Podnikatele čekají významné legislativní změny

05. ledna 2004, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
05. ledna 2004, 00:00

DOKONČIT REKODIFIKACE VŠECH ZÁSADNÍCH ZÁKONŮ, KTERÉ ZAJÍMAJÍ PODNIKATELSKOU VEŘEJNOST. TO BUDE JEDEN Z HLAVNÍCH LEGISLATIVNÍCH ÚKOLŮ VLÁDY V PŘÍŠTÍM ROCE.

DOKONČIT REKODIFIKACE VŠECH ZÁSADNÍCH ZÁKONŮ, KTERÉ ZAJÍMAJÍ PODNIKATELSKOU VEŘEJNOST. TO BUDE JEDEN Z HLAVNÍCH LEGISLATIVNÍCH ÚKOLŮ VLÁDY V PŘÍŠTÍM ROCE.

Legislativní vakuum, do nějž se dostali majitelé domů po zrušení vyhlášky vlády a poté nařízení ministerstva financí o regulaci nájemného Ústavním soudem, by měl odstranit nový zákon o nájemném. Na jeho definitivní verzi se však doposud neshodly koaliční strany. KDU-ČSL a US-DEU požadují rychlejší deregulaci než dominantní ČSSD. Ta však již za pomoci komunistů protlačila návrh ministerstva financí sněmovnou do druhého čtení. V lednu by se ještě měla sejít koalice ve snaze najít kompromis nad návrhem unionistického ministra pro místní rozvoj Pavla Němce. Další vládou připravované novely se dotknou prakticky každého občana. To se týká například obchodního zákoníku, který v minulém roce rovněž zrušil Ústavní soud s tím, že ponechal do 30. června v platnosti úpravu z doby před poslední novelizací. Těch ale již bylo celkem devatenáct, a proto se úplná rekodifikace jeví jako jediné možné řešení. Ministerstvo spravedlnosti rovněž připravuje zákon o úpadku, který by měl nahradit současný zákon o konkurzu a vyrovnání. Podle mluvčí ministerstva Ivy Chaloupkové by měl nový zákon posílit práva věřitelů a zároveň rozšířit možnosti, které by předcházely samotnému vyhlášení konkurzu, například revitalizací podniku. Živnostníky nejpozději do data vstupu do EU čeká nový živnostenský zákon, který připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu, a který právě projednává sněmovna. Hlavními principy navrhované úpravy je uzákonění možnosti získat živnostenské oprávnění občany států EU za stejných podmínek, jako mají čeští občané. Euronovela přinese rovněž harmonizaci požadavků na odbornou způsobilost u těch živností, pro něž je odborná způsobilost stanovena směrnicemi Evropských společenství. Zmírnění nároků na odbornou způsobilost přinese přeřazení některých živností z režimu živností koncesovaných do živností ohlašovacích. Problémy s takovými akcemi jako je Internet do škol či dálnice D 47 by měl vyřešit zákon o partnerství mezi soukromým a veřejným sektorem. Materiál, týkající se této problematiky, by měla vláda v rámci reformy veřejných financí projednat již tento měsíc. Ministerstvo pro místní rozvoj hodlá připravit o partnerství obou sektorů samostatný zákon. V případě přijetí by se tak možnosti soukromého podnikání značně rozšířily i na oblasti veřejných zakázek, kde doposud jako investor dominoval stát či jiné orgány veřejné správy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít