Podnikatelé chtějí změnit kurz reformy

11. srpna 2003, 00:00 - (šra)
11. srpna 2003, 00:00

Adresáti by se měli k návrhům na změny reformních kroků nejen vyjádřit, ale zároveň se snažit přímo působit na poslance ve svých regionech.

Hospodářská komora rozeslala podřízeným organizacím řadu námětů, které považuje za stěžejní v kritice reformních návrhů.

„Vedle působení na jednotlivce chceme rovněž přesvědčovat všechny poslance formou připomínek k jednotlivým zákonům, případně účastí ve výborech,“ prozrazuje podnikatelskou taktiku předseda komory Jaromír Drábek

Vyvážit vliv odborů

Není jisté, zda podnikatelé se svými návrhy u poslanců uspějí. Iniciativu Hospodářské komory ale uvítal kupříkladu předseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny a ekonomický expert KDU-ČSL Miroslav Kalousek. „Jsem rád, že Hospodářská komora se k této aktivitě odhodlala. Zatím bylo slyšet pouze odbory, a to pro vyváženost požadavků nebylo příliš dobré,“ říká. Řada podnikatelských návrhů byla podle jeho slov vstupními požadavky KDU-ČSL, s nimiž šla tato strana do jednání o reformě. Stejně tak jako řada odborářských požadavků byla vstupními požadavky ČSSD. „Dovedu si představit, že by se podařilo ve druhém čtení některý požadavek podnikatelů prosadit, bylo by to ale za cenu ústupku někde jinde,“ míní Kalousek. Skeptičtejší je v tomto ohledu jeho kolega, předseda poslaneckého klubu US-DEU Karel Kühnl. „Je logické, že se - stejně tak jako jiné profesní či sociální skupiny - ozývají i podnikatelé. Nicméně požadavky, s nimiž přicházejí, byly vzneseny na různých jednáních o reformě již tolikrát, že pochybuji, že by se je podařilo nastolit znovu,“ míní Kühnl. Přesto právě unionističtí poslanci by mohli být k požadavkům podnikatelů vnímaví. Alespoň Hana Marvanová se netají tím, že svůj odmítavý postoj k zákonu o účetnictví získala mimo jiné i na základě diskuzí s podnikateli, například předsedou Sdružení podnikatelů Bedřichem Dandou.

Záleží na ODS a ČSSD

Ve schizofrenní situaci se ocitají poslanci ODS. Ti mají zakázáno se na úspěšném průchodu reformy podílet. Jak se ale budou chovat v případě, že bude navržen pozměňovací návrh, který by podnikatelům pomohl? „Asi bychom proti takovému návrhu nehlasovali,“ říká stínový ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. „To ale neznamená, že zvedneme ruku pro jednotlivé zákony. To by musely být otočeny o sto osmdesát stupňů, což se nedá předpokládat,“ dodává. Drobní podnikatelé by ale paradoxně mohli získat podporu u některých poslanců nejsilnější vládní strany. Například Josef Hojdar, který nedávno vystoupil z poslaneckého klubu sociální demokracie, se již nechal slyšet, že posoudí znění reformních zákonů z hlediska dopadů na malé a střední podnikání. „Živnostníci jsou naše potenciální voličská skupina,“ vysvětlil svůj postoj.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít