Podnikatele ničí daně i dálnice

14. března 2005, 00:00 - (red)
14. března 2005, 00:00

HEJTMAN JIŘÍ ŠOLC (ODS): Problémy s ekologickými zátěžemi či neexistence dálnice D 8. To jsou dva z mnoha problémů, s nimiž se potýká ústecký region. Profit o nich hovořil s hejtmanem Jiřím Šulcem (ODS). * Ve kterých oborech mají malé firmy, jež by chtěly v kraji investovat, největší šance?

HEJTMAN JIŘÍ ŠOLC (ODS):

Problémy s ekologickými zátěžemi či neexistence dálnice D 8. To jsou dva z mnoha problémů, s nimiž se potýká ústecký region. Profit o nich hovořil s hejtmanem Jiřím Šulcem (ODS).

* Ve kterých oborech mají malé firmy, jež by chtěly v kraji investovat, největší šance?

Úspěšně se v našem kraji rozvíjí například řada firem, které působí jako subdodavatelé pro automobilový průmysl. A v souvislosti s tradicí chemické výroby se u nás dobře daří například také firmám působícím v oblasti plastů.

* Kolik činí míra nezaměstnanosti v Ústeckém kraji?

Pohybuje se kolem 17 procent.

* Jakým místem je Ústecký kraj z hlediska současných možností podnikání v České republice?

Ústecký kraj je region s velkým rozvojovým potenciálem, do budoucna může těžit především ze své příhraniční polohy a tradice průmyslové výroby. Pozitivem je i dostatek pracovních sil a celá řada lokalit vhodných pro umístění nového podniku nebo provozu. Bohužel i v našem kraji brzdí rozvoj podnikání problémy, které jsou dány celkovým podnikatelským prostředím a které není možné na úrovni regionu ovlivnit, jako je například poměrně vysoká cena práce nebo značné daňové zatížení. Některé velké podnikatelské záměry také zničila neexistence dálnice D 8 či kapacitní silniční sítě, na mysli mám hlavně silnici R 7.

* Co můžete nabídnout potenciálním investorům?

Pro silného investora má kraj připravenou například strategickou průmyslovou zónu Triangle, která vznikla v prostoru bývalého vojenského letiště nedaleko Žatce. Ta je v podstatě připravena a v současné době pro ni hledáme vhodného zájemce. Zajímavý pro investory může být i náš program regenerace brownfields nebo komplexní databáze průmyslových zón v kraji.

Kromě toho nabízíme potenciálním investorům také pomoc při zajištění kvalifikace pro jejich zaměstnance. V této souvislosti bych zmínil, že se nám daří také přivádět do kraje vysoké školy technického směru a zvyšovat tak počet vysoce kvalifikovaných lidí. Pobočka Vysoké školy chemickotechnologické v MostěVelebudicích byla otevřena v září loňského roku a věřím, že to nebyl náš poslední úspěch.

* Ve kterých částech kraje funguje ekonomika nejlépe?

Je obtížné provést takové srovnání, silně strukturálně postižený je celý kraj. Pokud jde o nezaměstnanost, je v rámci kraje nejnižší na Ústecku.

* Jaký vliv má na HDP struktura průmyslu?

Problémem kraje je to, že přes všechny změny stále převládá výroba s nízkou přidanou hodnotou. Tento stav se právě prostřednictvím podpory nových investorů s moderními výrobními programy snažíme změnit.

* Jak se vám spolupracuje s krajskou hospodářskou komorou?

Spolupráce je velice široká. Máme zájem na co nejlepších vztazích, a proto má také komora například zastoupení ve výborech a komisích krajské samosprávy.

* Jaké potíže má kraj s ekologickými zátěžemi?

Díky tomu, že v našem kraji převládal v minulosti těžební a chemický průmysl, jsou ekologické zátěže zásadním problémem, který se daří řešit jen zvolna (viz Profit 10/2005). Na revitalizaci území zničených těžbou se nám naštěstí podařilo od vlády získat 15 miliard korun a v současné době probíhá řada projektů, které vracejí místa postižená těžbou zpět lidem. A zdůrazňuji, že nejde jenom o prostou rekultivaci, při níž se zahladí stopy po těžbě. Trvám na tom, aby těžbou dotčená krajina byla vrácena lidem už připravená pro užívání, bydlení, práci. Bude však ještě třeba hodně času a finančních prostředků, než se nám podaří vyrovnat s uhelným dědictvím.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít