Podnikatele čeká těžký rok

07. října 2009, 06:34 - Libuše Frantová
07. října 2009, 06:34

Návrh rozpočtu na příští rok je hotov. Historicky nejvyšší deficit dosáhne 162,7 miliardy korun. Díky úspornému balíčku je o sedmdesát miliard nižší, než původně hrozilo. Opasky si budou muset utáhnout firmy i občané.

Autor: ČTK

Původně měl být schodek k hrubému domácímu produktu 5,2 procenta. Ministerstvo financí ale zhoršilo výhled ekonomiky v příštím roce. Propadnout by se měla o půl procenta místo původně oznámených tří desetin procenta. Příjmy státního rozpočtu mají dosáhnout 1022,2 miliardy korun, výdaje pak 1184,9 miliardy. Schodek se tak zvýší na 5,3 procenta.

Na změnách, které sněmovna schválila v podobě úsporného balíčku ministra financí Eduarda Janoty, by měla státní pokladna ušetřit 70 miliard korun. Další velké rezervy je možné najít ve veřejných zakázkách. Není žádným tajemstvím, že stavby silnic a dálnic i jiných objektů jsou v Česku předražené.

CO PŘINESE ÚSPORNÝ BALÍČEK
zvýšení příjmů Opatření - očekávaný přínos Vyšší sazby DPH (10 a 20 procent) - 10,0 mld. Kč Vyšší spotřební daně - 10,6 mld. Kč Zrušení slevy na sociálním pojištění pro firmy - 16,5 mld. Kč Ponechání současné výše odpočtu nákladů u svobodných povolání - 1,0 mld. Kč Zdanění náhrad ústavních činitelů - 0,1 mld. Kč Ponechání sazby nemocenského pojištění pro firmy - 8,3 mld. Kč Zvýšení stropů na sociálním pojištění pro firmy i zaměstnance - 3,1 mld. Kč Zvýšení daně z nemovitostí - 4,4 mld. Kč Celkem - 49,6 mld. Kč snížení výdajů Opatření - očekávaná úspora Úpravy nemocenského pojištění - 2,0 mld. Kč Zmrazení podpory v nezaměstnanosti - 2,7 mld. Kč Zmrazení výše dětských přídavků - 0,6 mld. Kč Nižší nárůst plateb za státní pojištěnce - 4,5 mld. Kč Snížení příspěvku na auto pro postižené - 0,6 mld. Kč Snížení platů ve státní sféře o 4 procenta - 7,0 mld. Kč Úspora na úrocích z dluhů ze státní kasy - 3,0 mld. Kč celkem - 20,4 mld. Kč Co ve sněmovně neprošlo dopady Vyšší daň pro bohaté ve výši 23 procent - 0,7 mld. Kč Snížení rodičovského příspěvku o 10 procent - 2,8 mld. Kč Snížení porodného o 3000 Kč - 0,3 mld. Kč Méně peněz na sociální služby - 1,9 mld. Kč

Podnikatelé považují za dobrou zprávu, že nedojde k dalšímu zvýšení podpory v nezaměstnanosti. Stát by podle nich měl stimulovat nezaměstnané, aby aktivně hledali novou práci, rekvalifikovali se a vzdělávali. Zvýšení výplaty podpory nezaměstnaným podle nich problém neřeší, ale pouze oddaluje. Podniky kvůli nutným škrtům přijdou o některé výhody, například slevu na sociálním pojištění a odklad snížení pojistných sazeb, což jim v podstatě odebere 25 miliard korun. To podle odborníka z PricewaterhouseCoopers Petra Frische bude pro zaměstnavatele znamenat nutnost přehodnotit finanční plány na příští rok. „Pokud firmy tuto částku ve svých rozpočtech nenajdou, mohou přistoupit i ke snižování mezd nebo k propouštění,“ upozorňuje. Zvýšení stropů pro pojistné na šestinásobek bude podle něj pro vyšší příjmové skupiny mnohem citelnější a znevýhodní, i když snad jen dočasně, Česko oproti okolním zemím, kde jsou stropy ve vztahu k průměrným mzdám nastaveny na nižší úroveň.

Podnikatelé s úlevou přijali alespoň zprávu, že nedojde ke zvýšení daňové zátěže u právnických osob, jak prosazovala ČSSD. Obávali se, že by to znamenalo zhoršení podmínek pro podnikání. I tak některá plánovaná opatření mohou podnikání nepříznivě ovlivnit. Zvýšení základní sazby daně z přidané hodnoty z 19 na 20 procent a snížené sazby z 9 na 10 procent přinese sice dodatečné příjmy do státního rozpočtu, ale může vést ke zdražení služeb a zboží. Podle odborníka Martina Diviše z PricewaterhouseCoopers lze zvýšení cen určitě očekávat.

Změna výše sazeb DPH bude pro firmy znamenat také zvýšené administrativní náklady. „Každý plátce DPH bude muset upravit svůj účetní systém tak, aby byl schopen vystavovat a přijímat faktury s těmito novými sazbami. Zároveň však systém musí umožnit i použití starých sazeb, které se nadále budou uplatňovat pro dobropisy a vrubopisy,“ říká Diviš.

I když zvýšení spotřebních daní a DPH je nepopulární krok, podle ekonomů je to nejlepší cesta, jak posílit příjmovou stránku rozpočtu při současném stavu ekonomiky. Podle předsedy Unie malých a středních podniků Davida Šeicha podnikatelé sice v těžké době krize očekávali stimul v podobě snížených odvodů za zaměstnance, ale zrušení slevy berou jako svůj vklad a nutný krok, kdy se v době krize musí utahovat na všech stranách. Také Hospodářská komora vítá, že se podařilo odvrátit hrozbu vysokého deficitu státního rozpočtu a schodek ve výši 5,2 procenta HDP považuje za rozumný kompromis.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít