Podnikatelé optimizmem nehýří

05. ledna 2004, 00:00 - Připravil ZDENĚK KUBÍN
05. ledna 2004, 00:00

NA PŘELOMU ROKU DOSTÁVALI PODNIKATELÉ OTÁZKU, JAK ÚSPĚŠNÝ BYL PRO NĚ ROK 2003 A JAKÉ PERSPEKTIVY ČI MOŽNOSTI PRO SVÉ PODNIKÁNÍ VIDÍ V ROCE NADCHÁZEJÍCÍM. A PROTOŽE ROK 2003 BYL VÝRAZNĚ POZNAMENÁN "REFORMNÍM LEGISLATIVNÍM BALÍČKEM", ODRAZIL SE TENTO FAKT I V MNOHA ODPOVĚDÍCH.

ANKETA Jedna z těchto anket, z níž některé názory přinášíme, se uskutečnila i na informačním portále BusinessInfo. Zde podnikatelé odpovídali na otázku: Jak hodnotíte rok 2003 z pohledu podnikatele? Zaznamenala vaše firma růst nebo stagnaci? Zde jsou některé z odpovědí: NA INVESTICE NEZBYLO Letos nebylo na investice na obnovu starého strojového vybavení za produktivnější. Stávající odpisy a s tím spojené daně ohrožuje malé a střední firmy. Pracovní sílu přijímat také nelze. Naši zaměstnanci opravdu pracují na jedničku, ale nestačí to. Mají nižší mzdy než státní a městští úředníci, kteří mají menší produktivitu. Nemají 13. a 14. plat, protože pracují „jen 12 měsíců“. O odborářských požadavcích ve vztahu zaměstnanec-podnikatel ani nebudu psát, je to námět na horor. Ve výhledu s pseudoreformou bude ještě hůř, alespoň pro ty zodpovědné a slušné. BANKY NA ČTYŘI MINUS

Růst firmy - co je to? Možná pro společnost s obratem řádem stovek milionů a ne pro malé a drobné podnikatele. Noviny píší o růstu, ale to je pouze moc médií a jejich sponzorů. Proč nejsou veřejné názory těch malých? Co je to reklama v novinách a televizi, v níž banky říkají „půjčíme na cokoliv“, ale podpora financování malého a středního podnikání… No nevím, myslím, že reklamu máme na 1, ale zbývající a důležité věci na 4-. PŘÍLIŠ PESIMIZ MU Rok 2003 je jen dalším rokem postupného rozkladu ekonomiky a dekadence společnosti, která má čím dál větší dopady nejen na nás podnikatele, ale i na většinu obyvatel. Je otázka, na kterou bych rád znal odpověď, a to jak je možné, že za bolševika, kdy se vyrábělo na sklad, bylo vše dotováno - potraviny, zdravotnictví, školství, doprava, sport atd. - na to vše bylo a nyní, když už se použily skoro všechny zdroje z privatizace, není na nic. Jak to je možné? Asi by bylo potřebné soudit všechny ty komunisty, kterých bylo 1 600 000 členů, za to, že za těch 40 let vytvořily hodnoty, které našemu vedení stačily na krytí ztrát jen na 13 let. Proto nás teď s klidem ožebračelé předhodí západnímu kapitálu.To jsou vyhlídky do budoucna, co?

RŮST JAKO VTIP?

Růst? Děláte si legraci? Jsme rádi, že tak tak nejsme v červených číslech. Silná koruna, druhotná platební neschopnost, děravé zákony, pomalé soudnictví, rozhazovačný stát, byrokrat kam se podíváte a k tomu ještě ty odbory, co si myslí, že na valorizaci mají snad zákonný nárok!

SNAD PŘEŽIJEME

Podnikáme v ubytovacích a stravovacích službách a ještě dnes ani nevíme, do které sazby DPH bude od 1. 5. 2004 zařazeno stravování. Bude-li to sazba 22% a k tomu mzdový nárůst a nárůst vstupů, podnik bude ve velké tísni a opět nebudou peníze na vylepšení a modernizaci zařízení. Při vstupech 5% DPH a výstupech 22% dochází k tomu, že se vlastně snižuje rozpětí a v zimních měsících se dostáváme do minusu (máme již za sebou). Vodné a stočné, plyn, elektrická energie, spoje - vše se každý rok zvyšuje amy nemůžeme toto zvýšení promítnout do našich cen, protože jsme na pokraji prodejnosti. Máme 25 pracovníků a dnes mám obavy, jestli budeme schopni podnik udržet. S přihlédnutím na současnou politickou a ekonomickou situaci v Evropě nevidím, že by se cestovní ruch opět dostal na úroveň předcházejících let - rok 2000. Vláda a zákonodárné orgány na nás neustále kladou zvýšené finanční požadavky, budou nás zatěžovat dalšími poplatky a daněmi, ale nikoho již nezajímá, kde se vytvoří finanční zdroje na tyto platby. Jak je „blaze“ všem těm, kteří mají ve svých sáčcích vždy připravenou výplatu, aniž by se museli zatěžovat tím, kde na to vzít. K tomu si mohou stávkovat a klást požadavky na mzdové navýšení - 13. a 14. platy - a vždy mají v zásobě přirovnání, že v Německu ten a ten bere více. Bylo by dobré, aby si zkusili jeden rok podnikat a ve všem se spolehnout sám na sebe. Asi by se jejich názory dost změnily. Nejvíce se mi líbí odborářští bossové - při jejich vystoupeních v TV by dole na obrazovce měla běžet informace o jejich příjmech. Nyní nás zase straší tím, co všechno nás čeká po vstupu do EU a jak nejsme připraveni. Ale pokud mne paměť neklame, tak před referendem o tom nebyla ani zmínka, všechno bylo OK. A tak mohu nyní souhlasit s exprezidentem Havlem o „blbé náladě“, protože se dostala i ke mně. Všem podnikatelům přeji pevné nervy a zdraví - snad přežijeme.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít