Podle analytiků nečeká stavebnictví nic pozitivního ani v budoucnu

06. června 2011, 16:20 - MediaFax
06. června 2011, 16:20

Stavební výroba se v dubnu propadla meziročně o šest procent a výrazně si tak pohoršila nejen ve srovnání s loňským rokem, ale i předchozím měsícem. Poptávka navíc zůstává i nadále utlumená.

Foto: Jakub Hněvkovský

Dílčí roli sice podle analytiků sehrál nižší počet pracovních dnů, ale hlavní brzdou stále zůstává nedostatečná poptávka po stavebních výkonech.

Nedaří se inženýrskému ani pozemnímu stavitelství, které od recese zůstává v útlumu. První tři měsíce letošního roku sice vykázalo přírůstky výroby, avšak šlo o statistickou hru na velmi nízký srovnávací základ, nikoliv o oživení. A nic moc pozitivního nemůže stavebnictví očekávat ani od příštích měsíců. Poptávka zůstává utlumená, a to jak ze strany veřejného sektoru, tak i ta soukromá. Dokud se výrazně nezlepší vyhlídky ekonomiky, bude i nadále přetrvávat opatrnost firem investovat a tedy i stavět,“ okomentoval analytik ČSOB Petr Dufek.

Budoucnost veřejných zakázek se podle Dufka odvíjí od rozpočtových možností. “A dokud se nezačne reformovat, budou investice vždy v ohrožení při rozpočtovém škrtání. Pozitivní zprávy nepřicházejí ani od bytové výstavby, která zůstává ve znamení propadu výstavby nových bytů i výrazného poklesu počtu bytů dokončovaných,“ varoval Dufek.

Výsledky vypadají katastrofálně, nicméně když je porovnáme s loňským rokem, kdy neustále docházelo měsíc co měsíc ke snižování výkonu stavebnictví, zjistíme, že se stavebnictví přinejmenším již stabilizovalo. Loni v dubnu totiž ještě klesalo o 15,8 %, zatímco za první čtyři měsíce tohoto roku dohromady v průměru dosáhlo aspoň malého růstu o 2,5 procenta. To je mnohem reprezentativnější číslo, protože stavebnictví patří mezi nejvíce kolísavé ukazatele podléhající třeba aktuálnímu počasí nebo počtu pracovních dnů. Pohled na dlouhodobější průměry má tedy vyšší vypovídací schopnosti,“ uvedla ekonomka Markéta šichtařová ze společnosti Next Finance.

Ani mírný optimismus ale není podle šichtařové na místě u rezidenčního bydlení. Počet zahájených bytů totiž v dubnu meziročně poklesl o 18,2 procenta, počet zahájených rodinných domů pak poklesl o šest procent.

A nejhorší číslo ze všech - počet zahájených bytů v bytových domech poklesl o neuvěřitelných 66,2 procenta. Stále to tedy vypadá na velké problémy developerů. O nic lépe nevypadají ani údaje o dokončených bytech a domech. U všech vidíme poklesy. Ona stabilizace stavebnictví ve srovnání s minulým rokem tedy spočívá hlavně v tom, že loňský rok byl katastrofální, a tak letos již nedochází u některých ukazatelů k tak velkým propadům, protože se nemají kam propadat,“ zdůraznila šichtařová.

Ekonomika se tak podle ní vlastně jen velmi pomalu vrací tam, kde byla před krizí. “Bohužel nemůžeme být velkými optimisty. Nízký počet vydaných stavebních povolení hlavně pro bytovou výstavbu naznačuje, že ani ve zbytku roku se příliš stavět nebude, respektive kapacity stavebních firem se přeorientovávají od rezidenční výstavby k jiným projektům. To přitom může mýt dlouhodobější jev,“ dodala šichtařová.

Statistika vývoje stavební produkce podle partnera KPMG Česká republika Pavla Klimenta potvrzuje negativní očekávaní stavebních firem pro letošní rok a předpoklad, že stabilizaci lze jako první očekávat v části pozemního stavitelství.

Srovnávací základnu produkce dubna 2010 také ještě plně neovlivňovala výstavba solárních elektráren, což zřejmě přispěje k dalšímu meziročnímu poklesu ve zbývajících měsících letošního roku. Pokles produkce je i výsledkem pokračujícího cenového boje na stavebním trhu, který primárně vychází z převisu nabídky nad poptávkou,“ upozornil Kliment.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít