Podmínky pro fúze se zlepšují, firmy je ale vyhledávají méně

23. listopadu 2010, 11:36 - ČTK
23. listopadu 2010, 11:36

Jen šestnáct procent firem nemá prostor pro expanzi prostřednictvím fúzí a akvizic. Přesto této možnosti využívá méně firem než před šesti měsíci, uvádí studie společnosti Ernst&Young.

Foto: archiv

Podmínky pro uskutečňování fúzí a akvizic se ve světě sice zlepšují, nyní je ale aktivně vyhledává jen 29 procent firem. Před šesti měsíci to bylo 38 procent společností. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ernst & Young mezi 1000 vrcholovými manažery významných firem z celého světa. Propad nastal přesto, že ve srovnání s loňskými 40 procenty se jen 16 procent firem cítí omezováno určitými překážkami, které jim v rozvoji prostřednictvím fúzí a akvizic brání.

Půlroční srovnání v rámci průzkumu s názvem Barometr investiční důvěry, který se uskutečnil v říjnu 2010, ukazuje v průměru na větší optimismus vedoucích pracovníků v souvislosti s budoucím vývojem podniku i národního hospodářství. Upozorňuje však na rostoucí nespokojenost se stavem globální ekonomiky, za což mohou i úsporná opatření, vyšší daně, měnové konflikty a regulační omezení, jež snižují důvěru podniků v ekonomickém prostředí a spolu s tím odhodlání realizovat fúze či akvizice.

V předchozím průzkumu se nám podařilo správně předpovědět srpnový nárůst významných transakcí, avšak silný zájem o akvizice byl často motivován snahou realizovat extrémně výhodné nákupy společností nacházejících se v potížích. V některých regionech, mezi které patří i ČR, však atraktivních příležitostí k převzetí bylo podstatně méně, než kapitálem vybavení investoři doufali,“ uvedla partnerka Ernst & Young pro fúze a akvizice Petra Wendelová.

Polovina celkového počtu respondentů (v roce 2009 jich takto odpovědělo jen 36 procent) by ráda uskutečnila akvizici v krátkodobém horizontu. Zvýšil se ale počet těch, kteří s transakcí vyčkávají. V blízké době hodlají kupovat zejména firmy, které cílí na rozvíjející se trhy. Na straně vlastníků firem v celosvětovém kontextu však s ustupující finanční krizí klesá ochota prodat, která byla v minulých letech často motivována obavami z dalšího osudu firem.

Snížení počtu společností, jež reálně uvažují o prodeji podniku v následujících šesti měsících (15 procent ve srovnání s 38 procenty v dubnu 2010), je relativně výraznější než snížení počtu koupěchtivých akvizitorů. V zemích s velkým počtem veřejně obchodovaných společností se začíná více prosazovat nepřátelské převzetí, tedy skupování akcií firem na burze. “Vzhledem k omezenému počtu titulů a nízké likviditě se na pražské burze s touto technikou nesetkáváme,“ podotkla Wendelová.

Provedení akvizice na rozvíjejících se trzích v příštích šesti měsících označilo za pravděpodobné či vysoce reálné 31 procent podniků. Více než polovina firem, které na rozvíjejících se trzích hodlají investovat, plánuje tento vstup uskutečnit pomocí společného podniku nebo strategické aliance, jejichž plánovaný počet vykazuje rovněž vzestupný trend.

Celkově podle průzkumu roste makroekonomická důvěra. O tom, že se jejich ekonomika ubírá správným směrem, je přesvědčeno 67 procent dotazovaných. Tato důvěra zůstává ve srovnání s předchozími čísly na vysoké úrovni v Indii (92 procent) a Číně (82 procent), zatímco Austrálie, jíž minule patřila první příčka, nyní mezi prvními pěti zeměmi tohoto žebříčku nefiguruje. Do této pětice se naopak propracovaly Rusko (89 procent ve srovnání se 47 procenty v dubnu) a Německo (84 procent proti 64 procentům), značný nárůst důvěry je také ve Francii (66 procent proti 44 procentům).

Vyhlídky na vývoj globální ekonomiky již tolik optimistické nejsou. V její zotavení v příštích dvanácti měsících věří 34 procent vedoucích pracovníků, před šesti měsíci to bylo 40 procent. “Zavádění úsporných opatření přináší do správních rad firem dodatečný neklid, přičemž právě důvěra v růst světového hospodářství hraje z hlediska návratu investorů k fúzím a akvizicím klíčovou roli,“ míní výkonný ředitel oddělení transakčního poradenství Ernst & Young specializující se na fúze a akvizice Petr Kříž.

Wendelová vidí v ČR pokračující trend konsolidace v některých odvětvích, kde převzetí lokálního lídra může být významnou strategickou a tudíž i prémiově ohodnocenou investicí do budoucna. “Specifickým rysem našeho trhu fúzí a akvizic je i řešení problému nástupnictví. Řada soukromých podnikatelů, kteří své firmy zakládali po revoluci před dvaceti lety a nemají v rodině nástupce, vidí způsob, jak zajistit další rozvoj své firmy ve vyhledání silného strategického partnera,“ uzavřela.

Ernst & Young patří mezi nejvýznamnější celosvětové firmy poskytující odborné poradenské služby v oblasti auditu a daňového, transakčního a podnikového poradenství.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Malý iPhone SE nebyl nikdy takhle levný. Operátoři šli s cenou výrazně níž než Apple
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Shigeru Kumekawa: nová Bravia A1 je nabitá tou nejlepší technologií, říká prezident Sony Europe (rozhovor)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít