Podnikání ze zákrytu

07. února 2011, 15:26 - Petr Šíma
07. února 2011, 15:26

Firmy budou do svých orgánů vyhledávat uznávané osobnosti

V posledních letech slýcháme stále častěji výzvy, aby určitá firma odkryla svou strukturu a odtajnila konkrétní vlastníky. V případě, že se společnost uchází o veřejné zakázky, je takový požadavek vcelku pochopitelný. Mnozí podnikatelé však anonymitu občas potřebují, bez ní by se svým byznysem neobstáli v tvrdém konkurenčním prostředí. Někteří proto do představenstev, dozorčích i správních rad usazují své příbuzné a známé. Ti chytřejší dávají přednost profesionálním zástupcům a využívají nominee služby.

Obrana před egalitářstvím

Servis nominee nepředstavuje pouze zajištění osoby jednatele, člena představenstva či člena dozorčí rady, umožňuje také poskytnutí adresy pro sídlo společnosti, zajištění adresy pro dlouhodobý pobyt podnikatele či sekretářské práce spojené s přijímáním oficiální korespondence a telefonátů. Tyto služby jsou rozšířeny zejména v západních zemích EU a ve Spojených státech. Častým důvodem k jejich využití bývá zachování anonymity (nikoli však v tom negativním slova smyslu), ale i prostý nedostatek lidí. Obvyklým důvodem je nákup nemovitosti, účast ve veřejných soutěžích, výběrových řízeních nebo dražbách. Vše, co zazní od klienta v naší kanceláři, je důvěrné. Hodně lidí má nevyrovnané účty, prostě jsou věci, které nechtějí odtajnit. Dalším pochopitelným aspektem je ochrana soukromí, což se netýká pouze a jen veřejně činných osob, významných podnikatelů, politiků a celebrit. V Česku přetrvává mezi lidmi obrovská závist. Nejsme zvyklí na bohaté lidi jako v USA a ještě dlouhou dobu to bohužel nebude lepší.

Nic není černobílé

Kvalitní a spolehlivě zajištěné nominee služby mohou podnikatelům pomoci zabránit medializaci jejich propojení s orgány společnosti a zajistit anonymitu skutečného vlastníka obchodních aktivit v případě, že by se díky závisti ostatních stal předmětem častých kontrol, například finančních úřadů. Není bez zajímavosti, že firmy se sídlem mimo Prahu rychle utíkají do velkých měst, protože kontroly finančních úřadů dvakrát do roka nepotěší asi nikoho. Můžete namítnout, že prostřednictvím zástupců dosazených do orgánů firem lze dosáhnout ideálního korupčního instrumentu. Já říkám, že před konkurencí se takto schováte úspěšně, ale policii neuniknete nikdy. Když dojde na lámání chleba, nominee musí vyložit karty na stůl. Například naše společnost pracuje pouze pro prověřené klienty a ještě na doporučení, nebereme nic, kde indikujeme byť sebemenší signál k určitým rizikům, nebereme klienty s podivnými holdingovými strukturami či s výhradním zájmem na veřejných zakázkách. Troufnu si říct, že tím stoprocentně vyloučíme jakékoli nekalé úmysly.

Základem je důvěra

V České republice souvisí počátek nominee služeb se složitým podnikatelským prostředím po sametové revoluci. V devadesátých letech je využívaly společnosti a osoby ze zahraničí, které nechtěly nebo nemohly dojíždět či působit v tuzemsku. Všechno tehdy trvalo dlouho a rychle začít podnikat nebo získat trvalé povolení k pobytu bylo pro zahraniční podnikatele nereálné. A to nahrávalo nominee službám, protože zahraniční firmy měly jedinečnou příležitost získat jednoduše a pohodlně vše, co k úspěšnému startu svého podnikání potřebovaly. Navíc se bály, že by je manažer zainteresovaný do byznysu okradl. S nezávislým advokátem, jehož úkol spočívá pouze v účasti ve statutárních orgánech firmy, toto riziko padá. Advokáti, nejsou na podnikání firmy zaměstnanecky ani jinak zainteresováni. Pokud by dosazeným jednatelem byl například klasický manažer, existuje nemalé riziko, že s vydělanými penězi jednou uteče. Advokátova role začíná a končí právě v jeho pozici v orgánu společnosti, za to pobírá roční odměnu. Důležitým aspektem, bez kterého se neobejde ani jedna z variant, je vzájemná důvěra. A to oboustranná, neboť jednatel není nikterak chráněn. Funguje sice na základě dohody, nicméně zodpovědnost statutárního orgánu nese on jakožto jednatel. Hrozba rizika tedy není ani tak u firmy využívající nominee službu, jako spíše na straně dosazeného člena orgánu společnosti. Ten jde s kůží na trh a zkrátka musí firmě věřit, že podniká slušně a v mezích zákona. Je nutné rozlišovat mezi důvěrou naivní a tou elementární, bez které nemůže existovat žádný zásadní vztah, podnikání nevyjímaje. Mnozí podnikatelé jsou spíše nerozhodní a váhaví, což samozřejmě poznamenává jejich vlastní práci. Občas je dobré zapochybovat, ale nikdy ne o zásadních věcech.

Budoucnost je v osobnostech

Dnes už jsou služby poskytování sídel či osob do orgánů společností naprosto běžným instrumentem podnikajících subjektů i osob. Cena služeb je srovnatelná s EU, z hlediska provozního fungování firem to jsou opravdu drobné. Po boomu v devadesátých letech k nám nyní přichází ze západu zajímavý trend, a sice poptávka po uznávaných seniorních manažerech z oboru. Firmy budou do svých statutárních orgánů chtít osobnosti s obrovskými zkušenostmi. S uznávanými jmény z řad zkušených a úspěšných manažerů či bývalých politiků získají firmy na prestiži a otevřou se jim možnosti dalšího rozvoje podnikání. Bude to také příležitost, jak se odlišit od konkurence.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít