Podávání Q10 formou tablet nemá žádný účinek,

14. října 2002, 00:00 - (nal)
14. října 2002, 00:00

říká v rozhovoru dietolog Pavel Suchánek Pavel Suchánek pracuje v Institutu klinické a experimentální medicíny Praha jako dietolog se zaměřením na složení výživy a její vliv na hladinu cholesterolu v krvi. Jaká je hlavní funkce koenzymu Q10 v lidském těle?

říká v rozhovoru dietolog Pavel Suchánek

Pavel Suchánek pracuje v Institutu klinické a experimentální medicíny Praha jako dietolog se zaměřením na složení výživy a její vliv na hladinu cholesterolu v krvi.

Jaká je hlavní funkce koenzymu Q10 v lidském těle?

Koenzym Q10 je součástí membrány mitochondrií všech buněk a účastní se tzv. respiračního řetězce, což je proces, kterým tělo získává většinu energie pro své fungování. Výrazně vyšší koncentraci nacházíme zejména v srdečním svalu. Často se také uvádí, že patří mezi antioxidanty. Zejména asi proto, že je strukturně velmi podobný vitaminu E a K, které mají prokázaný antioxidační účinek, tj. chrání tělo před volnými radikály kyslíku, které poškozují naše buňky. Tento účinek však nebyl zatím spolehlivě prokázán.

Některé výzkumy tvrdí, že Q10 působí příznivě na srdeční sval. Je to tak?

V USA se pacientům s onemocněním srdce v rámci rekonvalescence podává i Q10, protože u těchto pacientů přispívá ke zlepšení funkce srdce. To jsou ovšem nemocní kardiaci, nikoliv zdraví lidé.

Četla jsem o studii, která tvrdila, že u osob starších 90 let, které byly stále na vrcholu svých mentálních schopností, byly zjišťovány vyšší hladiny Q10 než u jejich méně výkonných vrstevníků. Stimuluje Q10 skutečně mozkovou činnost? Nebo naopak zvýšená mozková aktivita produkuje více Q10?

Myslím si, že je to účelové vysvětlení, obecně, kdo chce být v devadesáti intelektuálně v kondici, musí trénovat mozek celý život a neustále „roztáčet závity“ nějakou činností, jako je studium nových informací, čtení náročnější literatury, luštění křížovek, hádanek atd. Pak má v pořádku buňky vyrábějící energii pro mozek a samozřejmě i víc Q10 než ten, kdo mozek netrénuje. V rámci odborně prováděných klinických studii bylo prokázáno, že i když zvýšíte množství Q10 v krvi, nemá to na vaše výkony žádný měřitelný vliv. Celkově výše uvedenou interpretaci výsledků studie považuji za účelově zkreslenou. Q10 nestimuluje mozkovou činnost ani není jejím produktem.

Jako součást lidského organizmu byl Q10 objeven už na konci 50. let, ale teprve v poslední době se začal hojně využívat v kosmetickém průmyslu nebo jako doplněk k výživě. Všude je ho

najednou plno, výrobci ho opěvují! Je Q10 skutečný zázrak, nebo jeho reklamní vychvalování máme brát spíše s rezervou?

Jde patrně o snahu ohromit zase něčím novým, jako to bylo i s karnitinem (látka urychlující spalování tuků). Jaksi se zapomnělo, že jeho účinnost je pouze při větší fyzické aktivitě delší než 35 minut a ne, když jen ležíme na gauči. To již samozřejmě firmy neprezentovaly, prostě řekly A a na B jaksi „pozapomněly“. Q10 je znám dlouho jako součást řetězce, který získává pro tělo energii. Jeho podávání formou tablet nemá žádný účinek.

Když Q10 zcela laicky postavím do paralely např. s vitaminem C a budu tvrdit, že tento vitamin je velmi důležitý pro fungování organizmu jako celku, ale sám o sobě - bez další péče - nezmůže nic, můžu to samé říct i o Q10?

Q10 není na rozdíl od vitaminu C účinný, když se dodává jako léková forma, jako se třeba doporučuje Celaskon při chřipkových epidemiích. Q10 je důležitý pro organizmus, ale tělo člověka ho má dostatek a nepotřebuje ho dodávat z vnějšku.

Doporučil byste tedy užívání této látky jako doplněk k výživě při namáhavé “ duševní“ práci, kdy musíme hodně zapojovat mozek nebo také u zvýšených sportovních aktivit?

Nedoporučil, předchozí odpovědi snad osvětlily proč. Rozhodnutí bych nechal pouze na lékaři - kardiologovi, který by možná při určitých onemocněních srdce mohl doporučit určitou dávku Q10, ale laik nebo „odborníci na výživu“ by neměli podlehnout reklamním sloganům. Q10 totiž může být nejen neúčinný, ale ve vyšším množství i zdraví nebezpečný. Nejde o žádnou součást zdravého životního stylu, pouze jen o tlak výrobců a reklamních agentur, kteří se snaží zvýšit své zisky na úkor neinformovaných zákazníků.

Řekl jste, že by Q10 mohl mít nežádoucí účinky. Mohl byste to upřesnit?

Bylo prokázáno, že dávka 60 mg Q10 2x denně po dobu 20 dní u nesportujících lidí poškozuje membránu buněk a místo, aby měl antioxidační účinek, naopak zvyšuje při podávání tohoto množství látky produkci volných radikálů, které napadají a ničí buňky v těle. Pokud budeme k této dávce intenzivně cvičit, tak účinek takového množství Q10 na tělo bude neutrální.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít