Podnikatele čekají významné legislativní změny

05. ledna 2004, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
05. ledna 2004, 00:00

DOKONČIT REKODIFIKACE VŠECH ZÁSADNÍCH ZÁKONŮ, KTERÉ ZAJÍMAJÍ PODNIKATELSKOU VEŘEJNOST. TO BUDE JEDEN Z HLAVNÍCH LEGISLATIVNÍCH ÚKOLŮ VLÁDY V PŘÍŠTÍM ROCE.

DOKONČIT REKODIFIKACE VŠECH ZÁSADNÍCH ZÁKONŮ, KTERÉ ZAJÍMAJÍ PODNIKATELSKOU VEŘEJNOST. TO BUDE JEDEN Z HLAVNÍCH LEGISLATIVNÍCH ÚKOLŮ VLÁDY V PŘÍŠTÍM ROCE.

Legislativní vakuum, do nějž se dostali majitelé domů po zrušení vyhlášky vlády a poté nařízení ministerstva financí o regulaci nájemného Ústavním soudem, by měl odstranit nový zákon o nájemném. Na jeho definitivní verzi se však doposud neshodly koaliční strany. KDU-ČSL a US-DEU požadují rychlejší deregulaci než dominantní ČSSD. Ta však již za pomoci komunistů protlačila návrh ministerstva financí sněmovnou do druhého čtení. V lednu by se ještě měla sejít koalice ve snaze najít kompromis nad návrhem unionistického ministra pro místní rozvoj Pavla Němce. Další vládou připravované novely se dotknou prakticky každého občana. To se týká například obchodního zákoníku, který v minulém roce rovněž zrušil Ústavní soud s tím, že ponechal do 30. června v platnosti úpravu z doby před poslední novelizací. Těch ale již bylo celkem devatenáct, a proto se úplná rekodifikace jeví jako jediné možné řešení. Ministerstvo spravedlnosti rovněž připravuje zákon o úpadku, který by měl nahradit současný zákon o konkurzu a vyrovnání. Podle mluvčí ministerstva Ivy Chaloupkové by měl nový zákon posílit práva věřitelů a zároveň rozšířit možnosti, které by předcházely samotnému vyhlášení konkurzu, například revitalizací podniku. Živnostníky nejpozději do data vstupu do EU čeká nový živnostenský zákon, který připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu, a který právě projednává sněmovna. Hlavními principy navrhované úpravy je uzákonění možnosti získat živnostenské oprávnění občany států EU za stejných podmínek, jako mají čeští občané. Euronovela přinese rovněž harmonizaci požadavků na odbornou způsobilost u těch živností, pro něž je odborná způsobilost stanovena směrnicemi Evropských společenství. Zmírnění nároků na odbornou způsobilost přinese přeřazení některých živností z režimu živností koncesovaných do živností ohlašovacích. Problémy s takovými akcemi jako je Internet do škol či dálnice D 47 by měl vyřešit zákon o partnerství mezi soukromým a veřejným sektorem. Materiál, týkající se této problematiky, by měla vláda v rámci reformy veřejných financí projednat již tento měsíc. Ministerstvo pro místní rozvoj hodlá připravit o partnerství obou sektorů samostatný zákon. V případě přijetí by se tak možnosti soukromého podnikání značně rozšířily i na oblasti veřejných zakázek, kde doposud jako investor dominoval stát či jiné orgány veřejné správy.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít