Podnikatelé jsou zklamáni, omezení zatím nekončí

20. listopadu 2006, 00:00 - (čtk, jbn)
20. listopadu 2006, 00:00

EVROPSKÁ UNIE Žádný zázrak. Tak by se dalo stručně charakterizovat rozhodnutí Evropského parlamentu o uvolnění trhu služeb v Unii z pohledu českých podnikatelů. Evropský parlament minulý týden definitivně schválil částečné otevření trhu služeb Unii.

EVROPSKÁ UNIE Žádný zázrak. Tak by se dalo stručně charakterizovat rozhodnutí Evropského parlamentu o uvolnění trhu služeb v Unii z pohledu českých podnikatelů.

Evropský parlament minulý týden definitivně schválil částečné otevření trhu služeb Unii. Možnost nabídnout služby za hranicemi se tak zjednoduší i pro české živnostníky a firmy. Směrnice o liberalizaci služeb začne platit po zveřejnění v unijním věstníku a jednotlivé členské státy ji musí do národní legislativy převést do tří let.

Členské země budou muset do tří let teoreticky zrušit řadu překážek, které brání ve vstupu na trh podnikatelům ze zahraničí. Zástupci podnikatelů ale upozorňují, že faktický vstup na cizí trhy zůstane i nadále problematický. Původně se sice živnostníci a firmy měli řídit právem a pravidly domovské země, ale tato možnost neuspěla. Vyvolala totiž ve starých členských zemích obavy z toho, že jejich firmy nebudou schopny konkurovat levné pracovní síle z nových států. Evropský parlament po bouřlivé diskuzi nakonec zásadu země původu z návrhu směrnice vypustil.

Problém ale mohou mít například živnostníci, kteří budou chtít podnikat ve více zemích najednou. Původně měla být pravidla jednotná, ale po změně je téměř jisté, že v každé zemi zvlášť bude muset podnikatel splnit řadu podmínek. Procedura bude sice jednodušší než nyní, ale nebude tak přehledná, jak to požadoval původní návrh.

Není to však jediné omezení. Směrnice se původně měla týkat všech služeb s výjimkou finančních, dopravních a telekomunikačních. Nakonec však k těmto oblastem přibyly na seznam hazardní hry a sázky, zdravotnictví, agentury zprostředkující práci, bezpečnostní služby a další. Stále není jasno ani o „službách veřejného zájmu“, od školství po dodávky vody a zpracování odpadů, které bude zřejmě řešit samostatná směrnice. Dotčeny naopak zůstaly ostatní služby, od stravování, přes stavebnictví až po holiče, instalatéry či překladatele.

„Můžeme hovořit pouze o malém krůčku vpřed, nikoli o výrazném pokroku,“ komentoval stav prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Některé obory mohou být totiž i v budoucnu omezovány, například kvůli ochraně životního prostředí.

„Schválené znění balancuje mezi liberálním a konzervativním přístupem k volnému pohybu služeb,“ míní ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Přínosem směrnice bude podle něj například zavedení jednotných kontaktních míst, kde si budou podnikatelé z cizích států moci vyřídit všechny administrativní formality pro poskytování služby. Výrazně se také omezí nutnost předkládat originály a překlady dokumentů, doplnil náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Aukro chystá změny. Na konci měsíce začne migrace a služba bude desítky hodin nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít