Podle analytiků nečeká stavebnictví nic pozitivního ani v budoucnu

06. června 2011, 16:20 - MediaFax
06. června 2011, 16:20

Stavební výroba se v dubnu propadla meziročně o šest procent a výrazně si tak pohoršila nejen ve srovnání s loňským rokem, ale i předchozím měsícem. Poptávka navíc zůstává i nadále utlumená.

Foto: Jakub Hněvkovský

Dílčí roli sice podle analytiků sehrál nižší počet pracovních dnů, ale hlavní brzdou stále zůstává nedostatečná poptávka po stavebních výkonech.

Nedaří se inženýrskému ani pozemnímu stavitelství, které od recese zůstává v útlumu. První tři měsíce letošního roku sice vykázalo přírůstky výroby, avšak šlo o statistickou hru na velmi nízký srovnávací základ, nikoliv o oživení. A nic moc pozitivního nemůže stavebnictví očekávat ani od příštích měsíců. Poptávka zůstává utlumená, a to jak ze strany veřejného sektoru, tak i ta soukromá. Dokud se výrazně nezlepší vyhlídky ekonomiky, bude i nadále přetrvávat opatrnost firem investovat a tedy i stavět,“ okomentoval analytik ČSOB Petr Dufek.

Budoucnost veřejných zakázek se podle Dufka odvíjí od rozpočtových možností. “A dokud se nezačne reformovat, budou investice vždy v ohrožení při rozpočtovém škrtání. Pozitivní zprávy nepřicházejí ani od bytové výstavby, která zůstává ve znamení propadu výstavby nových bytů i výrazného poklesu počtu bytů dokončovaných,“ varoval Dufek.

Výsledky vypadají katastrofálně, nicméně když je porovnáme s loňským rokem, kdy neustále docházelo měsíc co měsíc ke snižování výkonu stavebnictví, zjistíme, že se stavebnictví přinejmenším již stabilizovalo. Loni v dubnu totiž ještě klesalo o 15,8 %, zatímco za první čtyři měsíce tohoto roku dohromady v průměru dosáhlo aspoň malého růstu o 2,5 procenta. To je mnohem reprezentativnější číslo, protože stavebnictví patří mezi nejvíce kolísavé ukazatele podléhající třeba aktuálnímu počasí nebo počtu pracovních dnů. Pohled na dlouhodobější průměry má tedy vyšší vypovídací schopnosti,“ uvedla ekonomka Markéta šichtařová ze společnosti Next Finance.

Ani mírný optimismus ale není podle šichtařové na místě u rezidenčního bydlení. Počet zahájených bytů totiž v dubnu meziročně poklesl o 18,2 procenta, počet zahájených rodinných domů pak poklesl o šest procent.

A nejhorší číslo ze všech - počet zahájených bytů v bytových domech poklesl o neuvěřitelných 66,2 procenta. Stále to tedy vypadá na velké problémy developerů. O nic lépe nevypadají ani údaje o dokončených bytech a domech. U všech vidíme poklesy. Ona stabilizace stavebnictví ve srovnání s minulým rokem tedy spočívá hlavně v tom, že loňský rok byl katastrofální, a tak letos již nedochází u některých ukazatelů k tak velkým propadům, protože se nemají kam propadat,“ zdůraznila šichtařová.

Ekonomika se tak podle ní vlastně jen velmi pomalu vrací tam, kde byla před krizí. “Bohužel nemůžeme být velkými optimisty. Nízký počet vydaných stavebních povolení hlavně pro bytovou výstavbu naznačuje, že ani ve zbytku roku se příliš stavět nebude, respektive kapacity stavebních firem se přeorientovávají od rezidenční výstavby k jiným projektům. To přitom může mýt dlouhodobější jev,“ dodala šichtařová.

Statistika vývoje stavební produkce podle partnera KPMG Česká republika Pavla Klimenta potvrzuje negativní očekávaní stavebních firem pro letošní rok a předpoklad, že stabilizaci lze jako první očekávat v části pozemního stavitelství.

Srovnávací základnu produkce dubna 2010 také ještě plně neovlivňovala výstavba solárních elektráren, což zřejmě přispěje k dalšímu meziročnímu poklesu ve zbývajících měsících letošního roku. Pokles produkce je i výsledkem pokračujícího cenového boje na stavebním trhu, který primárně vychází z převisu nabídky nad poptávkou,“ upozornil Kliment.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít