Podnikatelé jsou zklamáni, omezení zatím nekončí

20. listopadu 2006, 00:00 - (čtk, jbn)
20. listopadu 2006, 00:00

EVROPSKÁ UNIE Žádný zázrak. Tak by se dalo stručně charakterizovat rozhodnutí Evropského parlamentu o uvolnění trhu služeb v Unii z pohledu českých podnikatelů. Evropský parlament minulý týden definitivně schválil částečné otevření trhu služeb Unii.

EVROPSKÁ UNIE Žádný zázrak. Tak by se dalo stručně charakterizovat rozhodnutí Evropského parlamentu o uvolnění trhu služeb v Unii z pohledu českých podnikatelů.

Evropský parlament minulý týden definitivně schválil částečné otevření trhu služeb Unii. Možnost nabídnout služby za hranicemi se tak zjednoduší i pro české živnostníky a firmy. Směrnice o liberalizaci služeb začne platit po zveřejnění v unijním věstníku a jednotlivé členské státy ji musí do národní legislativy převést do tří let.

Členské země budou muset do tří let teoreticky zrušit řadu překážek, které brání ve vstupu na trh podnikatelům ze zahraničí. Zástupci podnikatelů ale upozorňují, že faktický vstup na cizí trhy zůstane i nadále problematický. Původně se sice živnostníci a firmy měli řídit právem a pravidly domovské země, ale tato možnost neuspěla. Vyvolala totiž ve starých členských zemích obavy z toho, že jejich firmy nebudou schopny konkurovat levné pracovní síle z nových států. Evropský parlament po bouřlivé diskuzi nakonec zásadu země původu z návrhu směrnice vypustil.

Problém ale mohou mít například živnostníci, kteří budou chtít podnikat ve více zemích najednou. Původně měla být pravidla jednotná, ale po změně je téměř jisté, že v každé zemi zvlášť bude muset podnikatel splnit řadu podmínek. Procedura bude sice jednodušší než nyní, ale nebude tak přehledná, jak to požadoval původní návrh.

Není to však jediné omezení. Směrnice se původně měla týkat všech služeb s výjimkou finančních, dopravních a telekomunikačních. Nakonec však k těmto oblastem přibyly na seznam hazardní hry a sázky, zdravotnictví, agentury zprostředkující práci, bezpečnostní služby a další. Stále není jasno ani o „službách veřejného zájmu“, od školství po dodávky vody a zpracování odpadů, které bude zřejmě řešit samostatná směrnice. Dotčeny naopak zůstaly ostatní služby, od stravování, přes stavebnictví až po holiče, instalatéry či překladatele.

„Můžeme hovořit pouze o malém krůčku vpřed, nikoli o výrazném pokroku,“ komentoval stav prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Některé obory mohou být totiž i v budoucnu omezovány, například kvůli ochraně životního prostředí.

„Schválené znění balancuje mezi liberálním a konzervativním přístupem k volnému pohybu služeb,“ míní ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Přínosem směrnice bude podle něj například zavedení jednotných kontaktních míst, kde si budou podnikatelé z cizích států moci vyřídit všechny administrativní formality pro poskytování služby. Výrazně se také omezí nutnost předkládat originály a překlady dokumentů, doplnil náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít