Article, show

Podnikatelé málo využívají našich služeb

03. dubna 2006, 00:00 - LUKÁŠ BEZDÍČEK
03. dubna 2006, 00:00

ŘEDITEL KRAJSKÉ HOSPODÁŘSKÉ KOMORY FRANTIŠEK JAROLÍM: I přes otevření několika informačních míst pro podnikatele přetrvává v kraji nízký zájem o využívání fondů Evropské unie. „Není nic platné, že jim jsme schopni pomoci se zpracováním projektů,“ podotýká ředitel Krajské hospodářské komory František Jarolím.

ŘEDITEL KRAJSKÉ HOSPODÁŘSKÉ KOMORY FRANTIŠEK JAROLÍM: I přes otevření několika informačních míst pro podnikatele přetrvává v kraji nízký zájem o využívání fondů Evropské unie. „Není nic platné, že jim jsme schopni pomoci se zpracováním projektů,“ podotýká ředitel Krajské hospodářské komory František Jarolím. * Mohou firmy v regionu profitovat z blízkosti obřích automobilek TPCA v Kolíně a budované přístavby v Kvasinách na Rychnovsku, například formou subdodávek?

Každý velký investor s sebou přináší možnosti uplatnění subdodávek výrobků, polotovarů a služeb. Naši podnikatelé toho využívají a díky jejich dobré úrovni se dokáží prosazovat.

* Průmyslové zóny v kraji se úspěšně plní, čestnou výjimkou zůstává Chrudim. Jaký je podle vás důvod a dá se s ním, třeba i za pomoci komory, něco dělat?

Domnívám se, že se situace zlepšuje i v Chrudimi, a to díky spolupráci města, CzechInvestu a Hospodářské komory.

* Jaké největší komparativní výhody nabízí Pardubický kraj oproti ostatním krajům a jaké jsou jeho největší slabiny?

Náš kraj má výhodu v tom, že s výjimkou Svitavska je průmyslově na velmi dobré úrovni. Jsou zde zastoupena prakticky všechna odvětví až na těžký průmysl. Prioritu hraje především chemický průmysl, elektronika, strojírenství, pozadu nezůstává ani textilní a potravinářský průmysl. Díky dlouholeté historii průmyslového rozvoje kraje a tradici středního školství je zde kvalifikovaná pracovní síla. Naopak nedostatkem kraje je dopravní infrastruktura, a to především silniční síť. Chybí zde dálniční napojení. To negativně ovlivňuje i dostupnost pro zahraniční investory především na Svitavsku a Orlickoústecku.

* Mají vůbec podnikatelé zájem se sdružovat do klastrů a vzájemně spolupracovat, například právě na bázi členství v komoře?

V Pardubickém kraji vznikají tři klastry, které vycházejí ze zdejších tradičních průmyslových odvětví. Jedná se o chemii a plasty, elektroniku a textil. Členové komory se snaží spolupracovat, nicméně nás mrzí, že jak členové, tak ostatní podnikatelé nedokáží využít služeb, které jsme jim schopni jako hospodářská komora poskytnout na standardní úrovni.

* Stýskáte si nad nedostatečným využíváním služeb komory. Co můžete podnikatelům nabídnout?

Kromě běžných služeb jako poradenství, zprostředkování informací, kontaktů, vzdělávání, pořádání akcí a dalších podpůrných aktivit se komora snaží poskytovat informace týkající se problematiky podnikání v Unii. V kraji existují čtyři regionální Informační místa pro podnikatele, a to v Pardubicích, Chrudimi, České Třebové a Vysokém Mýtě, a kromě toho ještě expozitury v obcích III. stupně. Smyslem těchto kanceláří je co nejpodrobněji zájemcům přiblížit podmínky podnikání jak v daném regionu, tak v Unii. Komora je navíc regionálním zástupcem agentury CzechTrade, vydává i svůj zpravodaj.

* Jak hodnotíte spolupráci komory se samosprávami kraje?

Velmi dobře. Vypovídá o tom i uzavřená dohoda o spolupráci s krajem a řada společných akcí. Příkladem lze uvést setkání podnikatelů, účast komory a podnikatelů na mítincích se zahraničními delegacemi a velvyslanectvími. Ostatně náš úřad sídlí společně s Regionální rozvojovou agenturou Pardubického kraje v budově, která je ve vlastnictví kraje. Propojením obou agentur vzniklo Regionální rozvojové centrum pro veřejnou a podnikatelskou sféru s cílem zefektivnit činnost institucí. Pardubický kraj zase využívá znalostí komory v oblasti podnikatelského prostředí ke zpracování analýz a studií pro strategická rozhodování. Stejně dobrá spolupráce je i s městy a obcemi.

* Můžete jmenovat největší rezervy a nedoceněné možnosti ve zdejších podnikatelských příležitostech?

Jak jsem již zmínil, výhodou pro investory je dostatek kvalifikované pracovní síly, funkční průmyslové zóny a v neposlední řadě podpora měst, obcí a kraje.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít