Poděkujme lékařům

22. února 2011, 15:43 - Miroslav Řihák
22. února 2011, 15:43

Manažerský panel

Podstata sporu „děkujících a odcházejících“ lékařů s ministerstvem zdravotnictví je na první pohled jednoduchá: Lékařům došla trpělivost. Chtějí více peněz, chtějí odměnu přiměřenou důležitosti své práce. Jako občasného pacienta a bývalého majitele malého soukromého sanatoria mě však tento vygradovaný spor nutí zamýšlet se i nad dalšími jeho souvislostmi.
V debatách o tom, jaký plat má mít nastupující lékař a kolik má brát po několika letech praxe, bohužel uniká to podstatné – že totiž, stejně jako v jakémkoli jiném oboru lidské činnosti, by lékaři měli být zaplaceni podle hodnoty, jakou přinášejí svým zákazníkům, tedy pacientům. Ti nejlepší ať si přijdou na velice slušný plat, ti slabší na méně peněz, ti špatní pak nemají mít ve zdravotnictví místo vůbec. A mladí lékaři? V západních zemích, kde si nikdo na svoje platové ohodnocení nestěžuje, je běžnou praxí, že před atestací slouží od nevidím do nevidím a berou pouze „základní mzdu“. Přitom zdravotnictví jako celek bohužel dlouhodobě odolává tlakům na zprůhlednění. Jen obtížně se získávají data o úspěšnosti léčby v jednotlivých zařízeních, o kvalitě toho kterého lékaře se dozvíte jen od známých. Zcela skryté jsou pak běžnému pacientovi ekonomické parametry. Přístroje a medikamenty jsou téměř výhradně nakupovány za vyhlášené oficiální ceny výrobců přesto, že u většiny specializací existuje na trhu tvrdá konkurence. Výběrová řízení jsou organizována naoko a v rozhodování hrají roli především „přátelství a vztahy“ těch, co dodávají, s těmi, co rozhodují. Ti pak protislužbou dostanou letenky na konference konané v odlehlých koncích světa. Zdravotnictví tak přichází o miliardy korun ročně. Z vlastní zkušenosti vím, že když se začne reálně soutěžit, dá se v nákupu ušetřit 30 až 50 procent peněz, a to bez jakéhokoli snížení kvality léků nebo zdravotní péče. Toto bolavé místo českého zdravotnictví by si jistě zasloužilo více pozornosti než debaty o tom, kolikanásobek průměrného platu lékařům přiznáme.
Pokud nátlaková akce českých lékařů povede nakonec k tomu, že se pacienti začnou zajímat nejen o to, kolik má jejich lékař na výplatní pásce, ale také o to, jakou práci za svou mzdu odvádí, tak nebyla zbytečná.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít