Podnikatelé brání zaměstnance

30. července 2007, 00:00 - JIŘÍ NĚMEČEK
30. července 2007, 00:00

Za tři týdny má Poslanecká sněmovna řešit problémy zadlužené státní kasy. Jedním z řešení by se mělo stát zrušení výhodných cen závodního stravování. Zisk několika milionů korun pro stát neleží v žaludku jen pracovníkům, ale i jejich zaměstnavatelům.

ZÁVODNÍ STRAVOVÁNÍ

Nakolik by se měly firmy a jejich zaměstnanci podílet na ozdravení státního hospodaření?

To je otázka, kterou před mimořádnou srpnovou schůzí Poslanecké sněmovny k reformě veřejných financí kladou zástupci podnikatelů.

„Hospodářská komora prosazuje zachování daňové uznatelnosti závodního stravování a má pro to dostatek argumentů dokumentujících nevhodnost navrhovaných kroků.

Kromě toho však také potřebujeme doložit na konkrétních případech dopad zrušení daňové uznatelnosti na firmy, které v posledních letech provedly investice do zřízení či modernizace vlastního stravovacího zařízení,“ vysvětluje postup komory její prezident Jaromír Drábek.

ZTRACENÉ INVESTICE

Komora kritizuje především fakt, že společnosti v mnoha případech investovaly nemalé peníze do vybudování vlastních zařízení. Firmy tak vynaložily peníze s vědomím toho, že mohou tyto investice uplatnit jako daňově uznatelné položky v následujících letech, nyní by jim tato možnost byla pozastavena, respektive odepřena.

Z aktuální ankety komory vyplynulo, že tento problém neřeší jen velké společnosti, kde se náklady pohybují až v řádech desítek milionů korun. Zajímají se o něj i menší podnikatelé, pro něž i investice desítek či stovek tisíc korun představuje významnou výdajovou položku.

BOJÍ SE MALÍ I VELCÍ

Miroslav Jakubec, ředitel společnosti Klimax, například uvádí: „Naše společnost zaměstnává více než 400 pracovníků a v letošním roce jsme uskutečnili první část investice do závodního stravování. Její hodnota je více než milion korun. V letošním roce plánujeme pokračování a budeme budovat novou výdejnu jídla a jídelnu pro tři stovky osob. Tato investice přesáhne 1,5 milionu korun. Pevně proto věřím, že navrhovaná úprava neprojde.“

Neuznatelné náklady za desítky milionů korun by toto opatření znamenalo například pro skupinu ČEZ, jak vysvětluje její ředitel úseku Správa nemovitostí a služby Martin Vojáček. „V období posledních tří let bylo v rámci Skupiny ČEZ do zařízení závodního stravování investováno kolem 55 milionů korun. Investovali jsme do stavebních úprav a do vybavení. To pro nás znamená nenávratnou ztrátu takto vynaložených peněz, další platby v rámci daně z příjmu a ukončení závodního stravování. Tedy pokud by odpisy nebo příspěvky ze strany zaměstnavatele nebyly daňově uznatelné,“ upřesňuje.

Další firmy jsou současnou situací znepokojeny a případné investice do vybudování vlastních stravovacích zařízení vážně zvažují.

MÍSTO JÍDELNY BUDE DÍLNA

V reakcích firem se objevily také ryze pragmatické pohledy zaměstnavatelů, mezi nimi i názor Rostislava Dvořáka z firmy Vývoj Třešť. „V naší firmě s 250 zaměstnanci nepůjde o finanční dopad, protože zrušíme přípravu a výdej teplých jídel pro zaměstnance s odkazem na vládní reformu,“ říká Dvořák. Finanční ztráta nevyužitých investic podle něj není velká, představuje necelé dva miliony korun, také proto, že v této situaci bude v celém Česku zařízení v podstatě neprodejné. „Nabídka totiž vyletí nahoru. Na druhé straně jsou zde pozitiva, protože získáme z jídelny výrobní dílnu. Výhodou je rovněž to, že zaměstnanci berou signál o zrušení stravování tak, že viníkem tohoto stavu není firma, ale jejich vláda. Uvnitř firmy tak není narušen sociální konsenzus,“ vysvětluje.

RADĚJI NIŽŠÍ DANĚ

Lepší by bylo snížit daně, o což se současná vláda snaží, než setrvávat na historických pozicích. „Možná by bylo dobré se také zajímat o to, kolik peněz musí firma vynakládat na evidenci stravenek, jejich rozdělování a podobně,“ domnívá se Miloš Pokorný, jednatel firmy Fontanar. Dodává, že hlavně členům komory by mělo jít především o zjednodušení systému a přiblížení se zvyklostem v Unii než konzervování manýrů z dob reálného socialismu.

Společnost Fontanar má závodní stravování, do něhož v posledních třech letech investovala přibližně půl milionu korun, a rozhodně je podle Pokorného rušit nehodlá. „Naopak, pokud se sníží administrativa a daně, tak na tom budeme lépe a stravovací systém ještě zdokonalíme a možná stravu poskytneme zdarma,“ uzavírá manažer.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít