Article, show

Podniká už každý pátý Čech

08. června 2011, 15:32 - Profit, TZ
08. června 2011, 15:32

V České republice vloni přibylo na 60 000 živnostenských oprávnění. Mezi každým stem obyvatelů České republiky je tak už přesně 21,2 podnikatelů nebo živnostníků.

Foto: Profimedia.cz

Malý a střední podnikatelé přitom tvoří plných 99,84 procent z celkového počtu aktivních podniků v České republice. Dohromady vytvářejí přes 1,855 milionu pracovních příležitostí, a zaměstnávají tak 61 procent lidí pracujících v soukromé sféře. Vyplývá to ze Zprávy o vývoji malého a středního podnikání a jeho podpoře v roce 2010, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu a kterou dnes projedná vláda.

Malé a střední podnikání tvoří páteř ekonomiky,“ zdůrazňuje ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. “Těší mě, že malým a středním podnikatelům umíme už nyní nabídnout podporu, která pokrývá prakticky všechny fáze jejich podnikatelského života. Do dalších let se chceme ještě více zaměřit na podporu toho nejsložitějšího období – začátku podnikání a rozvoje originálních myšlenek,“ dodává ministr Kocourek.

Zejména malí a střední podnikatelé si tak na své podnikání z našeho Operačního programu Podnikání a inovace ke konci dubna rozdělili už 18,7 miliard korun,“ vypočítává Petr Očko, ředitel sekce fondů EU, výzkumu a vývoje. „Dalších 1,6 miliardy korun zamířilo jen za rok 2010 na podporu projektů aplikovaného výzkumu a vývoje,“ uzavřel Petr Očko. Kromě toho ministerstvo v roce 2010 pomohlo 361 malým a středním českým podnikům zúčastnit se mezinárodních výstav a veletrhů ve 14 zemích světa.

Ministerstvo průmyslu a obchodu také vloni pokračovalo ve zjednodušování pravidel pro podnikání. “Vyjádřeno v penězích, podnikatelé vloni díky jednodušší administrativě a odstranění zbytečné byrokracie ve srovnání s rokem 2005 ušetřili 11,506 miliard korun,“ dodává ministr Kocourek.

Pro nastartování podnikání v odeznívající hospodářské krizi Ministerstvo průmyslu a obchodu pomohlo 1 435 malým a středním podnikům získat díky národnímu programu Záruka úvěry pro provozní či investiční akce ve výši přes devět miliard korun. Ze stejného programu také ministerstvo prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky poskytlo 72 bankovních záruk, které pomohly firmám postiženým loňskými povodněmi získat úvěry v celkové hodnotě půl miliardy korun.

V loňském roce se také významně rozšířily možnosti podpory exportu, protože Česká exportní banka začala nově poskytovat přímé záruky komerčním bankám za úvěry poskytnuté malým a středním podnikům. Spolu s tím se pojistná kapacita Exportní garanční a pojišťovací společnosti vloni oproti předchozímu roku navýšila o 50 miliard korun na celkových 200 miliard.

V roce 2010 se naplno rozběhla příprava na nové programovací období Evropské unie pro roky 2014 až 2020. Chceme v něm dál pomáhat zejména malým a středním podnikům, které mají chuť investovat do inovací. Mezi naše priority tak bude patřit hlavně podpora rozvoje původních podnikatelských nápadů, spolupráce firem s výzkumníky nebo snižování energetické náročnosti našich podniků,“ dodává Petr Očko.

Zpráva o vývoji malého a středního podnikání a jeho podpoře v roce 2010 nabízí informace o vývoji malého a středního podnikání, o realizaci programů podpory v roce 2010 i o počtu podpořených projektů. Po projednání vládou České republiky Zpráva zamíří do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít