Podnikatelé se učí lobbovat

11. srpna 2003, 00:00 - Dušan Šrámek
11. srpna 2003, 00:00

Podnikatelé se rozhodli na poslední chvíli zvrátit nepříznivý dopad, který by na ně měla vládní reforma veřejných financí. Chtějí přimět některé poslance, aby prosadili změnu příslušných zákonů, o nichž bude sněmovna jednat v září.O změnu reformy ve svůj prospěch otevřeně usilují odbory.

Podnikatelé se rozhodli na poslední chvíli zvrátit nepříznivý dopad, který by na ně měla vládní reforma veřejných financí. Chtějí přimět některé poslance, aby prosadili změnu příslušných zákonů, o nichž bude sněmovna jednat v září.

O změnu reformy ve svůj prospěch otevřeně usilují odbory. Mají jim k tomu pomoci někteří poslanci vládní ČSSD, případně opoziční KSČM. Zlobbovaní zákonodárci by se měli snažit prosadit do druhého čtení požadavky, s nimiž odboráři neuspěli u Špidlova kabinetu. Podnikatelé o lobbingu dosud příliš nehovořili. Nyní však změnili taktiku po vzoru odborářů. Mají proč. Zatímco některých zaměstnaneckých skupin se chystané změny dotknou jen okrajově, pro řadu živnostníků a menších podnikatelů může být vládní reformní koktejl smrtící.

Podnikatelů se nikdo neptal

Podnikatelé chtějí využít projednávání ve výborech a druhého čtení ve sněmovně k tomu, aby se zákony pokusili změnit. „Musíme se snažit lobbovat přinejmenším stejně účinně jako odboráři. Malého a středního podnikatele se totiž při vzniku reformy nikdo na jeho názor vážně neptal,“ říká předseda Hospodářské komory České republiky Jaromír Drábek. V průběhu jednání o reformě se konala pouze jednání tripartity - a těch se neúčastní Hospodářská komora, ale zástupci zaměstnavatelských svazů. Ti se ale spojili s vládou a odboráři proti zájmům menších podnikatelů. Například v případě zvýšení odvodů osob samostatně výdělečně činných na sociální a zdravotní pojištění či v otázce povinného zavedení registračních pokladen. Tyto změny považují drobní podnikatelé za zásadní.

Vláda nezkoumá dopad na ekonomiku

Drábek rovněž poukazuje na neexistenci Hospodářské rady vlády, kde by mohli podnikatelé své zájmy hájit. Hospodářská rada dříve (v dobách Klausových vlád) projednávala možný vliv zásadních ekonomických rozhodnutí na ekonomiku. To však v případě současné reformy neplatí. Zásadní reformní kroky posuzovala vláda pouze z hlediska politické průchodnosti, ne z hlediska ekonomických dopadů a vlivů na podnikatelské prostředí. Malí a střední podnikatelé uvažují dokonce o vlastním zastoupení v rozhovorech s vládou. Předseda Sdružení podnikatelů Bedřich Danda před časem prohlásil, že by malí a střední podnikatelé měli mít „čtvrtou stoličku na tripartitě“.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít