Podnikatel Ladislav Veselý: Roudnický pan Edison

26. června 2009, 00:00 - Robert Šimek
26. června 2009, 00:00

Roudnický podnikatel Ladislav Veselýse počátkem 20. století pustil do nepříliš obvyklého podnikání – výroby hraček. Vymyslel kovovou stavebnici Edison, podobnou Merkuru, a zkonstruovali prvního ježka v kleci.

Ladislav Veselý(za koněm vpravo)mezi dělníky.

Autor: archiv Jiřího Mládka

Ve dvacátých letech minulého století získávaly ve světě velkou oblibu konstrukční stavebnice Franka Hornbyho z Velké Británie, prodávané pod značkou Meccano. Dovážely se i do tehdejšího Československa a spolu s německou stavebnicí Märklin se staly výraznou inspirací pro zdejší výrobce.

Nejznámějším z nich byl Jaroslav Vancl z Police nad Metují, který roku 1925 začal s výrobou legendárního Merkuru. Existovaly ale i jiné firmy, jejichž cílem bylo vytvořit originální českou stavebnici. Patřila k nim například roudnická společnost Ladislava Veselého, která se pokoušela uspět s mechanickými stavebnicemi Archimedes a Edison.

Dřevěné začátky

Ladislav Veselý se narodil roku 1892 v Roudnici nad Labem. Vyučil se řezbářem a studium na průmyslové pokračovací škole zakončil s hodnocením „velmi pilný“. Práce se dřevem ho bavila, nepřestal s ní proto ani na vojně, kdy vyřezával různé ozdobné předměty a hračky, které se brzy staly jeho specialitou.

Po skončení první světové války si Veselý v rodném městě otevřel malou továrnu ve Stadické ulici, kde se zhruba dvaceti zaměstnanci začal s výrobou dřevěných hraček ve velkém. Příchodem zámečníka Herouta se sortiment rozšířil také o kovové stavebnice, vyráběné pod značkou Edison. Velmi oblíbená ovšem zůstala i dřevěná stavebnice Archimedes.

Počátkem třicátých let 20. století sice Herout firmu opustil, Veselý měl ale již silnou pozici na trhu a zboží dodával do řady českých měst. Mezi fanoušky stavebnice Edison přitom patřily i známé osobnosti, například jeden z prvních českých herců Josef Šváb Malostranský.

Neúspěch s ježkem

LADISLAV VESELÝ

(1892-1959)

Narodil se 17. ledna 1892 v Roudnici nad Labem. Vyučil se řezbářem a studia zakončil na pokračovací škole. Po první světové válce založil v rodném městě malou továrnu na dřevěné hračky a sortiment brzy rozšířil také o hlavolamy a kovové stavebnice Edison. Podnik se úspěšně rozvíjel a export směřoval i do Jižní Ameriky. Druhá světová válka ale výrobu přerušila a po roce 1945 se již na původní produkci navázat nepodařilo. Podnik byl znárodněn a roku 1952 zrušen. Veselý v něm v posledních letech pracoval už jen jako řadový zaměstnanec. Zemřel roku 1959.

První obaly na stavebnice Archimedes a Edison vytvářel Veselý sám, další už si nechal zpracovat profesionálním grafikem. Na krabicích se brzy objevila ochranná známka Luna (logo s usmívajícím se měsíčkem), určená pro zboží na export, a k českým návodům přibyly německé překlady.

Výroba v Roudnici ovšem stále probíhala pouze na jednoduchých strojích, což vyžadovalo velkou zručnost dělníků. Ti dokázali vytvořit téměř jakékoliv součástky, a troufli si dokonce i na hodinové strojky k pohonu náročnějších modelů. Jako materiál jim přitom musel stačit odpadní plech z nedaleké firmy Meva.

Vedle stavebnic se firma zpočátku zabývala také výrobou hlavolamů, zájem o ně ale nebyl velký. Neúspěchem skončilo dokonce i první představení ježka v kleci, který později inspiroval Jaroslava Foglara k napsání románu Záhada hlavolamu.

Expanze stavebnic

Jinak se ovšem podniku dařilo. Výroba se neustále rozšiřovala, vznikla menší filiálka ve Štětí a export už směřoval i do Jižní Ameriky. Pokračující verze stavebnic Edison Elektro a Edison Motorek byly sice určeny především pro domácí trh, jejich obaly ale patřily k evropské špičce. Vedle běžných krabic ze silného kartonu se nově objevily i luxusnější dřevěné bedýnky.

Klasická stavebnice Edison se rozšířila z původních čtyř velikostí na sedm a značně se zvýšil také počet součástek. Velká kola byla zpočátku z hliníku, menší kolečka, matky, šrouby a spojky z mosazi. Z důvodů snížení nákladů ale oba materiály brzy nahradily plech a ocel.

Přestavby a rozšíření se dočkal i hlavní závod ve Stadické ulici. Jeho kapacita nicméně stále nestačila, některé prototypy proto vznikaly také v nedaleké nástrojárně firmy Bächer.

Smutný konec Veselého

Slibný rozvoj podniku přerušila až druhá světová válka, kdy musela firma místo stavebnic vyrábět kování na vojenské bedny. V podniku pracovalo i několik totálně nasazených dělníků, Veselý proto musel roku 1945 čelit obvinění, že spolupracoval s nacisty. Podařilo se mu ale obhájit a výroba hraček mohla pokračovat.

Nové modely, připravené již v průběhu války, měly modernější vzhled a na krabicích se poprvé objevila také silueta Roudnice s horou Říp. Vyrobit se ale podařilo jen několik sérií. Roku 1948 byla továrna znárodněna a převedena pod Sdružený komunální podnik. Ten pokračoval v produkci stavebnic do roku 1952, poté závod pro nezájem okresního národního výboru zrušil.

Zakladatel podniku Ladislav Veselý pracoval ve firmě ještě nějaký čas jako řadový zaměstnanec. Poté odešel do důchodu a roku 1959 zemřel.

Prameny: Dětská kovová stavebnice, archiv Jiřího Mládka

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace.…
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
Technologie
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperského. Většinu obvinění smetl ze stolu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít