Podnikatele ničí daně i dálnice

14. března 2005, 00:00 - (red)
14. března 2005, 00:00

HEJTMAN JIŘÍ ŠOLC (ODS): Problémy s ekologickými zátěžemi či neexistence dálnice D 8. To jsou dva z mnoha problémů, s nimiž se potýká ústecký region. Profit o nich hovořil s hejtmanem Jiřím Šulcem (ODS). * Ve kterých oborech mají malé firmy, jež by chtěly v kraji investovat, největší šance?

HEJTMAN JIŘÍ ŠOLC (ODS):

Problémy s ekologickými zátěžemi či neexistence dálnice D 8. To jsou dva z mnoha problémů, s nimiž se potýká ústecký region. Profit o nich hovořil s hejtmanem Jiřím Šulcem (ODS).

* Ve kterých oborech mají malé firmy, jež by chtěly v kraji investovat, největší šance?

Úspěšně se v našem kraji rozvíjí například řada firem, které působí jako subdodavatelé pro automobilový průmysl. A v souvislosti s tradicí chemické výroby se u nás dobře daří například také firmám působícím v oblasti plastů.

* Kolik činí míra nezaměstnanosti v Ústeckém kraji?

Pohybuje se kolem 17 procent.

* Jakým místem je Ústecký kraj z hlediska současných možností podnikání v České republice?

Ústecký kraj je region s velkým rozvojovým potenciálem, do budoucna může těžit především ze své příhraniční polohy a tradice průmyslové výroby. Pozitivem je i dostatek pracovních sil a celá řada lokalit vhodných pro umístění nového podniku nebo provozu. Bohužel i v našem kraji brzdí rozvoj podnikání problémy, které jsou dány celkovým podnikatelským prostředím a které není možné na úrovni regionu ovlivnit, jako je například poměrně vysoká cena práce nebo značné daňové zatížení. Některé velké podnikatelské záměry také zničila neexistence dálnice D 8 či kapacitní silniční sítě, na mysli mám hlavně silnici R 7.

* Co můžete nabídnout potenciálním investorům?

Pro silného investora má kraj připravenou například strategickou průmyslovou zónu Triangle, která vznikla v prostoru bývalého vojenského letiště nedaleko Žatce. Ta je v podstatě připravena a v současné době pro ni hledáme vhodného zájemce. Zajímavý pro investory může být i náš program regenerace brownfields nebo komplexní databáze průmyslových zón v kraji.

Kromě toho nabízíme potenciálním investorům také pomoc při zajištění kvalifikace pro jejich zaměstnance. V této souvislosti bych zmínil, že se nám daří také přivádět do kraje vysoké školy technického směru a zvyšovat tak počet vysoce kvalifikovaných lidí. Pobočka Vysoké školy chemickotechnologické v MostěVelebudicích byla otevřena v září loňského roku a věřím, že to nebyl náš poslední úspěch.

* Ve kterých částech kraje funguje ekonomika nejlépe?

Je obtížné provést takové srovnání, silně strukturálně postižený je celý kraj. Pokud jde o nezaměstnanost, je v rámci kraje nejnižší na Ústecku.

* Jaký vliv má na HDP struktura průmyslu?

Problémem kraje je to, že přes všechny změny stále převládá výroba s nízkou přidanou hodnotou. Tento stav se právě prostřednictvím podpory nových investorů s moderními výrobními programy snažíme změnit.

* Jak se vám spolupracuje s krajskou hospodářskou komorou?

Spolupráce je velice široká. Máme zájem na co nejlepších vztazích, a proto má také komora například zastoupení ve výborech a komisích krajské samosprávy.

* Jaké potíže má kraj s ekologickými zátěžemi?

Díky tomu, že v našem kraji převládal v minulosti těžební a chemický průmysl, jsou ekologické zátěže zásadním problémem, který se daří řešit jen zvolna (viz Profit 10/2005). Na revitalizaci území zničených těžbou se nám naštěstí podařilo od vlády získat 15 miliard korun a v současné době probíhá řada projektů, které vracejí místa postižená těžbou zpět lidem. A zdůrazňuji, že nejde jenom o prostou rekultivaci, při níž se zahladí stopy po těžbě. Trvám na tom, aby těžbou dotčená krajina byla vrácena lidem už připravená pro užívání, bydlení, práci. Bude však ještě třeba hodně času a finančních prostředků, než se nám podaří vyrovnat s uhelným dědictvím.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít