Podniká už každý pátý Čech

08. června 2011, 15:32 - Profit, TZ
08. června 2011, 15:32

V České republice vloni přibylo na 60 000 živnostenských oprávnění. Mezi každým stem obyvatelů České republiky je tak už přesně 21,2 podnikatelů nebo živnostníků.

Foto: Profimedia.cz

Malý a střední podnikatelé přitom tvoří plných 99,84 procent z celkového počtu aktivních podniků v České republice. Dohromady vytvářejí přes 1,855 milionu pracovních příležitostí, a zaměstnávají tak 61 procent lidí pracujících v soukromé sféře. Vyplývá to ze Zprávy o vývoji malého a středního podnikání a jeho podpoře v roce 2010, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu a kterou dnes projedná vláda.

Malé a střední podnikání tvoří páteř ekonomiky,“ zdůrazňuje ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. “Těší mě, že malým a středním podnikatelům umíme už nyní nabídnout podporu, která pokrývá prakticky všechny fáze jejich podnikatelského života. Do dalších let se chceme ještě více zaměřit na podporu toho nejsložitějšího období – začátku podnikání a rozvoje originálních myšlenek,“ dodává ministr Kocourek.

Zejména malí a střední podnikatelé si tak na své podnikání z našeho Operačního programu Podnikání a inovace ke konci dubna rozdělili už 18,7 miliard korun,“ vypočítává Petr Očko, ředitel sekce fondů EU, výzkumu a vývoje. „Dalších 1,6 miliardy korun zamířilo jen za rok 2010 na podporu projektů aplikovaného výzkumu a vývoje,“ uzavřel Petr Očko. Kromě toho ministerstvo v roce 2010 pomohlo 361 malým a středním českým podnikům zúčastnit se mezinárodních výstav a veletrhů ve 14 zemích světa.

Ministerstvo průmyslu a obchodu také vloni pokračovalo ve zjednodušování pravidel pro podnikání. “Vyjádřeno v penězích, podnikatelé vloni díky jednodušší administrativě a odstranění zbytečné byrokracie ve srovnání s rokem 2005 ušetřili 11,506 miliard korun,“ dodává ministr Kocourek.

Pro nastartování podnikání v odeznívající hospodářské krizi Ministerstvo průmyslu a obchodu pomohlo 1 435 malým a středním podnikům získat díky národnímu programu Záruka úvěry pro provozní či investiční akce ve výši přes devět miliard korun. Ze stejného programu také ministerstvo prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky poskytlo 72 bankovních záruk, které pomohly firmám postiženým loňskými povodněmi získat úvěry v celkové hodnotě půl miliardy korun.

V loňském roce se také významně rozšířily možnosti podpory exportu, protože Česká exportní banka začala nově poskytovat přímé záruky komerčním bankám za úvěry poskytnuté malým a středním podnikům. Spolu s tím se pojistná kapacita Exportní garanční a pojišťovací společnosti vloni oproti předchozímu roku navýšila o 50 miliard korun na celkových 200 miliard.

V roce 2010 se naplno rozběhla příprava na nové programovací období Evropské unie pro roky 2014 až 2020. Chceme v něm dál pomáhat zejména malým a středním podnikům, které mají chuť investovat do inovací. Mezi naše priority tak bude patřit hlavně podpora rozvoje původních podnikatelských nápadů, spolupráce firem s výzkumníky nebo snižování energetické náročnosti našich podniků,“ dodává Petr Očko.

Zpráva o vývoji malého a středního podnikání a jeho podpoře v roce 2010 nabízí informace o vývoji malého a středního podnikání, o realizaci programů podpory v roce 2010 i o počtu podpořených projektů. Po projednání vládou České republiky Zpráva zamíří do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít