Podivná rovnítka ministerstva obrany

06. ledna 2010, 17:59 - redakce
06. ledna 2010, 17:59

(EURO 51–52/2009)

Je nutné doplnit a uvést na pravou míru tři články Rudolfa Marka Podivná rovnítka ministerstva obrany, Tajný nákup obrněnců a Generálské čistky (EURO 51–52/2009).
Důvodem nákupu pistolí Glock 17, kterému se věnuje článek Podivná rovnítka ministerstva obrany, není nezájem o české zbraně, ale problémy s konkrétním typem pistole vzoru 82. Při jejím pořízení nikdo nepočítal s nasazením v horkém a prašném afghánském prostředí, a proto bylo nutné nahradit ji výzbrojí, jež je spolehlivější a lépe vyhovuje těmto podmínkám. Co to pro vojáky nasazené ve válečné zóně znamená, netřeba vysvětlovat. Proto byly nakoupeny pistole Glock, které jsou ve výzbroji armád celého světa včetně české – o jejich špičkové kvalitě není pochyb. Jedině přímý nákup mohl zaručit, aby čeští vojáci dostali včas to, co potřebují. Podobný postup je běžný i v jiných aliančních státech. Marketingový průzkum před nákupem porovnával parametry a dostupnost zbraní této kategorie. Vyplynulo z něj, že dodavatel pistolí Glock nabízí dvojnásobnou životnost zbraně oproti ostatním výrobcům a pětiletou záruku. Průzkum potvrdil, že zbraně v této kategorii jsou technicky a cenově srovnatelné, i vynikající reference o praktickém používání pistolí Glock 17 speciálními jednotkami Armády ČR v Afghánistánu a Iráku. V článku je dále uvedena chybná informace týkající se dodávek munice pro nakoupené pistole společností MPI Group. Výběr dodavatelů munice je prováděn otevřeným zadávacím řízením a v případě pistolí Glock není dodavatelem uvedená společnost. V článku Tajný nákup obrněnců věnovaném lehkým obrněným vozidlům Iveco LMV Marek nepravdivě vyvozuje, že loni v srpnu byla „tajně“ pořízena tři tato vozidla, aniž by o tom ministerstvo obrany informovalo. Informace o pořízení tří vozidel byla projednána kromě jiného ve sněmovním výboru pro obranu – na veřejném zasedání 15. října 2009. Na výbor mají přístup i novináři. Jde o náhradu za tři vozidla těžce poničená nástražnými výbušnými systémy a dopravní nehodou během působení českých vojáků v operaci ISAF v Afghánistánu. Při těchto incidentech nepřišel žádný přepravovaný voják o život, což potvrzuje správnost rozhodnutí pořídit tato osvědčená a vysoce odolná vozidla pro příslušníky Armády ČR v zahraničních misích.
V článku Generálské čistky o odchodu dvou generálů jsou uvedeny nepravdivé informace týkající se ředitele Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka. Není pravda, že byl z popudu současného ministra obrany Martina Bartáka třikrát povýšen z hodnosti plukovníka do hodnosti generálporučíka. Do hodnosti brigádního generála byl povýšen v roce 2006 na návrh tehdejšího ministra obrany Jiřího Šedivého. Do hodnosti generálmajora v roce 2008 na návrh tehdejší ministryně obrany Vlasty Parkanové. A pouze jednou byl povýšen na návrh ministra Bartáka – v roce 2009 do hodnosti generálporučíka.

Lucie Kubovičová
tisková mluvčí Ministerstva obrany ČR

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít