Podnikatelé musí své zájmy aktivně prosazovat

15. září 2003, 00:00 - ALENA DLABAČOVÁ, publicistka
15. září 2003, 00:00

HLAVNÍM POSLÁNÍM CENTRA PRO EVROPSKOU INTEGRACI JE PŘISPĚT K LEPŠÍ INFORMOVANOSTI ČESKÝCH PODNIKATELŮ, A TO VE VŠECH OBLASTECH, KTERÉ SOUVISEJÍ S PŘÍPRAVOU NA VSTUP DO EVROPSKÉ UNIE.

říká Jana Moravcová, ředitelka Centra pro evropskou integraci při Hospodářské komoře ČR

HLAVNÍM POSLÁNÍM CENTRA PRO EVROPSKOU INTEGRACI JE PŘISPĚT K LEPŠÍ INFORMOVANOSTI ČESKÝCH PODNIKATELŮ, A TO VE VŠECH OBLASTECH, KTERÉ SOUVISEJÍ S PŘÍPRAVOU NA VSTUP DO EVROPSKÉ UNIE.

* Co konkrétně podnikatelům nabízíte?

Již od roku 1998 mají podnikatelé možnost využívat služeb, jako jsou elektronický čtrnáctideník Dispečink informací o EU pro podnikatele, nebo se účastnit pravidelných setkání firem a podnikatelů s osobnostmi z politiky, státní správy a odborných kruhů v rámci Euroklubu Hospodářské komory. Euroklub je fórem oboustranné komunikace zástupců podnikatelské sféry s osobnostmi z politiky a s nezávislými experty na problematiku evropské integrace a jeho členové se mohou nejen dozvídat, ale také nabídnout svá řešení. Možnost získat povědomí o strukturách Evropské unie nabízí účast na studijních cestách v Bruselu; šanci, jak se připravit na konkurenční podnikatelské prostředí, umožní účast v kurzech euromanagementu a oborově zaměřených seminářích.

* Mohou u vás podnikatelé hledat obchodní partnery v EU, a pokud ano, jakým způsobem?

Podnikatelé se mohou obrátit na naši kancelář CEBRE (Česká podnikatelská reprezentace v Bruselu - pozn. red.), která má vyhledávání obchodních kontaktů v gesci. CEBRE zastupuje české podnikatelské organizace u evropských podnikatelských federací, obhajuje zájmy českých podnikatelů před orgány Evropské unie a informuje české podnikatele o legislativní činnosti Evropské unie v jejich oboru. Obchodní partnery v Irsku budou moci nalézt podnikatelé, kteří se rozhodnou pro účast na misi/studijní cestě do Irska, která je organizována ve spolupráci s Obchodní komorou v Dublinu. Studijní část zahrnuje diskuze o zkušenostech Irska s využitím finančních prostředků ze strukturálních fondů EU, které pro nás mohou být vzhledem k irským úspěchům v této oblasti velmi zajímavé.

* Můžete uvést nějaký konkrétní příklad? A kolik by tato služba stála?

Semináře, studijní cesty a mise, které organizuje Centrum pro evropskou integraci nebo se podílí na jejich přípravě, jsou samozřejmě placené. Pro členy hospodářské komory, Euroklubu a absolventy studijních cest poskytujeme nejrůznější slevy. Pokud jde o poskytování informací o evropské integraci v obecné rovině, jedná se o neplacenou službu. Služby, které nabízí CEBRE (monitoring oborových aktualit, zpracování analytických zpráv, školicí stáže v Bruselu, zprostředkování kontaktů atd.), jsou placené, neboť se jedná o expertní a časově velmi náročnou práci. Za hodinovou práci experta zaplatí klient 1200 korun. U monitoringu oborových aktualit je cena za monitoring tří vybraných témat stanovena na 12 000 korun za rok.

* Jaké druhy seminářů chystáte, aby byli podnikatelé včas připraveni na změny v podnikání po našem vstupu do EU?

Ve spolupráci s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže budou realizovány semináře na téma „Hospodářská soutěž“, které by českým podnikatelům měly usnadnit překonání problémů v oblasti uplatňování pravidel hospodářské soutěže. Série seminářů „Malé a střední podniky na cestě do EU“ bude realizována ve spolupráci se Citibank, Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR a agenturou CzechTrade. Semináře se budou konat v podzimních měsících v Praze, v Brně a v Ostravě a jsou určeny vlastníkům a členům managementu malých a středních podniků. Na programu budou mezi jiným témata „Změny tržního prostředí a vytváření dlouhodobé strategie ve financování rozvoje firmy“, „Řízení rizikového profilu firmy a úvěrování MSP“ aj. „Právní aspekty podnikání“ postihují semináře se stejnojmenným názvem konané rovněž v různých regionech ČR ve spolupráci s okresními a krajskými hospodářskými komorami. Jejich vyvrcholením bude závěrečná konference v Praze, které se účastní kapacity v oboru Evropského práva z ČR i ze zahraničí. Semináře jsou doplněny o problematiku strukturálních fondů. Příležitost utvořit si vlastní představu o fungování aparátu EU nabízejí studijní cesty do Bruselu. Účastníci se setkají se zástupci Rady EU, Evropského parlamentu, jednotlivých ředitelství Evropské komise a rovněž s českými diplomaty na Misi ČR při ES. V průběhu studijní cesty, která je organizována ve spolupráci s CEBRE, se podnikatelé seznámí s možnostmi lobbingu, což je v Bruselu velmi rozšířená forma hájení zájmů.

* Se kterými zeměmi EU máte užší kontakty, resp. na kterých projektech více spolupracujete?

Jelikož hlavní náplní naší činnosti je informovat podnikatelské subjekty o všech aspektech souvisejících s otázkami evropské integrace, nejvíce jsme v kontaktu se zástupci institucí a orgánů EU, tedy především „s Bruselem“. Účastníme se mnoha programů a průzkumů organizovaných Asociací obchodních a hospodářských komor Eurochambres, která má rovněž sídlo v Bruselu, jednotlivé zasedání a konference za účasti jak kandidátských, tak také členských zemí EU, se konají v různých koutech Evropy. Centrum pro evropskou integraci HK ČR spolupracuje s Eurochambres např. na programu CAPE, v jehož rámci probíhá průzkum připravenosti podniků na vstup na jednotný trh EU. V rámci programu CAPE se také připravuje euroaudit podniků, který by se měl rozběhnout na počátku roku 2004.

* Co byste doporučila podnikatelům před vstupem do EU?

Vstup do Evropské unie nepřinese pouze zvýšení bezpečnosti a stability, zlepšení podnikatelského prostředí, nové příležitosti a investice, ale také tlak na transparentnost a efektivnost. K jejímu dosažení musí podnikatelé své zájmy umět aktivně prosazovat. Centrum pro evropskou integraci se jim v tom snaží pomoci.

MGR. JANA MORAVCOVÁ (*1969) - vystudovala na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze obor politologie a translatologie - německý jazyk. Během studia se zúčastnila zahraničních stáží v Rakousku a Německu. Po ukončení studií nastoupila dráhu překladatelky a tlumočnice a spolupracovala s řadou firem. V letech 2000-2002 pracovala v cestovní kanceláři v jihoirském městě Cork. Po návratu nastoupila v Centru pro evropskou integraci Hospodářské komory České republiky jako manažerka projektů, od května letošního roku je ředitelkou tohoto oddělení.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít