Podnikatelé chtějí změnit kurz reformy

11. srpna 2003, 00:00 - (šra)
11. srpna 2003, 00:00

Adresáti by se měli k návrhům na změny reformních kroků nejen vyjádřit, ale zároveň se snažit přímo působit na poslance ve svých regionech.

Hospodářská komora rozeslala podřízeným organizacím řadu námětů, které považuje za stěžejní v kritice reformních návrhů.

„Vedle působení na jednotlivce chceme rovněž přesvědčovat všechny poslance formou připomínek k jednotlivým zákonům, případně účastí ve výborech,“ prozrazuje podnikatelskou taktiku předseda komory Jaromír Drábek

Vyvážit vliv odborů

Není jisté, zda podnikatelé se svými návrhy u poslanců uspějí. Iniciativu Hospodářské komory ale uvítal kupříkladu předseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny a ekonomický expert KDU-ČSL Miroslav Kalousek. „Jsem rád, že Hospodářská komora se k této aktivitě odhodlala. Zatím bylo slyšet pouze odbory, a to pro vyváženost požadavků nebylo příliš dobré,“ říká. Řada podnikatelských návrhů byla podle jeho slov vstupními požadavky KDU-ČSL, s nimiž šla tato strana do jednání o reformě. Stejně tak jako řada odborářských požadavků byla vstupními požadavky ČSSD. „Dovedu si představit, že by se podařilo ve druhém čtení některý požadavek podnikatelů prosadit, bylo by to ale za cenu ústupku někde jinde,“ míní Kalousek. Skeptičtejší je v tomto ohledu jeho kolega, předseda poslaneckého klubu US-DEU Karel Kühnl. „Je logické, že se - stejně tak jako jiné profesní či sociální skupiny - ozývají i podnikatelé. Nicméně požadavky, s nimiž přicházejí, byly vzneseny na různých jednáních o reformě již tolikrát, že pochybuji, že by se je podařilo nastolit znovu,“ míní Kühnl. Přesto právě unionističtí poslanci by mohli být k požadavkům podnikatelů vnímaví. Alespoň Hana Marvanová se netají tím, že svůj odmítavý postoj k zákonu o účetnictví získala mimo jiné i na základě diskuzí s podnikateli, například předsedou Sdružení podnikatelů Bedřichem Dandou.

Záleží na ODS a ČSSD

Ve schizofrenní situaci se ocitají poslanci ODS. Ti mají zakázáno se na úspěšném průchodu reformy podílet. Jak se ale budou chovat v případě, že bude navržen pozměňovací návrh, který by podnikatelům pomohl? „Asi bychom proti takovému návrhu nehlasovali,“ říká stínový ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. „To ale neznamená, že zvedneme ruku pro jednotlivé zákony. To by musely být otočeny o sto osmdesát stupňů, což se nedá předpokládat,“ dodává. Drobní podnikatelé by ale paradoxně mohli získat podporu u některých poslanců nejsilnější vládní strany. Například Josef Hojdar, který nedávno vystoupil z poslaneckého klubu sociální demokracie, se již nechal slyšet, že posoudí znění reformních zákonů z hlediska dopadů na malé a střední podnikání. „Živnostníci jsou naše potenciální voličská skupina,“ vysvětlil svůj postoj.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Technologie
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít