Podnikání ze zákrytu

07. února 2011, 15:26 - Petr Šíma
07. února 2011, 15:26

Firmy budou do svých orgánů vyhledávat uznávané osobnosti

V posledních letech slýcháme stále častěji výzvy, aby určitá firma odkryla svou strukturu a odtajnila konkrétní vlastníky. V případě, že se společnost uchází o veřejné zakázky, je takový požadavek vcelku pochopitelný. Mnozí podnikatelé však anonymitu občas potřebují, bez ní by se svým byznysem neobstáli v tvrdém konkurenčním prostředí. Někteří proto do představenstev, dozorčích i správních rad usazují své příbuzné a známé. Ti chytřejší dávají přednost profesionálním zástupcům a využívají nominee služby.

Obrana před egalitářstvím

Servis nominee nepředstavuje pouze zajištění osoby jednatele, člena představenstva či člena dozorčí rady, umožňuje také poskytnutí adresy pro sídlo společnosti, zajištění adresy pro dlouhodobý pobyt podnikatele či sekretářské práce spojené s přijímáním oficiální korespondence a telefonátů. Tyto služby jsou rozšířeny zejména v západních zemích EU a ve Spojených státech. Častým důvodem k jejich využití bývá zachování anonymity (nikoli však v tom negativním slova smyslu), ale i prostý nedostatek lidí. Obvyklým důvodem je nákup nemovitosti, účast ve veřejných soutěžích, výběrových řízeních nebo dražbách. Vše, co zazní od klienta v naší kanceláři, je důvěrné. Hodně lidí má nevyrovnané účty, prostě jsou věci, které nechtějí odtajnit. Dalším pochopitelným aspektem je ochrana soukromí, což se netýká pouze a jen veřejně činných osob, významných podnikatelů, politiků a celebrit. V Česku přetrvává mezi lidmi obrovská závist. Nejsme zvyklí na bohaté lidi jako v USA a ještě dlouhou dobu to bohužel nebude lepší.

Nic není černobílé

Kvalitní a spolehlivě zajištěné nominee služby mohou podnikatelům pomoci zabránit medializaci jejich propojení s orgány společnosti a zajistit anonymitu skutečného vlastníka obchodních aktivit v případě, že by se díky závisti ostatních stal předmětem častých kontrol, například finančních úřadů. Není bez zajímavosti, že firmy se sídlem mimo Prahu rychle utíkají do velkých měst, protože kontroly finančních úřadů dvakrát do roka nepotěší asi nikoho. Můžete namítnout, že prostřednictvím zástupců dosazených do orgánů firem lze dosáhnout ideálního korupčního instrumentu. Já říkám, že před konkurencí se takto schováte úspěšně, ale policii neuniknete nikdy. Když dojde na lámání chleba, nominee musí vyložit karty na stůl. Například naše společnost pracuje pouze pro prověřené klienty a ještě na doporučení, nebereme nic, kde indikujeme byť sebemenší signál k určitým rizikům, nebereme klienty s podivnými holdingovými strukturami či s výhradním zájmem na veřejných zakázkách. Troufnu si říct, že tím stoprocentně vyloučíme jakékoli nekalé úmysly.

Základem je důvěra

V České republice souvisí počátek nominee služeb se složitým podnikatelským prostředím po sametové revoluci. V devadesátých letech je využívaly společnosti a osoby ze zahraničí, které nechtěly nebo nemohly dojíždět či působit v tuzemsku. Všechno tehdy trvalo dlouho a rychle začít podnikat nebo získat trvalé povolení k pobytu bylo pro zahraniční podnikatele nereálné. A to nahrávalo nominee službám, protože zahraniční firmy měly jedinečnou příležitost získat jednoduše a pohodlně vše, co k úspěšnému startu svého podnikání potřebovaly. Navíc se bály, že by je manažer zainteresovaný do byznysu okradl. S nezávislým advokátem, jehož úkol spočívá pouze v účasti ve statutárních orgánech firmy, toto riziko padá. Advokáti, nejsou na podnikání firmy zaměstnanecky ani jinak zainteresováni. Pokud by dosazeným jednatelem byl například klasický manažer, existuje nemalé riziko, že s vydělanými penězi jednou uteče. Advokátova role začíná a končí právě v jeho pozici v orgánu společnosti, za to pobírá roční odměnu. Důležitým aspektem, bez kterého se neobejde ani jedna z variant, je vzájemná důvěra. A to oboustranná, neboť jednatel není nikterak chráněn. Funguje sice na základě dohody, nicméně zodpovědnost statutárního orgánu nese on jakožto jednatel. Hrozba rizika tedy není ani tak u firmy využívající nominee službu, jako spíše na straně dosazeného člena orgánu společnosti. Ten jde s kůží na trh a zkrátka musí firmě věřit, že podniká slušně a v mezích zákona. Je nutné rozlišovat mezi důvěrou naivní a tou elementární, bez které nemůže existovat žádný zásadní vztah, podnikání nevyjímaje. Mnozí podnikatelé jsou spíše nerozhodní a váhaví, což samozřejmě poznamenává jejich vlastní práci. Občas je dobré zapochybovat, ale nikdy ne o zásadních věcech.

Budoucnost je v osobnostech

Dnes už jsou služby poskytování sídel či osob do orgánů společností naprosto běžným instrumentem podnikajících subjektů i osob. Cena služeb je srovnatelná s EU, z hlediska provozního fungování firem to jsou opravdu drobné. Po boomu v devadesátých letech k nám nyní přichází ze západu zajímavý trend, a sice poptávka po uznávaných seniorních manažerech z oboru. Firmy budou do svých statutárních orgánů chtít osobnosti s obrovskými zkušenostmi. S uznávanými jmény z řad zkušených a úspěšných manažerů či bývalých politiků získají firmy na prestiži a otevřou se jim možnosti dalšího rozvoje podnikání. Bude to také příležitost, jak se odlišit od konkurence.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít