Podnikatelé chtějí zprůchodnit D1

12. září 2005, 00:00 - ERICH HANDL
12. září 2005, 00:00

PODNIKATELSKÉ SETKÁNÍ PROFITU - JIHOMORAVSKÝ KRAJ Rádi bychom byli městem evropského formátu s kvalitní dopravní infrastrukturou, zaznělo minulý čtvrtek v kongresovém sále na Žerotínově náměstí v Brně. Profit sem sezval malé a střední podnikatele z Jihomoravského kraje, aby se setkali se zástupci hejtmanství a hospodářské komory.

PODNIKATELSKÉ SETKÁNÍ PROFITU - JIHOMORAVSKÝ KRAJ || Rádi bychom byli městem evropského formátu s kvalitní dopravní infrastrukturou, zaznělo minulý čtvrtek v kongresovém sále na Žerotínově náměstí v Brně. Profit sem sezval malé a střední podnikatele z Jihomoravského kraje, aby se setkali se zástupci hejtmanství a hospodářské komory. Nejvíce diskutovanými tématy bylo začlenění Brna do evropské dopravní infrastruktury. „Město našeho formátu musí mít mezinárodní letiště, protože bez něj sem nebudou létat byznysmeni a zůstaneme jen provinční lokalitou,“ řekl zástupce krajského hejtmana Václav Horák. Podle jeho slov se už brzy bude z moravské metropole létat i do mimoevropských destinací. Řediteli Obchodní a hospodářské komory Brno Petru Bajerovi by ale stačilo, kdyby se podařilo zavést linky z tuřanského letiště do více měst Evropy: „Nepotřebujeme linku do Sydney, jde o to napojit se na Evropu,“ míní. Zástupce hejtmana Horák k tomu dodal, že modernizace a přestavba mezinárodního letiště Brno-Tuřany je každopádně prioritou kraje. Oba představitelé se minulý týden shodli i na dalších prioritách, především potřebě lepšího dálničního a železničního spojení: „Máme sice dálnici, ale obchodníci po ní občas musí jet z Prahy na naše veletrhy pět nebo šest hodin. To je neúnosné,“ řekl Bajer. SEVERNÍ TRASA NÁS NEMINE**

Jako další infrastrukturní potřeby kraje uvedl vybudování dopravního spojení Brno-Vídeň a zprovoznění železničního uzlu Brno v návaznosti na dobudování železničních koridorů. Mezi plány patří také stavba velkého městského okruhu a spojení Pohořelic se Znojmem. „Brno nesmí minout takzvaná severní trasa, která bude spojovat Řím, Vídeň, Gdaňsk a Stockholm. Musíme udělat vše pro to, aby nevedla údolím Váhu,“ řekl Petr Bajer.

Prostor na čtvrtečním setkání dostala i diskuze o podnikatelských dotacích v Jihomoravském kraji. Pro podporu podnikání v jeho vybraných regionech bylo například uvolněno 32 716 002 korun.

Na dotacích pro začínající podnikatele bylo letos celkem vyplaceno 1,75 milionu korun. „Jako příklad využití můžu uvést vybudování cukrárny a zařízení v oblasti agroturistiky, masážních služeb a hostinské činnosti,“ řekl zástupce hejtmana Horák.

S dotační činností se pochlubila také komora: Z programu Kredit získala pro podnikatele od začátku minulého roku více než 34 milionů korun. „Z programu Start pro začínající podnikatele to bylo od začátku letoška 8,5 milionu korun. Díky zdrojovým analýzám, které jsme provedli v roce 2005, jsme podnikatelům ušetřili řádově miliony korun na zmařených nákladech,“ uvedl ředitel komory Bajer.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít