Podávání Q10 formou tablet nemá žádný účinek,

14. října 2002, 00:00 - (nal)
14. října 2002, 00:00

říká v rozhovoru dietolog Pavel Suchánek Pavel Suchánek pracuje v Institutu klinické a experimentální medicíny Praha jako dietolog se zaměřením na složení výživy a její vliv na hladinu cholesterolu v krvi. Jaká je hlavní funkce koenzymu Q10 v lidském těle?

říká v rozhovoru dietolog Pavel Suchánek

Pavel Suchánek pracuje v Institutu klinické a experimentální medicíny Praha jako dietolog se zaměřením na složení výživy a její vliv na hladinu cholesterolu v krvi.

Jaká je hlavní funkce koenzymu Q10 v lidském těle?

Koenzym Q10 je součástí membrány mitochondrií všech buněk a účastní se tzv. respiračního řetězce, což je proces, kterým tělo získává většinu energie pro své fungování. Výrazně vyšší koncentraci nacházíme zejména v srdečním svalu. Často se také uvádí, že patří mezi antioxidanty. Zejména asi proto, že je strukturně velmi podobný vitaminu E a K, které mají prokázaný antioxidační účinek, tj. chrání tělo před volnými radikály kyslíku, které poškozují naše buňky. Tento účinek však nebyl zatím spolehlivě prokázán.

Některé výzkumy tvrdí, že Q10 působí příznivě na srdeční sval. Je to tak?

V USA se pacientům s onemocněním srdce v rámci rekonvalescence podává i Q10, protože u těchto pacientů přispívá ke zlepšení funkce srdce. To jsou ovšem nemocní kardiaci, nikoliv zdraví lidé.

Četla jsem o studii, která tvrdila, že u osob starších 90 let, které byly stále na vrcholu svých mentálních schopností, byly zjišťovány vyšší hladiny Q10 než u jejich méně výkonných vrstevníků. Stimuluje Q10 skutečně mozkovou činnost? Nebo naopak zvýšená mozková aktivita produkuje více Q10?

Myslím si, že je to účelové vysvětlení, obecně, kdo chce být v devadesáti intelektuálně v kondici, musí trénovat mozek celý život a neustále „roztáčet závity“ nějakou činností, jako je studium nových informací, čtení náročnější literatury, luštění křížovek, hádanek atd. Pak má v pořádku buňky vyrábějící energii pro mozek a samozřejmě i víc Q10 než ten, kdo mozek netrénuje. V rámci odborně prováděných klinických studii bylo prokázáno, že i když zvýšíte množství Q10 v krvi, nemá to na vaše výkony žádný měřitelný vliv. Celkově výše uvedenou interpretaci výsledků studie považuji za účelově zkreslenou. Q10 nestimuluje mozkovou činnost ani není jejím produktem.

Jako součást lidského organizmu byl Q10 objeven už na konci 50. let, ale teprve v poslední době se začal hojně využívat v kosmetickém průmyslu nebo jako doplněk k výživě. Všude je ho

najednou plno, výrobci ho opěvují! Je Q10 skutečný zázrak, nebo jeho reklamní vychvalování máme brát spíše s rezervou?

Jde patrně o snahu ohromit zase něčím novým, jako to bylo i s karnitinem (látka urychlující spalování tuků). Jaksi se zapomnělo, že jeho účinnost je pouze při větší fyzické aktivitě delší než 35 minut a ne, když jen ležíme na gauči. To již samozřejmě firmy neprezentovaly, prostě řekly A a na B jaksi „pozapomněly“. Q10 je znám dlouho jako součást řetězce, který získává pro tělo energii. Jeho podávání formou tablet nemá žádný účinek.

Když Q10 zcela laicky postavím do paralely např. s vitaminem C a budu tvrdit, že tento vitamin je velmi důležitý pro fungování organizmu jako celku, ale sám o sobě - bez další péče - nezmůže nic, můžu to samé říct i o Q10?

Q10 není na rozdíl od vitaminu C účinný, když se dodává jako léková forma, jako se třeba doporučuje Celaskon při chřipkových epidemiích. Q10 je důležitý pro organizmus, ale tělo člověka ho má dostatek a nepotřebuje ho dodávat z vnějšku.

Doporučil byste tedy užívání této látky jako doplněk k výživě při namáhavé “ duševní“ práci, kdy musíme hodně zapojovat mozek nebo také u zvýšených sportovních aktivit?

Nedoporučil, předchozí odpovědi snad osvětlily proč. Rozhodnutí bych nechal pouze na lékaři - kardiologovi, který by možná při určitých onemocněních srdce mohl doporučit určitou dávku Q10, ale laik nebo „odborníci na výživu“ by neměli podlehnout reklamním sloganům. Q10 totiž může být nejen neúčinný, ale ve vyšším množství i zdraví nebezpečný. Nejde o žádnou součást zdravého životního stylu, pouze jen o tlak výrobců a reklamních agentur, kteří se snaží zvýšit své zisky na úkor neinformovaných zákazníků.

Řekl jste, že by Q10 mohl mít nežádoucí účinky. Mohl byste to upřesnit?

Bylo prokázáno, že dávka 60 mg Q10 2x denně po dobu 20 dní u nesportujících lidí poškozuje membránu buněk a místo, aby měl antioxidační účinek, naopak zvyšuje při podávání tohoto množství látky produkci volných radikálů, které napadají a ničí buňky v těle. Pokud budeme k této dávce intenzivně cvičit, tak účinek takového množství Q10 na tělo bude neutrální.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít