Article, show

Podnikatelé brání zaměstnance

30. července 2007, 00:00 - JIŘÍ NĚMEČEK
30. července 2007, 00:00

Za tři týdny má Poslanecká sněmovna řešit problémy zadlužené státní kasy. Jedním z řešení by se mělo stát zrušení výhodných cen závodního stravování. Zisk několika milionů korun pro stát neleží v žaludku jen pracovníkům, ale i jejich zaměstnavatelům.

ZÁVODNÍ STRAVOVÁNÍ

Nakolik by se měly firmy a jejich zaměstnanci podílet na ozdravení státního hospodaření?

To je otázka, kterou před mimořádnou srpnovou schůzí Poslanecké sněmovny k reformě veřejných financí kladou zástupci podnikatelů.

„Hospodářská komora prosazuje zachování daňové uznatelnosti závodního stravování a má pro to dostatek argumentů dokumentujících nevhodnost navrhovaných kroků.

Kromě toho však také potřebujeme doložit na konkrétních případech dopad zrušení daňové uznatelnosti na firmy, které v posledních letech provedly investice do zřízení či modernizace vlastního stravovacího zařízení,“ vysvětluje postup komory její prezident Jaromír Drábek.

ZTRACENÉ INVESTICE

Komora kritizuje především fakt, že společnosti v mnoha případech investovaly nemalé peníze do vybudování vlastních zařízení. Firmy tak vynaložily peníze s vědomím toho, že mohou tyto investice uplatnit jako daňově uznatelné položky v následujících letech, nyní by jim tato možnost byla pozastavena, respektive odepřena.

Z aktuální ankety komory vyplynulo, že tento problém neřeší jen velké společnosti, kde se náklady pohybují až v řádech desítek milionů korun. Zajímají se o něj i menší podnikatelé, pro něž i investice desítek či stovek tisíc korun představuje významnou výdajovou položku.

BOJÍ SE MALÍ I VELCÍ

Miroslav Jakubec, ředitel společnosti Klimax, například uvádí: „Naše společnost zaměstnává více než 400 pracovníků a v letošním roce jsme uskutečnili první část investice do závodního stravování. Její hodnota je více než milion korun. V letošním roce plánujeme pokračování a budeme budovat novou výdejnu jídla a jídelnu pro tři stovky osob. Tato investice přesáhne 1,5 milionu korun. Pevně proto věřím, že navrhovaná úprava neprojde.“

Neuznatelné náklady za desítky milionů korun by toto opatření znamenalo například pro skupinu ČEZ, jak vysvětluje její ředitel úseku Správa nemovitostí a služby Martin Vojáček. „V období posledních tří let bylo v rámci Skupiny ČEZ do zařízení závodního stravování investováno kolem 55 milionů korun. Investovali jsme do stavebních úprav a do vybavení. To pro nás znamená nenávratnou ztrátu takto vynaložených peněz, další platby v rámci daně z příjmu a ukončení závodního stravování. Tedy pokud by odpisy nebo příspěvky ze strany zaměstnavatele nebyly daňově uznatelné,“ upřesňuje.

Další firmy jsou současnou situací znepokojeny a případné investice do vybudování vlastních stravovacích zařízení vážně zvažují.

MÍSTO JÍDELNY BUDE DÍLNA

V reakcích firem se objevily také ryze pragmatické pohledy zaměstnavatelů, mezi nimi i názor Rostislava Dvořáka z firmy Vývoj Třešť. „V naší firmě s 250 zaměstnanci nepůjde o finanční dopad, protože zrušíme přípravu a výdej teplých jídel pro zaměstnance s odkazem na vládní reformu,“ říká Dvořák. Finanční ztráta nevyužitých investic podle něj není velká, představuje necelé dva miliony korun, také proto, že v této situaci bude v celém Česku zařízení v podstatě neprodejné. „Nabídka totiž vyletí nahoru. Na druhé straně jsou zde pozitiva, protože získáme z jídelny výrobní dílnu. Výhodou je rovněž to, že zaměstnanci berou signál o zrušení stravování tak, že viníkem tohoto stavu není firma, ale jejich vláda. Uvnitř firmy tak není narušen sociální konsenzus,“ vysvětluje.

RADĚJI NIŽŠÍ DANĚ

Lepší by bylo snížit daně, o což se současná vláda snaží, než setrvávat na historických pozicích. „Možná by bylo dobré se také zajímat o to, kolik peněz musí firma vynakládat na evidenci stravenek, jejich rozdělování a podobně,“ domnívá se Miloš Pokorný, jednatel firmy Fontanar. Dodává, že hlavně členům komory by mělo jít především o zjednodušení systému a přiblížení se zvyklostem v Unii než konzervování manýrů z dob reálného socialismu.

Společnost Fontanar má závodní stravování, do něhož v posledních třech letech investovala přibližně půl milionu korun, a rozhodně je podle Pokorného rušit nehodlá. „Naopak, pokud se sníží administrativa a daně, tak na tom budeme lépe a stravovací systém ještě zdokonalíme a možná stravu poskytneme zdarma,“ uzavírá manažer.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít