Podnikatelé jsou pohodlní

30. dubna 2007, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
30. dubna 2007, 00:00

GENERÁLNÍ ŘEDITEL KOMERČNÍ ÚVĚROVÉ POJIŠŤOVNY EGAP MARTIN RŮŽIČKA: Počet nově uzavřených smluv, vybrané pojistné, ale i objem vyplaceného pojistného plnění u úvěrového pojištění roste. Znamená to, že se české podnikatelské prostředí stává rizikovější? Roste podle vašeho názoru rizikovost českého podnikatelského prostředí?

GENERÁLNÍ ŘEDITEL KOMERČNÍ ÚVĚROVÉ POJIŠŤOVNY EGAP MARTIN RŮŽIČKA: Počet nově uzavřených smluv, vybrané pojistné, ale i objem vyplaceného pojistného plnění u úvěrového pojištění roste. Znamená to, že se české podnikatelské prostředí stává rizikovější?

Roste podle vašeho názoru rizikovost českého podnikatelského prostředí?

O trvalém a strmě stoupajícím zájmu českých podniků o úvěrové pojištění svědčí růst počtu nově uzavřených pojistných smluv i růst objemu vybraného pojistného.

Ale i objem vyplaceného pojistného plnění…

Ano, ale to pro nás není negativní jev. Jsme rádi, že naši klienti vidí, jak úvěrové pojištění plní svoji úlohu při neplacení ze strany dlužníků. Podnikatelé prostě začínají více využívat pohodlí úvěrového pojištění, více se zajišťují proti riziku.

Jaká je nyní pozice EGAP na českém trhu, tedy jak vypovídají vaše údaje o celém trhu?

Se zhruba padesátiprocentním podílem jsme největším operátorem na trhu s úvěrovým pojištěním v Česku. V porovnání s vyspělými unijními státy má Česko ve využití úvěrového pojištění stále rezervy, úroveň propojištěnosti je asi na třetině evropského průměru. I proto stále registrujeme růst zájmu o produkty úvěrového pojištění.

Jak vysoké je pojistné u úvěrového pojištění?

Pojistné se pohybuje v řádech pouhých promile z fakturovaných částek odběratelům.

Kolik obchodů ročně pojistíte? Za loňský rok Komerční úvěrová pojišťovna pojistila obchodní obrat klientů ve výši 128 miliard korun. Jedním ze základních zákonů trhu je, že cena roste tam, kde roste poptávka. Jde nahoru i pojistné u úvěrového pojištění? Loňský objem předepsaného pojistného v hodnotě přes 300 milionů korun vykazuje menší tempo růstu než v letech předešlých. Tempo nárůstu počtu klientů a pojištěného obratu je tedy vyšší než tempo růstu vybraného pojistného. Takže odpověď zní nikoliv. Naopak jsme se rozhodli dlouholeté klienty odměnit snížením pojistných sazeb. V průměru loni klesly sazby o 17 procent oproti roku 2005. Jaká část z vašich klientů je z kategorie malých a středních podniků?

Z celkového počtu 880 klientů ke konci roku 2006 byly zhruba tři čtvrtiny z oblasti malých a středních podniků.

O jaký druh úvěrového pojištění je největší zájem a jaká rizika kryje?

Vlajkovým produktem EGAP je komplexní úvěrová pojistka e-Modul, která je zaměřena spíše na střední a velké podniky a umožňuje přizpůsobení konkrétním potřebám klienta. Pojistka funguje jako sdružené pojištění proti komerčním rizikům a kryje politická i teritoriální rizika a další příčiny neplacení ze strany odběratele. Klient navíc uzavírá pouze jedinou rámcovou smlouvu, která umožňuje pojištění všech dceřiných společností.

A pro malé firmy?

Pro segment malých a středních firem jsme připravili úvěrovou pojistku e-Bonus. Je určena organizacím s nejvíce 250 zaměstnanci a ročním obratem do 300 milionů korun. Mezi její výhody patří například jednorázová výchozí pojistná sazba bez počátečního vyhodnocování odběratele. Klient si sám přitom vybírá výši spoluúčasti. Pojistka kryje rizika nezaplacení včetně teritoriálních rizik a každý nový klient získává automaticky dvacetiprocentní bonus ve formě slevy na pojistném.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít