Podnikatelé jsou zklamáni, omezení zatím nekončí

20. listopadu 2006, 00:00 - (čtk, jbn)
20. listopadu 2006, 00:00

EVROPSKÁ UNIE Žádný zázrak. Tak by se dalo stručně charakterizovat rozhodnutí Evropského parlamentu o uvolnění trhu služeb v Unii z pohledu českých podnikatelů. Evropský parlament minulý týden definitivně schválil částečné otevření trhu služeb Unii.

EVROPSKÁ UNIE Žádný zázrak. Tak by se dalo stručně charakterizovat rozhodnutí Evropského parlamentu o uvolnění trhu služeb v Unii z pohledu českých podnikatelů.

Evropský parlament minulý týden definitivně schválil částečné otevření trhu služeb Unii. Možnost nabídnout služby za hranicemi se tak zjednoduší i pro české živnostníky a firmy. Směrnice o liberalizaci služeb začne platit po zveřejnění v unijním věstníku a jednotlivé členské státy ji musí do národní legislativy převést do tří let.

Členské země budou muset do tří let teoreticky zrušit řadu překážek, které brání ve vstupu na trh podnikatelům ze zahraničí. Zástupci podnikatelů ale upozorňují, že faktický vstup na cizí trhy zůstane i nadále problematický. Původně se sice živnostníci a firmy měli řídit právem a pravidly domovské země, ale tato možnost neuspěla. Vyvolala totiž ve starých členských zemích obavy z toho, že jejich firmy nebudou schopny konkurovat levné pracovní síle z nových států. Evropský parlament po bouřlivé diskuzi nakonec zásadu země původu z návrhu směrnice vypustil.

Problém ale mohou mít například živnostníci, kteří budou chtít podnikat ve více zemích najednou. Původně měla být pravidla jednotná, ale po změně je téměř jisté, že v každé zemi zvlášť bude muset podnikatel splnit řadu podmínek. Procedura bude sice jednodušší než nyní, ale nebude tak přehledná, jak to požadoval původní návrh.

Není to však jediné omezení. Směrnice se původně měla týkat všech služeb s výjimkou finančních, dopravních a telekomunikačních. Nakonec však k těmto oblastem přibyly na seznam hazardní hry a sázky, zdravotnictví, agentury zprostředkující práci, bezpečnostní služby a další. Stále není jasno ani o „službách veřejného zájmu“, od školství po dodávky vody a zpracování odpadů, které bude zřejmě řešit samostatná směrnice. Dotčeny naopak zůstaly ostatní služby, od stravování, přes stavebnictví až po holiče, instalatéry či překladatele.

„Můžeme hovořit pouze o malém krůčku vpřed, nikoli o výrazném pokroku,“ komentoval stav prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Některé obory mohou být totiž i v budoucnu omezovány, například kvůli ochraně životního prostředí.

„Schválené znění balancuje mezi liberálním a konzervativním přístupem k volnému pohybu služeb,“ míní ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Přínosem směrnice bude podle něj například zavedení jednotných kontaktních míst, kde si budou podnikatelé z cizích států moci vyřídit všechny administrativní formality pro poskytování služby. Výrazně se také omezí nutnost předkládat originály a překlady dokumentů, doplnil náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy. Zejména s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
„Nejnebezpečnější“ celebritou je Avril Lavigne, tvrdí experti z McAfee
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít