Podivná rovnítka ministerstva obrany

06. ledna 2010, 17:59 - redakce
06. ledna 2010, 17:59

(EURO 51–52/2009)

Je nutné doplnit a uvést na pravou míru tři články Rudolfa Marka Podivná rovnítka ministerstva obrany, Tajný nákup obrněnců a Generálské čistky (EURO 51–52/2009).
Důvodem nákupu pistolí Glock 17, kterému se věnuje článek Podivná rovnítka ministerstva obrany, není nezájem o české zbraně, ale problémy s konkrétním typem pistole vzoru 82. Při jejím pořízení nikdo nepočítal s nasazením v horkém a prašném afghánském prostředí, a proto bylo nutné nahradit ji výzbrojí, jež je spolehlivější a lépe vyhovuje těmto podmínkám. Co to pro vojáky nasazené ve válečné zóně znamená, netřeba vysvětlovat. Proto byly nakoupeny pistole Glock, které jsou ve výzbroji armád celého světa včetně české – o jejich špičkové kvalitě není pochyb. Jedině přímý nákup mohl zaručit, aby čeští vojáci dostali včas to, co potřebují. Podobný postup je běžný i v jiných aliančních státech. Marketingový průzkum před nákupem porovnával parametry a dostupnost zbraní této kategorie. Vyplynulo z něj, že dodavatel pistolí Glock nabízí dvojnásobnou životnost zbraně oproti ostatním výrobcům a pětiletou záruku. Průzkum potvrdil, že zbraně v této kategorii jsou technicky a cenově srovnatelné, i vynikající reference o praktickém používání pistolí Glock 17 speciálními jednotkami Armády ČR v Afghánistánu a Iráku. V článku je dále uvedena chybná informace týkající se dodávek munice pro nakoupené pistole společností MPI Group. Výběr dodavatelů munice je prováděn otevřeným zadávacím řízením a v případě pistolí Glock není dodavatelem uvedená společnost. V článku Tajný nákup obrněnců věnovaném lehkým obrněným vozidlům Iveco LMV Marek nepravdivě vyvozuje, že loni v srpnu byla „tajně“ pořízena tři tato vozidla, aniž by o tom ministerstvo obrany informovalo. Informace o pořízení tří vozidel byla projednána kromě jiného ve sněmovním výboru pro obranu – na veřejném zasedání 15. října 2009. Na výbor mají přístup i novináři. Jde o náhradu za tři vozidla těžce poničená nástražnými výbušnými systémy a dopravní nehodou během působení českých vojáků v operaci ISAF v Afghánistánu. Při těchto incidentech nepřišel žádný přepravovaný voják o život, což potvrzuje správnost rozhodnutí pořídit tato osvědčená a vysoce odolná vozidla pro příslušníky Armády ČR v zahraničních misích.
V článku Generálské čistky o odchodu dvou generálů jsou uvedeny nepravdivé informace týkající se ředitele Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka. Není pravda, že byl z popudu současného ministra obrany Martina Bartáka třikrát povýšen z hodnosti plukovníka do hodnosti generálporučíka. Do hodnosti brigádního generála byl povýšen v roce 2006 na návrh tehdejšího ministra obrany Jiřího Šedivého. Do hodnosti generálmajora v roce 2008 na návrh tehdejší ministryně obrany Vlasty Parkanové. A pouze jednou byl povýšen na návrh ministra Bartáka – v roce 2009 do hodnosti generálporučíka.

Lucie Kubovičová
tisková mluvčí Ministerstva obrany ČR

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra…
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Technologie
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperského. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít