Article, show

Podnikatelé chtějí lepší silnice

30. října 2006, 00:00 - admin
30. října 2006, 00:00

MILOŠ VYSTRČIL (ODS), HEJTMAN KRAJE VYSOČINA:* Jaké změny k lepšímu zaznamenal váš kraj za poslední rok v oblasti zázemí pro podnikatele? Letos jsme začali s rozsáhlými opravami silnic druhé a třetí třídy. I během následujících několika let chceme, aby do oprav silnic kraj investoval každoročně okolo jedné miliardy korun.

MILOŠ VYSTRČIL (ODS), HEJTMAN KRAJE VYSOČINA: Jaké změny k lepšímu zaznamenal váš kraj za poslední rok v oblasti zázemí pro podnikatele?

Letos jsme začali s rozsáhlými opravami silnic druhé a třetí třídy. I během následujících několika let chceme, aby do oprav silnic kraj investoval každoročně okolo jedné miliardy korun. Je to právě kvalitnější dopravní infrastruktura, po které podnikatelé, ať již malí či velcí, opakovaně volají.

Co dalšího jste pro podnikatele připravili?

Snažíme se pro ně být plnohodnotným partnerem nejen v případě pomoci při čerpání evropských peněz, ale z vlastní iniciativy již několik let pořádáme obchodní mise do zahraničí s cílem pomoci podnikatelům najít nové obchodní partnery. Za ojedinělý projekt v rámci pomoci začínajícím firmám považuji i otevření podnikatelského inkubátoru v Třebíči.

Jaké dotační programy vyhlášené krajem mohou malí a střední podnikatelé využít právě nyní?

Za účelem podpory malých a středních podnikatelů jsme vyhlásili několik grantových programů pod souhrnným názvem Fond Vysočiny. Letos jsme například podpořili 12 zájemců v rámci grantového programu Výzkum a vývoj pro inovace. Další desítky žadatelů jsou uspokojovány v rámci programů Doprovodná infrastruktura cestovního ruchu, Modernizace ubytovacích zařízení nebo Rozvoj malých podnikatelů.

Jak velká je tato grantová podpora?

Jen letos přesáhla 10 miliónů korun.

Jak zatím hodnotíte nový zákon o veřejných zakázkách, účinný od 1. července? Zkušenosti teprve získáváme. Stále se vyskytují drobné nejasnosti ve výkladu nového zákona, příslušné odbory se je snaží operativně řešit dotazy na specializovaných pracovištích nebo u odborníků, kteří záležitosti nového zákona školí. Nejčastěji bývá konzultována problematika čtení nabídkových cen či problematika specifikace požadavků na kvalifikační předpoklady. I kompetentní orgány, jako ministerstvo pro místní rozvoj nebo Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, mění svoje stanoviska anebo odpoví nejednoznačně. Největší problém vidíme v chybějící jednotné metodice. Máte v kraji nějakou nevyřešenou záležitost, s níž by vám mohli pomoci právě podnikatelé?

Důležité bude třeba využití takzvaných brownfields, jak na průmyslové, tak i neprůmyslové využití. To se týká i těch venkovských areálů, které mohou do určité míry nahradit zaměstnanost v zemědělství - mohou z nich vzniknout drobnější výroby nebo prostory pro infrastrukturu cestovního ruchu, třeba pro ubytování. Naše iniciativy se však soustřeďují i na vznik vědeckotechnologického parku při Vysoké škole polytechnické v Jihlavě, kde pro nás malí a střední podnikatelé hrají velmi významnou úlohu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít