Podmanivá světle žlutá ze Champagne

05. září 2008, 16:00 - Karel Růžička
05. září 2008, 16:00

Raymond Boulard Cuvée petraea XCVI – MMIV

Podmanivé území s rozesetými středověkými chrámy, nadčasovými hrady a malými vesničkami nabízí krajina podél řeky Marny. Vedou jím nesčetné vinné stezky v okolí Remeše nebo Epernay, jejichž tradice zasahuje hluboko do historie. Nejproslulejší vinařskou oblastí je Champagne, v níž se zrodilo povzbudivě perlící a smyslné šampaňské, pověstný a ušlechtilý nápoj, který je králem mezi šumivými víny. Oku lahodící lahve zdejších velkých vinařských podniků jako Dom Pérignon, Moët & Chandon nebo Veuve Clicquot nepřehlédnutelně plní na celém světě regály obchodů i inzertní stránky časopisů. Avšak vedle těchto gigantů jsou v Champagne i malá a střední vinařství, které sice neprodukují taková množství lahví, zato však jejich produkce pochází z vlastních vinic a bývá vynikající.
Producent
V samotném středu regionu Champagne je rodinné vinařství Raymonda Boularda, které od roku 1792 na svých vinicích označených Grand Cru pěstuje klasické odrůdy Pinot Noir, Pinot Meunier a Chardonnay, bez kterých se výroba šampaňského neobejde. Mírně svažité vinice o rozloze více než deset hektarů a s průměrným stářím přes třicet let jsou vysázeny na regionálně typických křídových půdách. Ošetřují se plně podle zásad ekologického zemědělství s příklonem k biodynamickému pěstování. Velká pozornost je věnována správnému načasování ruční sklizně a probírce hroznů tak, aby bylo dosaženo optimální zralosti spojené s maximem buketních látek a dostatečnou cukernatostí. Technologie
Zpracování hroznů a vinifikace moštu probíhají v maloobjemových nerezových tancích, víno zraje v dubových sudech typu barrique, jejichž převážnou část tvoří použité sudy z Bordeaux a Bourgogne. Při míchání vín je uplatňován princip známý jako Solera, kdy je víno z každé sklizně vinifikováno samostatně a před lahvováním je směs z předchozích ročníků doplněna o objem stočeného vína, který však zpravidla nepřekračuje pětinu celkového množství. Nabídku vinařství Raymond Boulard tvoří paleta vysoce kvalitních klasických cuvée Brut na bázi červených odrůd Pinot Noir, Pinot Meunier a Chardonnay, okouzlující Blanc de Blancs pouze z bílých hroznů Chardonnay a podmanivě veselé Rosé z odrůd Pinot Noir a Pinot Meunier. Celkový dojem ze všech testovaných vín je úchvatný a potvrzuje tak oprávněnost bezpočetné řady ocenění, která tato šampaňská vína každoročně získávají, stejně jako jedinečné dědictví mnohaleté tradice, která nemá obdobu.
Náš tip
Raymond Boulard Cuvée petraea XCVI – MMIV je šumivé víno vytvořené kupláží Pinot Noir (60 procent), Pinot Meunier (20 procent) a Chardonnay (20 procent) ze sklizní ročníků 1996 až 2004. Zaujme jak svojí nádherně světle žlutou barvou, tak živým jemným perlením. Jde o velice elegantní šampaňské víno s plnou, velmi bohatou komplexní téměř smetanovou dlouho trvající chutí a svěží vůní připomínající peckoviny a sušené ovoce. Svým celkovým pojetím jedinečně reprezentuje terroir, pečlivost a zkušenost vinaře a rozhodně ho lze doporučit pro dlouhodobé uložení.
HODNOCENÍ
Vzhled vína (max. 15) 15 bodů
Vůně vína (max. 30) 27 bodů
Chuť vína (max. 44) 42 bodů
Celkový dojem (max. 11) 10 bodů
Celkem (max. 100) 94 bodů

Stupnice časopisu The Wine Spectators
100-96 bodů mimořádné víno 95-90 bodů nejlepší víno
89-80 velmi dobré víno
79-70 bodů průměrné víno
69-60 bodů podprůměrné víno

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít