Podivná rovnítka ministerstva obrany

06. ledna 2010, 17:59 - redakce
06. ledna 2010, 17:59

(EURO 51–52/2009)

Je nutné doplnit a uvést na pravou míru tři články Rudolfa Marka Podivná rovnítka ministerstva obrany, Tajný nákup obrněnců a Generálské čistky (EURO 51–52/2009).
Důvodem nákupu pistolí Glock 17, kterému se věnuje článek Podivná rovnítka ministerstva obrany, není nezájem o české zbraně, ale problémy s konkrétním typem pistole vzoru 82. Při jejím pořízení nikdo nepočítal s nasazením v horkém a prašném afghánském prostředí, a proto bylo nutné nahradit ji výzbrojí, jež je spolehlivější a lépe vyhovuje těmto podmínkám. Co to pro vojáky nasazené ve válečné zóně znamená, netřeba vysvětlovat. Proto byly nakoupeny pistole Glock, které jsou ve výzbroji armád celého světa včetně české – o jejich špičkové kvalitě není pochyb. Jedině přímý nákup mohl zaručit, aby čeští vojáci dostali včas to, co potřebují. Podobný postup je běžný i v jiných aliančních státech. Marketingový průzkum před nákupem porovnával parametry a dostupnost zbraní této kategorie. Vyplynulo z něj, že dodavatel pistolí Glock nabízí dvojnásobnou životnost zbraně oproti ostatním výrobcům a pětiletou záruku. Průzkum potvrdil, že zbraně v této kategorii jsou technicky a cenově srovnatelné, i vynikající reference o praktickém používání pistolí Glock 17 speciálními jednotkami Armády ČR v Afghánistánu a Iráku. V článku je dále uvedena chybná informace týkající se dodávek munice pro nakoupené pistole společností MPI Group. Výběr dodavatelů munice je prováděn otevřeným zadávacím řízením a v případě pistolí Glock není dodavatelem uvedená společnost. V článku Tajný nákup obrněnců věnovaném lehkým obrněným vozidlům Iveco LMV Marek nepravdivě vyvozuje, že loni v srpnu byla „tajně“ pořízena tři tato vozidla, aniž by o tom ministerstvo obrany informovalo. Informace o pořízení tří vozidel byla projednána kromě jiného ve sněmovním výboru pro obranu – na veřejném zasedání 15. října 2009. Na výbor mají přístup i novináři. Jde o náhradu za tři vozidla těžce poničená nástražnými výbušnými systémy a dopravní nehodou během působení českých vojáků v operaci ISAF v Afghánistánu. Při těchto incidentech nepřišel žádný přepravovaný voják o život, což potvrzuje správnost rozhodnutí pořídit tato osvědčená a vysoce odolná vozidla pro příslušníky Armády ČR v zahraničních misích.
V článku Generálské čistky o odchodu dvou generálů jsou uvedeny nepravdivé informace týkající se ředitele Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka. Není pravda, že byl z popudu současného ministra obrany Martina Bartáka třikrát povýšen z hodnosti plukovníka do hodnosti generálporučíka. Do hodnosti brigádního generála byl povýšen v roce 2006 na návrh tehdejšího ministra obrany Jiřího Šedivého. Do hodnosti generálmajora v roce 2008 na návrh tehdejší ministryně obrany Vlasty Parkanové. A pouze jednou byl povýšen na návrh ministra Bartáka – v roce 2009 do hodnosti generálporučíka.

Lucie Kubovičová
tisková mluvčí Ministerstva obrany ČR

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít