Podezřelá osoba

05. listopadu 2010, 12:15 - Táňa Králová
05. listopadu 2010, 12:15

Biopaliva

Jako by nestačilo, že celníci řeší miliardové podvody s pohonnými hmotami. Další prostor pro daňové úniky má vytvořit zavedení nového článku na biopalivářský trh, takzvaných třetích osob. Takto silným argumentem odmítají jejich vznik výrobci biopaliv. O existenci nových subjektů naopak vehementně usilují petrolejáři. Rafinérie, dovozci a další distributoři pohonných hmot by na třetí osoby mohli přehrát zákonnou povinnost plnit minimální podíl biosložky v palivu. Roli svých pomocníků obhajují petrolejáři tím, že přispějí k naplnění velkého závazku – nahradit do roku 2020 deset procent motorových paliv obnovitelnými zdroji.
„Hrozí fiktivní vykazování biopaliv a obrovské nebezpečí daňových úniků,“ varuje před třetími osobami výkonný ředitel Sdružení pro výrobu bionafty Petr Jevič. Šéf České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO) Ivan Ottis mu oponuje: „Museli bychom si najít spolehlivé partnery. Navíc povinnost dodržet zákonný podíl biopaliv by v důsledku zůstala na nás. Celnímu úřadu budeme dokazovat, že jsme ji splnili – částečně prostřednictvím třetí osoby.“ ČAPPO se při obhajování existence nových subjektů odvolává na Německo, které tuto praxi zavedlo před rokem. Německo je ovšem v jiné situaci. S podílem 6,25 procenta biopaliv má před Českem náskok. I po červnovém navýšení limitů biosložek v naftě a benzinu se letos Česko dostane na 4,22 procenta. Nedosáhne plánovaného cíle 5,75 procenta.
Přestože meziresortní komise pro biopaliva zavedení třetí osoby zatím nepodporuje, petrolejáři dál tlačí na její legislativní ukotvení. Příležitost skýtá brzké otevření zákona o ovzduší, do něhož musí ČR do konce letošního roku promítnout dvě unijní směrnice k biopalivům. „Pro stát je zavedení třetí osoby jednoznačně nevýhodné a makroekonomické dopady jsou negativní,“ upozorňuje Jevič v dopise ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS). „Pro nás je klíčové především přijetí obou evropských směrnic. Aby nebylo ohroženo, nebude aktuální novela problematiku třetích osob řešit,“ uvedl pro týdeník EURO Kocourek. Potvrdil také, že se dál bude o této věci jednat, aby se podařilo najít optimální řešení. Sdružení pro výrobu bionafty se třetím osobám brání i kvůli obavě, že přispějí k silnějšímu dovozu biopaliv na úkor tuzemské produkce. „Tím by se ztrácely přínosy zavádění biopaliv, které spočívají v podpoře českého zemědělství a průmyslu,“ zdůrazňuje Jevič.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které Vás ochrání před otravnými telefonáty
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít