Pod vodou neskončil, za vodou není

24. dubna 2006, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
24. dubna 2006, 00:00

ZÁMEK HRUŠOVANY Jihomoravské Hrušovany nad Jevišovkou se před nedávnem objevily v médiích v souvislosti s povodněmi. Dlouhodobě je však trápí jiná věc - budoucnost místního zámku. Rozměrnou budovu v centru obce se již několik let nedaří prodat a hrozí její zkáza.

V minulé dekádě nebyl objekt využíván a rychle chátral.

ZÁMEK HRUŠOVANY

Jihomoravské Hrušovany nad Jevišovkou se před nedávnem objevily v médiích v souvislosti s povodněmi. Dlouhodobě je však trápí jiná věc - budoucnost místního zámku. Rozměrnou budovu v centru obce se již několik let nedaří prodat a hrozí její zkáza.

Empírový trojkřídlý zámek se nachází v blízkosti centra Hrušovan a tvoří přirozenou dominantu obce. Dvoupatrová rozměrná stavba na nepravidelném půdorysu písmene E má poměrně strohé fasády, její jižní průčelí však zdobí cenné podkovovité schodiště s balkonem. Vzhled budovy je na první pohled honosný a majestátný, vadou na kráse je ale její značná zchátralost -okna jsou vytlučená, schodiště polorozpadlá a interiéry zcela zdevastované. Jakékoliv využití objektu je tak v současnosti vyloučené.

V podobně špatném stavu byl donedávna i okolní park, který se však obec rozhodla na vlastní náklady upravit a dnes již opět slouží veřejnosti. Zámek by ale potřeboval investici v řádu desítek milionů korun, a to si radnice dovolit nemůže. Rozhodla se proto budovu za pět milionů korun prodat a doufá, že se zájemce brzy najde. Bývalé reprezentativní sídlo zdejší šlechty se totiž rychle rozpadá a za pár let z něj mohou zbýt již pouze ruiny.

V RUKOU ŠLECHTY

První zmínka o Hrušovanech nad Jevišovkou pochází ze 14. století, kdy zdejší panství zakoupil rytíř Gebl z Kučerova. Tvrz tu vznikla pravděpodobně ještě před rokem 1378 a její majitelé se často střídali. Roku 1570 za Čertorejských z Čertorej byl původní gotický objekt renesančně přestavěn a úpravy probíhaly i v dalších letech. Po Bílé hoře připadlo panství císařskému oblíbenci Siegfriedu Kryštofu Braunerovi a jeho potomci drželi Hrušovany dalších čtyřicet let.

Roku 1668 koupila hrušovanský majetek říšská hrabata z Althanu a v následujících letech začala přeměna tvrze v reprezentativnější barokní zámek, jehož malebnost později dotvořilo i zřízení rozsáhlého parku. Althanové, příslušníci zámožného rozvětveného rodu, vlastnili panství více než sto let a za jejich působení došlo k celkovému rozvoji obce. Další majitelé, páni z Hardeku, pak zámek ještě roku 1804 klasicistně a empírově upravili a dali mu tak současnou podobu.

Sídlem šlechty zůstal až do konce 19. století, kdy si nová majitelka panství hraběnka Emanuela Khuen-Bellasi nechala nedaleko městečka postavit letní sílo, nazvané po ní Emmahof (Emin dvůr). Starý zámek nebyl dále využíván a k dispozici ho proto dostal Červený kříž, který v něm v průběhu druhé světové války zřídil vojenský lazaret. Po osvobození roku 1945 byl pak jako německý majetek konfiskován a připadl státu.

DOMOV POHRANIČNÍKŮ Hrušovanský zámek následně obsadila československá armáda a až do roku 1986 ho využívala jako kasárna 4. brigády Pohraniční stráže. Zanedbávání údržby a nevhodné úpravy interiérů se však na stavu objektu velmi negativně podepsaly. Situace byla natolik vážná, že se koncem 80. let dokonce uvažovalo o jeho odstřelu.

Na poslední chvíli se podařilo zámek zachránit prodejem národnímu podniku Tesla Litovel, který měl v úmyslu přestavět šlechtické sídlo na továrnu. Než však stačil plány realizovat, přišel rok 1989 a z projektu sešlo. Památka se tak v 90. letech ocitla opět bez využití a chátrání rychle pokračovalo. Teprve v roce 2000 koupilo objekt město a začalo hledat vhodného investora.

Starosta Miroslav Miloš by z objektu nejraději viděl lázeňský dům či penzion. Hrušovany totiž leží v místech, která jsou pro lázeňství příznivá. Nedaleko se navíc nacházejí rakouské lázně Laa an der Thaya, s nimiž by česká obec ráda spolupracovala. Chybí ale to hlavní - peníze. Zájemců o zámek bylo údajně již kolem dvaceti, žádný však nepředložil konkrétní návrh a z prodeje vždy sešlo. Budova tedy zůstává i nadále prázdná a obnova je zatím v nedohlednu.

POPIS OBJEKTU

Název Zámek Hrušovany

místo Hrušovany n. Jevišovkou

kraj Jihomoravský

adresa bez č. p.

typ zámek

stav havarijní

využití žádné

kult. památka od roku 1973

vlastník město Hrušovany

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít