Podnikatel Holzmeister: mecenáš moravskotřebovského muzea

16. září 2009, 11:10 - Robert Šimek
16. září 2009, 11:10

Ludwig Vincenz Holzmeister pocházel z Moravské Třebové. Koncem 19. století podnikal v New Yorku, na rodné město ale nikdy nezapomněl. Věnoval mu řadu předmětů, včetně mumie egyptské princezny Hereret.

V České republice je celkem osmnáct egyptských mumií. Jedenáct z nich vlastní Náprstkovo muzeum v Praze, tři pražské Hrdličkovo muzeum člověka, dvě jsou na zámku Kynžvart, jedna na hradě Buchlově a jedna v Městském muzeu v Moravské Třebové.

Poslední jmenovaná mumie je nejstarší. Pochází z prvního století před naším letopočtem a patří mladé urozené ženě Hereret (česky Květina). Leží v dvojité rakvi a je zabalena do bohatě zdobeného obalu, takzvané kartonáže.

Muzeu v Moravské Třebové ji roku 1912 věnoval místní rodák, newyorský podnikatel Ludwig Vincenz Holzmeister. Koncem 19. století zbohatl na obchodu s rukavicemi a později proslul jako cestovatel a mecenáš.

Dovozce rukavic Holzmeister se narodil roku 1849 v Moravské Třebové v rodině obchodníka se střižním zbožím. Krátce navštěvoval místní farní školu, již roku 1856 se ale celá rodina odstěhovala do Rakouska, kde hledala lepší existenční podmínky. |LUDWIG VINCENZ HOLZMEISTER|
|Narodil se 31. července 1849 v Moravské Třebové v rodině obchodníka s textilem. Studoval v Klagenfurtu a Štýrském Hradci, protože rodina se už roku 1856 přestěhovala do Rakouska. Později odešel do New Yorku, kde se stal společníkem a poté majitelem firmy na dovoz rukavic. Roku 1900 podnikání zanechal a začal se věnovat cestování. Při výpravách do Japonska, Indie i severní Afriky vytvořil unikání etnografickou sbírku, jejíž velkou část věnoval muzeu v rodném městě. Zemřel 23. února 1923 v New Yorku. |
Ludwig studoval v Klagenfurtu a Štýrském Hradci, kde absolvoval nižší reálku a vyučil se v obchodě s textilním zbožím. Nějaký čas působil jako účetní ve Vídni, brzy ale odjel za strýcem Antonem Wondrou do New Yorku a stal se společníkem jeho firmy na dovoz rukavic. Koncem 19. století celý podnik převzal a firmu rozšířil o nové pobočky, včetně výrobního závodu v německém Hainau. O rukavice byl tehdy velký zájem a Holzmeister na jejich prodeji rychle zbohatl. Roku 1900 proto předal prosperující podnik švagrovi a začal se plně věnovat své zálibě – cestování. Muzeum pro Třebovou

V letech 1902 až 1904 podnikl cestu kolem světa a později se ještě několikrát vypravil do Tunisu a Egypta. Procestoval Japonsko, Austrálii, Nový Zéland a navštívil také Indii, Barmu a Cejlon.

Nezapomínal ovšem ani na rodné město, v němž roku 1893 založil sirotčí nadaci a roku 1900 nadaci na podporu zchudlých soukeníků. Kromě toho poskytoval Moravské Třebové i jednorázové finanční dary, například na výstavbu městských lázní.

Od roku 1902 byl také mecenášem moravskotřebovského muzea, které hojně zásoboval předměty z cest. V letech 1904 až 1906 navíc financoval výstavbu nové muzejní budovy, přičemž osobně rozhodl, jak má být členěna a které prostory mají sloužit jakým účelům. Vzhledem k Holzmeisterově německým kořenům bylo ale muzeum určeno především Němcům. Pracovat v něm směly pouze osoby německé národnosti a také veškeré popisky byly v němčině.

Od Afriky po Asii

Největší chloubou expozice se stala již zmíněná mumie princezny Hereret, kterou Holzmeister koupil v jednom egyptském starožitnictví.

Afriku však zastupovaly i další předměty, například vzácná nakkádská keramika ze čtvrtého tisíciletí před naším letopočtem, mumifikovaná kočka nebo domorodý buben ze Súdánu, ukořistěný přímo z bojiště po potlačení mahdistického povstání.

Ještě rozsáhlejší byly sbírky asijské. Z Indie přivezl Holzmeister soubor mosazných nádob zdobených jamkovým emailem (rytá výzdoba plněná barevnými smalty), mramorové sošky, malby indických božstev a alabastrový model Tádž Mahalu.

Z Japonska pocházel soubor čajové keramiky a především čtyři samurajské meče z 15. až 19. století. Určitou kuriozitou byly pak hudební nástroje z Tibetu. Bubínek byl vyroben z temenních částí dvou lidských lebek, trubka vznikla provrtáním lidské holenní kosti.

Holzmeisterův odkaz**

Holzmeister na chod muzea dohlížel jako takzvaný protektor. V Moravské Třebové měl zástupce a z Ameriky přijížděl zhruba jednou ročně. První světová válka ovšem kontakty přerušila a po jejím skončení se již stárnoucí podnikatel na cestování necítil. Trpěl dýchacími potížemi a roku 1923 v New Yorku zemřel.

V květnu 1945 bylo muzeum obsazeno Rudou armádou a také následující období nebylo šťastné. Vedoucí pracovníci se rychle střídali a koncem sedmdesátých let byla budova již v tak špatném stavu, že se fondy musely přestěhovat do náhradních prostor.

Později naštěstí nastal obrat a byla zahájena urychlená rekonstrukce. Exponáty se vrátily na původní místo a roku 2002 byly zapsány do centrální evidence. Návštěvníci Moravské Třebové si tak i po více než sto letech mohou prohlédnout sbírky, které rodnému městu věnoval štědrý mecenáš.

Prameny: Historická encyklopedie podnikatelů, Muzeum Moravská Třebová, Sdružení přátel Pardubického kraje

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít