Podnikatel roku: Důležitá je slušnost

29. října 2002, 00:00 - Dana Rybáková
29. října 2002, 00:00

Ředitel firmy Isolit-Bravo si od vítězství slibuje nové kontakty a zákazníky Kritéria výběru pro Podnikatele roku se týkala nejen výše obratu a zisku, ale také schopnosti firmu dlouhodobě rozvíjet. Vítěz národní soutěže se zúčastní světového kola. Držitelem ceny Podnikatel roku 2002 se stal ředitel společnosti Isolit-Bravo Kvido Štěpánek.

Ředitel firmy Isolit-Bravo si od vítězství slibuje nové kontakty a zákazníky

Kritéria výběru pro Podnikatele roku se týkala nejen výše obratu a zisku, ale také schopnosti firmu dlouhodobě rozvíjet. Vítěz národní soutěže se zúčastní světového kola.

Držitelem ceny Podnikatel roku 2002 se stal ředitel společnosti Isolit-Bravo Kvido Štěpánek. Letošní ročník byl v České republice třetí, soutěž sama je však mnohem starší. V roce 1986 ji ve Spojených státech založila firma Ernst & Young. Titul Podnikatel roku se v současnosti uděluje ve více než dvaceti zemích světa, například ve Velké Británii, Německu a Francii. Česko bylo první zemí střední a východní Evropy, které ji také pořádá. Štěpánek věří, že mu vítězství pomůže získat nové kontakty, zákazníky a nový prostor pro podnikání. Uvedl ještě další důvod, proč má z titulu radost. „Vždycky jsem si myslel, že podnikatel má být poctivý, pracovitý a pilný člověk. Velmi mne mrzelo, když jsem v médiích nacházel příklady nepoctivých podnikatelů. Jsou samozřejmě i takoví, ale podle mých zkušeností je jich minimum. Proto jsem rád, že mohu prezentovat slušnost a poctivost podnikatelského stavu,“ uvedl Štěpánek. Do soutěže, kterou pořádá i v Česku společnost Ernst & Young, se mohl přihlásit každý podnikatel, který aktivně působí ve vedení firmy. T a musí existovat nejméně tři roky, vloni musela mít alespoň dvacet zaměstnanců a uchazeč o titul Podnikatel roku v ní musí vlastnit alespoň desetiprocentní podíl. Hlavním kritériem soutěže pak byl růst obratu, zisku a počtu zaměstnanců za poslední tři roky. Jen dosažené výsledky však nestačily. Zvažovala se také udržitelnost růstu v delším časovém období a porota přihlížela i k možným rizikovým faktorům jako například nadměrnému úvěrovému zatížení. Letošního ročníku Podnikatel roku se zúčastnili 43 podnikatelé. Letošní vítěz postoupí do celosvětového kola této soutěže, které se uskuteční v prvním pololetí příštího roku v Monte Carlu. Letos se ho zúčastnil držitel titulu Podnikatel roku 2001 Zdeněk Jandejsek, předseda představenstva a ředitel potravinářské společnosti Rabbit Trhový Štěpánov. První vítězkou této soutěže u nás byla v roce 2000 ředitelka překladatelské společnosti Moravia Translations Kateřina Forstingerová.

Isolit-Bravo chce předběhnout konkurenci

Společnost Isolit-Bravo dodává významným hráčům na trhu domácích a kuchyňských spotřebičů, a to například fritovací hrnce, mixery, rychlovarné konvice. Firma se zabývá i výrobou dílců z termoplastů a termosetů, například pro automobilový průmysl, kuchyňské a jiné přístroje. Další významnou aktivitou je produkce forem na vstřikování plastů a nástrojů na zpracování plechů. Isolit-Bravo zaměstnává přibližně 480 lidí. Roční obrat společnosti se pohybuje kolem 32 milionů eur (zhruba miliarda korun) a 70 procent produkce se vyváží do západní Evropy. Mezi hlavní zákazníky společnosti v oboru kuchyňských přístrojů patří například firma Philips. Plastové výlisky odebírají především firmy Ikea a Automotive Lighting. V íce než poloviční podíl celkových tržeb připadá na výrobu kuchyňských přístrojů. Isolit-Bravo se prosazuje i v dodávkách výlisků pro světlomety pro vozy Honda a BMW. Vloni utržila z výroby autodílů zhruba sto milionů korun. Mezi odběrateli vstřikovacích forem jsou například firmy Habitat, Valeo, Nolato, Ericsson a Volkswagen. Cílem společnosti IsolitBravo je získat v příštích letech technologický náskok před konkurencí investicemi do nových technologií. Podle Štěpánka veškerý firmou vytvořený zisk slouží k jejímu rozvoji - na investice, k zajištění nutných zásob pro nové výroby a k finančním rezervám, které pak společnosti umožňují hospodařit bez úvěrů. „Základní podmínkou úspěchu v budoucnu je předpoklad, že budeme stále plnit kvalitu, přesné termíny dodávek a dokážeme držet krok s konkurencí, pokud jde o snižování cen. Není těžké představit si, co to pro nás znamená a o kolik musíme každý rok zvýšit produktivitu. Musíme také mít ty správné podnikatelské nápady,“ řekl Štěpánek.

Finalisté sázejí na komplexní nabídku

Všichni vyhrát nemohou, ale pozornost si jistě zaslouží i ostatní finalisté letošního ročníku soutěže. Patřil k nim Pavel Šťovíček, spoluzakladatel společnosti Logos, která vytváří komplexní softwarová řešení pro klienty z oblasti financí a bankovnictví, telekomunikací a státní správy. Firma vznikla v roce 1994 a dnes zaměstnává více než 110 pracovníků. „Realizujeme velké projekty založené zejména na dlouhodobé spolupráci se zákazníky. Zároveň úzce spolupracujeme se strategickými partnery jako například Accenture, AutoCont a Microsoft,“ uvedl Šťovíček. O titul Podnikatel roku usilovali i zakladatelé a ředitelé společnosti Papirius Petr Sýkora a Jan Černý. Firma, která vznikla v roce 1993, se specializuje na dodávky zboží pro kancelář od tonerů, přes kancelářskou techniku, papír, kancelářské potřeby, občerstvení, psací potřeby až po kancelářský nábytek a počítačové příslušenství. Papirius zaměstnává přibližně 400 lidí a obsluhuje více než deset tisíc stálých zákazníků. Firma působí také na slovenském a maďarském trhu. „Naše strategie je jasná - nabídnout zákazníkům vyšší přidanou hodnotu než konkurence,“ řekl Petr Sýkora. Dalším finalistou byl spoluzakladatel rodinné firmy MB-SVING Zdeněk Krchov. Společnost, která vznikla v roce 1990, má vedoucí postavení mezi dodavateli kompletního vybavení pro gastronomická zařízení. Jde především o dodávky skla, porcelánu, příborů, nerezového nádobí, stolního a koupelového textilu, hotelové kosmetiky, uniforem apod. Má také dominantní postavení v dodávkách barev a preparátů drahých kovů pro dekoraci skla a porcelánu. Zabývá se i dovozem a distribucí speciální chemie. Podniká také na Slovensku. Posledním, komu letos titul Podnikatel roku proklouzl mezi prsty, je obchodní, ekonomický a výrobní ředitel společnosti Kastek UB Ivan Chrástek. Firmu, která se specializuje na výrobu součástek pro automobilový průmysl, spoluzakládal v roce 1993. Společnost působí také na německém trhu. Hlavními zákazníky jsou systémoví dodavatelé automobilového průmyslu jako Robert Bosch, Siemens, Faurecia a další dodavatelé BMW a Fordu. „Zaměstnanci hrají ve firmě klíčovou roli, proto se je snažíme motivovat a stabilizovat. K tomu máme vypracován rozsáhlý motivační program, do kterého spadá výuka cizích jazyků, příspěvky na penzijní připojištění a životní pojištění i rekondičně-vzdělávací programy,“ konstatoval Chrástek.

Ředitel firmy Isolit-Bravo Kvido Štěpánek (vlevo) přebírá ocenění z rukou Dirka Kroonena, vedoucího partnera společnosti Ernst & Young pro Českou republiku.

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít