lze říct, že firmy jsou již po roce v této oblasti zkušenější? Tomáš Mráz: Jednoznačně to lze říct o poradenských společnostech. Ty se se systémem už velmi dobře sžily. Posun vpřed je ale patrný také u podnikatelů, kteří podávají žádosti sami. Patrik Reichl: To rozhodně ano. * Jaké chyby firmy dělají, na co je nejčastěji upozorňujete? Tomáš Mráz: Jedná se většinou o chyby administrativního charakteru, které souvisejí s nerespektováním určitých pravidel stanovených programem. Tedy nic, co by se nedalo vyřešit. Patrik Reichl: Žadatelé již moc chyb nedělají. Spíše jde o nedorozumění. Zřídkakdy se stává, že žadatel jen „zkouší“, zda mu nějaká ta chybička projde naší kontrolou. Žádosti však kontrolujeme důkladně, takže s tím většinou neuspějí. * Který operační program je podle vás nejlepší, o který mají největší zájem firmy? Tomáš Mráz: Myslím, že je to Operační program Průmysl a podnikání, který podle mého názoru zahrnuje převážnou většinu aktivit, o něž mají podnikatelé zájem. V neposlední řadě je navíc asi nejlépe pochopitelný a čitelný. Patrik Reichl: Firmy mají největší zájem o programy Marketing a Rozvoj z Operačního programu Průmysl a podnikání a také o Společný regionální operační program. Jde v nich totiž o přímou podporu jejich podnikatelského záměru. Pro českou ekonomiku jsou ale podle mě perspektivnější programy Prosperita, Inovace a některé typy projektů v programu Reality. PRAKTICKÉ RADY

NA CO MYSLET PŘED PODÁNÍM ŽÁDOSTI 1. Existuje na můj podnikatelský záměr podpůrný program? - jasně definovat cíl a náplň projektu (slouží jako podklad pro výběr vhodného dotačního programu) 2. Být si jistý tím, že jsem přijatelným žadatelem - program vždy jasně definuje přijatelné či vhodné žadatele (například definice malého a středního podniku) 3. Mám peníze na předfinancování? Dotace je vyplácena až po ukončení realizace projektu - na základě rozpracované struktury a výše nákladů zajistit finanční krytí projektu (například v případě čerpání úvěru je nutné dodat minimálně příslib úvěru od banky či samotnou úvěrovou smlouvu) 4. Při přípravě žádosti respektovat všechny nutné přílohy a administrativní požadavky - informace najde žadatel v Pokynech pro žadatele 5. V případě, že se v projektu vyskytují stavební práce, je potřeba myslet i na poměrně delší lhůty spojené se získáním územního rozhodnutí a stavebního povolení

6. V neposlední řadě je dobré kontaktovat regionální kancelář, která dotazy ohledně přípravy žádosti zodpoví** - na kancelář směřovat dotazy týkající se formálních, nikoliv věcných záležitostí

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít