Podezřelá osoba

05. listopadu 2010, 12:15 - Táňa Králová
05. listopadu 2010, 12:15

Biopaliva

Jako by nestačilo, že celníci řeší miliardové podvody s pohonnými hmotami. Další prostor pro daňové úniky má vytvořit zavedení nového článku na biopalivářský trh, takzvaných třetích osob. Takto silným argumentem odmítají jejich vznik výrobci biopaliv. O existenci nových subjektů naopak vehementně usilují petrolejáři. Rafinérie, dovozci a další distributoři pohonných hmot by na třetí osoby mohli přehrát zákonnou povinnost plnit minimální podíl biosložky v palivu. Roli svých pomocníků obhajují petrolejáři tím, že přispějí k naplnění velkého závazku – nahradit do roku 2020 deset procent motorových paliv obnovitelnými zdroji.
„Hrozí fiktivní vykazování biopaliv a obrovské nebezpečí daňových úniků,“ varuje před třetími osobami výkonný ředitel Sdružení pro výrobu bionafty Petr Jevič. Šéf České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO) Ivan Ottis mu oponuje: „Museli bychom si najít spolehlivé partnery. Navíc povinnost dodržet zákonný podíl biopaliv by v důsledku zůstala na nás. Celnímu úřadu budeme dokazovat, že jsme ji splnili – částečně prostřednictvím třetí osoby.“ ČAPPO se při obhajování existence nových subjektů odvolává na Německo, které tuto praxi zavedlo před rokem. Německo je ovšem v jiné situaci. S podílem 6,25 procenta biopaliv má před Českem náskok. I po červnovém navýšení limitů biosložek v naftě a benzinu se letos Česko dostane na 4,22 procenta. Nedosáhne plánovaného cíle 5,75 procenta.
Přestože meziresortní komise pro biopaliva zavedení třetí osoby zatím nepodporuje, petrolejáři dál tlačí na její legislativní ukotvení. Příležitost skýtá brzké otevření zákona o ovzduší, do něhož musí ČR do konce letošního roku promítnout dvě unijní směrnice k biopalivům. „Pro stát je zavedení třetí osoby jednoznačně nevýhodné a makroekonomické dopady jsou negativní,“ upozorňuje Jevič v dopise ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS). „Pro nás je klíčové především přijetí obou evropských směrnic. Aby nebylo ohroženo, nebude aktuální novela problematiku třetích osob řešit,“ uvedl pro týdeník EURO Kocourek. Potvrdil také, že se dál bude o této věci jednat, aby se podařilo najít optimální řešení. Sdružení pro výrobu bionafty se třetím osobám brání i kvůli obavě, že přispějí k silnějšímu dovozu biopaliv na úkor tuzemské produkce. „Tím by se ztrácely přínosy zavádění biopaliv, které spočívají v podpoře českého zemědělství a průmyslu,“ zdůrazňuje Jevič.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít