Podnikatele čeká těžký rok

07. října 2009, 06:34 - Libuše Frantová
07. října 2009, 06:34

Návrh rozpočtu na příští rok je hotov. Historicky nejvyšší deficit dosáhne 162,7 miliardy korun. Díky úspornému balíčku je o sedmdesát miliard nižší, než původně hrozilo. Opasky si budou muset utáhnout firmy i občané.

Autor: ČTK

Původně měl být schodek k hrubému domácímu produktu 5,2 procenta. Ministerstvo financí ale zhoršilo výhled ekonomiky v příštím roce. Propadnout by se měla o půl procenta místo původně oznámených tří desetin procenta. Příjmy státního rozpočtu mají dosáhnout 1022,2 miliardy korun, výdaje pak 1184,9 miliardy. Schodek se tak zvýší na 5,3 procenta.

Na změnách, které sněmovna schválila v podobě úsporného balíčku ministra financí Eduarda Janoty, by měla státní pokladna ušetřit 70 miliard korun. Další velké rezervy je možné najít ve veřejných zakázkách. Není žádným tajemstvím, že stavby silnic a dálnic i jiných objektů jsou v Česku předražené.

CO PŘINESE ÚSPORNÝ BALÍČEK
zvýšení příjmů Opatření - očekávaný přínos Vyšší sazby DPH (10 a 20 procent) - 10,0 mld. Kč Vyšší spotřební daně - 10,6 mld. Kč Zrušení slevy na sociálním pojištění pro firmy - 16,5 mld. Kč Ponechání současné výše odpočtu nákladů u svobodných povolání - 1,0 mld. Kč Zdanění náhrad ústavních činitelů - 0,1 mld. Kč Ponechání sazby nemocenského pojištění pro firmy - 8,3 mld. Kč Zvýšení stropů na sociálním pojištění pro firmy i zaměstnance - 3,1 mld. Kč Zvýšení daně z nemovitostí - 4,4 mld. Kč Celkem - 49,6 mld. Kč snížení výdajů Opatření - očekávaná úspora Úpravy nemocenského pojištění - 2,0 mld. Kč Zmrazení podpory v nezaměstnanosti - 2,7 mld. Kč Zmrazení výše dětských přídavků - 0,6 mld. Kč Nižší nárůst plateb za státní pojištěnce - 4,5 mld. Kč Snížení příspěvku na auto pro postižené - 0,6 mld. Kč Snížení platů ve státní sféře o 4 procenta - 7,0 mld. Kč Úspora na úrocích z dluhů ze státní kasy - 3,0 mld. Kč celkem - 20,4 mld. Kč Co ve sněmovně neprošlo dopady Vyšší daň pro bohaté ve výši 23 procent - 0,7 mld. Kč Snížení rodičovského příspěvku o 10 procent - 2,8 mld. Kč Snížení porodného o 3000 Kč - 0,3 mld. Kč Méně peněz na sociální služby - 1,9 mld. Kč

Podnikatelé považují za dobrou zprávu, že nedojde k dalšímu zvýšení podpory v nezaměstnanosti. Stát by podle nich měl stimulovat nezaměstnané, aby aktivně hledali novou práci, rekvalifikovali se a vzdělávali. Zvýšení výplaty podpory nezaměstnaným podle nich problém neřeší, ale pouze oddaluje. Podniky kvůli nutným škrtům přijdou o některé výhody, například slevu na sociálním pojištění a odklad snížení pojistných sazeb, což jim v podstatě odebere 25 miliard korun. To podle odborníka z PricewaterhouseCoopers Petra Frische bude pro zaměstnavatele znamenat nutnost přehodnotit finanční plány na příští rok. „Pokud firmy tuto částku ve svých rozpočtech nenajdou, mohou přistoupit i ke snižování mezd nebo k propouštění,“ upozorňuje. Zvýšení stropů pro pojistné na šestinásobek bude podle něj pro vyšší příjmové skupiny mnohem citelnější a znevýhodní, i když snad jen dočasně, Česko oproti okolním zemím, kde jsou stropy ve vztahu k průměrným mzdám nastaveny na nižší úroveň.

Podnikatelé s úlevou přijali alespoň zprávu, že nedojde ke zvýšení daňové zátěže u právnických osob, jak prosazovala ČSSD. Obávali se, že by to znamenalo zhoršení podmínek pro podnikání. I tak některá plánovaná opatření mohou podnikání nepříznivě ovlivnit. Zvýšení základní sazby daně z přidané hodnoty z 19 na 20 procent a snížené sazby z 9 na 10 procent přinese sice dodatečné příjmy do státního rozpočtu, ale může vést ke zdražení služeb a zboží. Podle odborníka Martina Diviše z PricewaterhouseCoopers lze zvýšení cen určitě očekávat.

Změna výše sazeb DPH bude pro firmy znamenat také zvýšené administrativní náklady. „Každý plátce DPH bude muset upravit svůj účetní systém tak, aby byl schopen vystavovat a přijímat faktury s těmito novými sazbami. Zároveň však systém musí umožnit i použití starých sazeb, které se nadále budou uplatňovat pro dobropisy a vrubopisy,“ říká Diviš.

I když zvýšení spotřebních daní a DPH je nepopulární krok, podle ekonomů je to nejlepší cesta, jak posílit příjmovou stránku rozpočtu při současném stavu ekonomiky. Podle předsedy Unie malých a středních podniků Davida Šeicha podnikatelé sice v těžké době krize očekávali stimul v podobě snížených odvodů za zaměstnance, ale zrušení slevy berou jako svůj vklad a nutný krok, kdy se v době krize musí utahovat na všech stranách. Také Hospodářská komora vítá, že se podařilo odvrátit hrozbu vysokého deficitu státního rozpočtu a schodek ve výši 5,2 procenta HDP považuje za rozumný kompromis.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít