Podmíněné Beatiny vitaminy

22. dubna 2011, 16:42 - Adam Junek
22. dubna 2011, 16:42

Kauza ČKA

Před pěti lety byla Radka Kafková nejlépe placenou státní úřednicí. Nyní je podle nepravomocného rozsudku usvědčená z braní úplatků v jedné z nejzapeklitějších kauz, které doprovázely fungování dnes již neexistující České konsolidační agentury (ČKA). Kafková měla podle obžaloby přijmout úplatek ve výši 400 tisíc korun a říct si o další peníze. Jako vrcholová manažerka ČKA měla jako protislužbu poskytnout interní informace z agentury a zmanipulovat výběrové řízení na třímiliardovou pohledávku za společností Cetus. Soudce dal žalobcům za pravdu a vyměřil Kafkové osmnáctiměsíční trest s tříletou podmínkou a zaplacení pokuty 400 tisíc. Kafkové přitom hrozil až osmiletý trest. Sama svou vinu vytrvale popírá, nahrávají jí přitom dosud nevyjasněné skutečnosti podivného případu.
Ten se odehrál v roce 2006. Tehdy se ČKA zmítala ještě v jiné kauze – z účtů jí podřízené společnosti zmizela do zahraničí půlmiliarda korun. Že se v agentuře dějí podivuhodné věci, bylo tedy jasné. Případ zkorumpované manažerky pak dobře zapadl do špatného obrázku instituce, která spravuje pohledávky vyvedené z českých bank.
Policie po měsících odposlouchávání vrazila ke Kafkové domů. Úplatek, za nímž šla najisto, nemohla dlouho najít. Nakonec 400 tisíc našla v autě manželčina ženatého přítele. Odposlechy, které obhajoba zpochybňovala jako nelegální, mají dokládat, jak si Kafková o úplatky říkala. O „všimném“ se aktéři hovorů zmiňují jako o „vitaminech pro Beatu“, což byl pes odsouzené úřednice. Vitaminovými spiklenci byli spolu s Kafkovou zaměstnanec ostravské pobočky ČKA Josef Tykva a podnikatelé Josef Lopata a Pavel Hrách. Cílem bylo dohodit pohledávku za Cetusem neznámému zájemci.
Nejasné ovšem zůstává, proč bylo třeba uplácet. Třímiliardová pohledávka byla agenturou a najatým oceňovatelem ohodnocena na dvě stě milionů korun. Zájemci si ji ovšem cenili mnohem výše. Vítězná společnost Arrowrise nabídla 565 milionů. I druhý v pořadí – česká společnost GBI Investments – si ji cenil na bezmála dvojnásobek, konkrétně na 360 milionů.
Otázky tak zůstávají dvě. Kdo je za společností Arrowrise, která tak významně přeplatila odhadní hodnotu pohledávky? A proč někdo zaplatí tak moc?
Agentura v době svého fungování často čelila kritice, že nedostatečně hlídá, aby si pohledávky nekupovali sami dlužníci za zlomek jejich původní ceny. Proslavený je třeba případ Zetoru. A právě prodej v Londýně sídlící firmě Arrowrise podobné spekulace rozhodně podporoval. Její adresa bylo jediné, co o ní ČKA věděla. Ovšem šlo o zcela virtuální adresu, kterou si pronajímaly i další firmy. Arrowrise navíc neměla v obchodním rejstříku ani žádný zapsaný předmět podnikání, pokud za něj nepovažujeme „jiné obchodní aktivity“. Adresu najala firma Amicorp, již vedl Michael Price. Ten zároveň šéfoval firmě Q Investments se sídlem na Bermudách. Spletenec offshorových organizací tak dával podnět ke spekulacím, že za nákupem pohledávky stojí buď někdo z Cetusu nebo IPB, z jejíž rozvahy pohledávka pocházela.
Právě tito lidé mohli mít přesný přehled o tom, jak to s Cetusem vypadá, a proč je tedy dobré zaplatit výrazně více, než ČKA požaduje. Jednou z možností bylo, že si potřebují ohlídat, aby skončily všechny promlčecí lhůty, které se vztahují na někdejší obchody Cetusu. A pak třeba pod záminkou špatně sepsané smlouvy o prodeji (kterou mimochodem sepisovala právě Kafková) agentuře bezcennou pohledávku vrátit. Pravděpodobnější však byla verze, že je v Cetusu ukryt poklad, neboli více prostředků na pokrytí dluhu, než tušila ČKA. Tomu ostatně odpovídá i zpráva policie, že na účtech firmy zajistila 420 milionů korun a cenné papíry za čtvrt miliardy.
Nicméně podle informovaných zdrojů mohlo být v Cetusu peněz ještě víc, a to až o 800 milionů. Díky svému napojení na IPB měla firma ve svém portfoliu „slavný“ podřízený dluh zkrachovalé banky v této hodnotě. A za ten ručí stát.
Pravdu se ovšem asi nikdy nepodaří zcela odhalit. A Kafkové vlastně zbývají jen oči pro pláč. Je odsouzena (ač se může ještě odvolat) a zaplatit má přesně tolik, kolik dostala. Slíbeny měla mít ještě další tři miliony korun. Další „vitaminy“ pro Beatu už ale nikdy nedostala.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banky? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít