Podnikání v manželství: fakturace nefunguje, řešením je zúžení majetku

01. května 2009, 01:00 - Vladimír Zdražil
01. května 2009, 01:00

Být manželkou podnikatele nemusí být až takový med. Občanské, daňové a pracovní právo totiž komplikují situaci, kdy jeden z manželů podniká a druhý mu v podnikání jakýmkoli způsobem pomáhá. Zaměřme se na nejtypičtější východiska, která komplikují spolupráci manželů v podnikání.

Autor: Jakub Stadler

Podnikání v manželství je komplikovanější, než se může zdát. Do hry totiž vstupuje společné jmění manželů, které vnáší do majetkových a daňových transakcí zmatek. Občanský zákoník jednoznačně říká, že společné jmění může vzniknout pouze mezi manželi. Jakákoli jiná forma partnerského vztahu (byť sebeintenzivnější) nemá vliv na společné jmění manželů.

Na fakturaci mezi manželi zapomeňte, nezúžíte-li společné jmění manželů

PODLE PARAGRAFU 143 OBČANSKÉHO ZÁKONÍKU JE SPOLEČNÉ JMĚNÍ MANŽELŮ TVOŘENO:

• Majetkem nabytým některým z manželů nebo jimi oběma společně za trvání manželství s několika výjimkami (restituce, věci osobní povahy)

•Závazky, které některému z manželů nebo oběma manželům společně vzniknou za trvání manželství (opět s několika méně podstatnými výjimkami)

Jestliže podnikáte a manželka má svoje vlastní zaměstnání, tak je relativně vše jednoduché. Ona má svůj příjem ze závislé činnosti a vy máte svoji živnost. Komplikovanější situace nastává v okamžiku, kdy se manželka podílí na vašem podnikání. V takovém případě zapomeňte na to, že manželku zaměstnáte v rámci pracovního poměru. Předpisy to neumožňují právě s ohledem na společné jmění manželů.

Řeknete si, že nebude problém, aby si manželka zařídila živnostenský list a za svoji práci vám fakturovala sjednanou odměnu. Jak se na tuto myšlenku dívá Občanský zákoník?

V současně platných právních předpisech není otázka fakturování a vzájemných úhrad mezi manžely, z nichž jeden nebo oba podnikají, upravena. Nezbývá nám nic jiného než vycházet pouze z občanského zákoníku, který upravuje výše zmíněné společné jmění manželů. Ten avšak ke vzájemné fakturaci staví odmítavě.

Jestliže ovšem dojde k zúžení společného jmění manželů podle § 143a občanského zákoníku, nemůže být proti fakturaci a platbám námitek. Platby mezi manžely budou v takovém případě hrazeny z výlučného majetku každého z manželů a majetek si budou manželé převádět do jejich výlučného vlastnictví.

Společné zdanění padlo, ještě že zůstala spolupracující osoba CO JE ZÚŽENÍ SPOLEČNÉHO JMĚNÍ MANŽELŮ?**

Jedná se o smlouvu manželů ve formě notářského zápisu. Touto smlouvou lze upravit vzájemný vztah majetku a závazků nejen do budoucnosti, ale i do minulosti. Zúžení společného jmění nemá žádný daňový dopad. Každopádně chcete-li si s manželkou vzájemně fakturovat, tak musíte před první fakturou navštívit notáře a společné jmění manželů zrušit.

Určitě si vzpomínáte na dobu, kdy drtivá většina párů nosila na finanční úřady vzájemně propojená daňová přiznání, ve kterých využívala progresivní sazby daně z příjmů a optimalizovala si svoji celkovou daňovou povinnost (prostřednictvím společného zdanění manželů). Nyní máme jednotnou sazbu daně a pro společné zdanění již tím pádem není v zákoně prostor. Každopádně zůstal v Zákoně o daních z příjmů institut spolupracující osoby, který je velmi dobře využitelný právě pro manželské páry.

Platí zde zásada, že příjmy dosažené při podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti provozované za spolupráce druhého z manželů a výdaje vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení se rozdělují tak, aby podíl připadající na spolupracujícího manžela (manželku) nečinil více než 50 %. Bohužel zde existuje absolutní omezení shora, neboť částka připadající na spolupracujícího manžela (manželku)může činit nejvýše 540 000 Kč při spolupráci po celé zdaňovací období. Jestliže ke spolupráci dochází jen po část roku, tak jde maximálně o 45 000 Kč za každý započatý měsíc této spolupráce.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít