Podaří se Telecomu vlastnit celý Eurotel?

12. května 2003, 00:00 - Vladimíra Bezecná
12. května 2003, 00:00

Cena za 49procentní podíl prý byla dohodnuta na 1,285 miliardy dolarů Prodej části Eurotelu vlastněné americkým konsorciem Atlantic West do rukou Českého Telecomu by se měl podle analytiků uskutečnit za půl roku až rok... Již téměř dva roky se pokouší management Českého Telecomu odkoupit od amerických spoluvlastníků 49procentní podíl mobilního operátora Eurotel.

Cena za 49procentní podíl prý byla dohodnuta na 1,285 miliardy dolarů

Prodej části Eurotelu vlastněné americkým konsorciem Atlantic West do rukou Českého Telecomu by se měl podle analytiků uskutečnit za půl roku až rok…

Již téměř dva roky se pokouší management Českého Telecomu odkoupit od amerických spoluvlastníků 49procentní podíl mobilního operátora Eurotel. Zatímco předloni na podzim jednání neměla konečný výsledek kvůli rozdílným názorům na cenu, tentokrát se zdá, že by mohlo k dohodě dojít. Telecom již oficiálně potvrdil, že s konsorciem Atlantic West vyjednává, s Američany se dokonce v polovině března v New Yorku sešel i ministr informatiky Vladimír Mlynář. Podle některých informací měl společně s dosavadním šéfem Telecomu Ondřejem Felixem dohodnout cenu 1,285 miliardy amerických dolarů, tedy přibližně 37 miliard korun.

Cena problémem od počátku

Fakt, že český dominantní operátor v oblasti pevných linek vyjednává o přikoupení 49 procent nejstaršího domácího mobilního operátora, poprvé připustil na začátku léta 2001 tehdejší zástupce generálního ředitele Telecomu Bessel Kok. První zprávy hovořily o tom, že Atlantic West, který rovným dílem vlastní američtí operátoři Verizon Communications a A T&T Wireless, chtějí za svůj minoritní podíl přibližně dvě miliardy dolarů. Český Telecom, který drží zbývající 51 procento Eurotelu, byl prý tehdy ochotný zaplatit zhruba polovinu sumy požadované Američany. Na konci července předloňského roku pak obě strany uzavřely předběžnou nezávaznou dohodu na ceně 1,475 miliardy dolarů, podle tehdejšího kurzu přibližně pětapadesát miliard korun. Suma měla být splatná v hotovosti po podepsání smlouvy, makléři a finanční analytici ji však již tehdy považovali za poměrně vysokou. Po teroristických útocích v USA 11. září a negativním vývoji v telekomunikačním sektoru se také management Telecomu rozhodl znovu otevřít jednání o její výši. Na začátku listopadu Český Telecom Američanům oznámil, že za podíl hodlá zaplatit o třetinu méně, přibližně 1,1 miliardy dolarů. Atlantic West sníženou nabídku nepřijal a ještě před Vánoci tak jednání definitivně skončila.

Snaha zvýšit hodnotu

Telecomu Podle telekomunikačních odborníků a analytiků lze za uvažovanou transakcí - v minulosti i nyní - hledat snahu o zvýšení hodnoty Českého Telecomu před privatizací. Stát, který vlastní 51 procento Telecomu, mohl za svůj podíl požadovat více peněz při neúspěšném prodeji dominantního operátora vloni, podobné myšlenky se jistě honí hlavami politiků i nyní, kdy se očekává opakovaná privatizace. Navíc by Telecom svým způsobem zmírnil kanibalský dopad mobilních telefonů na podnikání operátora na poli pevných linek. Kromě jiného by tak Český Telecom získal i manažerskou kontrolu nad firmou, kterou dosud prostřednictvím svého managementu ovládá Atlantic West. Poté, co se státu v průběhu loňska nepodařilo zprivatizovat Český Telecom, kdy za majoritní 51procentní podíl nabízelo konsorcium Deutsche Bank a TDC přibližně 1,8 miliardy eur (necelých 60 miliard korun), se na začátku letošního roku znovu otevřela možnost transakce s Eurotelem. Ačkoliv se zprvu vláda i Fond národního majetku, prostřednictvím kterého stát podíl v Telecomu drží, touto možností nezabývaly, vyjednávání o ceně znovu začalo.

Aktivity ministra Mlynáře

O možné koupi Eurotelu vyjednává s Atlantic West prozatímní generální ředitel Telecomu Ondřej Felix, do rokování však nečekaně vstoupil i ministr informatiky Vladimír Mlynář. Společně s Felixem se v polovině března v New Yorku sešel s Američany a podle informací z denního tisku se jim podařilo dojednat cenu 1,285 miliardy dolarů, což podle aktuálního kurzu odpovídá zhruba 37 miliardám korun. Dokonce se objevila zpráva, že smlouva by měla být podepsána do konce května a finanční stránka transakce by měla být vypořádána do konce srpna letošního roku. Proti kvapné akci a rychlému přijetí dohodnuté ceny se však postavila část představenstva Telecomu. Někteří členové orgánu žádají provedení procesu due dilligence v Eurotelu, ocenění tržního podílu odbornými poradci a teprve na červnové valné hromadě Telecomu případné schválení nákupu. Svou vizi jistě do celé kauzy vnese nový ředitel dominantního operátora, kterým by se měl stát Gabriel Berdár, dosavadní šéf české filiálky americké počítačové firmy Dell Computer.

Zatím nic neuzavřeno

K současné situaci se zatím nijak konkrétně nevyjádřil nikdo z vedení Českého Telecomu, ačkoliv firma na konci minulého měsíce oficiálně potvrdila, že s Atlantic West vyjednává. „Tyto diskuze jsou předběžné a mohou, ale nemusejí vyústit v uzavření dohody,“ komentuje současný stav mluvčí Telecomu Vladan Crha. Ministr Mlynář považuje dosavadní jednání s americkou stranou za spíše neformální a požádal o trpělivost. „Bábovka už začíná zlatovět, ale ještě to není na to, aby byla vytažena z trouby a servírována,“ použil Mlynář přirovnání. Pro analytiky a makléře není znovuotevření kauzy s odkupem Eurotelu ničím překvapivým, neočekávají však uzavření kontraktu dříve než za půl roku, s tím, že transakce by neměla ovlivnit ceny telekomunikačních služeb dominantního operátora. Telecom je v současnosti téměř bez dluhů a pro firmu tak prý nebude problémem profinancovat nákup Eurotelu prostřednictvím emise dluhopisů nebo z úvěru. „Dokončení celé transakce odhaduji na šest až dvanáct měsíců,“ tvrdí Jan Slabý z Wood&Company. Je tak možné, že si 100procentní vlastnický podíl největšího mobilního operátora nadělí Český Telecom až letos k Vánocům.

Vlastníci Eurotelu

51 % Český Telecom

49 % Atlantic West

ATLANTIC WEST ROVNÝM DÍLEM SPOLUVLASTNÍ AMERIČTÍ OPERÁTOŘI

VERIZON COMMUNICATIONS A A T&T WIRELESS

Nákup Eurotelu by měl Český Telecom zřejmě financovat prostřednictvím emise dluhopisů nebo z úvěru.

ILUSTRAČNÍ FOTO: ARCHIV

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít