Pod střechou je, za vodou ne

05. listopadu 2007, 00:00 - Robert Šimek
05. listopadu 2007, 00:00

Městečko Hostomice leží ve Středočeském kraji uprostřed cest mezi Příbramí, Berounem, Dobříší a Hořovicemi. Může se pochlubit několika památkami a také pivovarem, jehož historie sahá až do 14. století.

Hostomický pivovar Městečko Hostomice leží ve Středočeském kraji uprostřed cest mezi Příbramí, Berounem, Dobříší a Hořovicemi. Může se pochlubit několika památkami a také pivovarem, jehož historie sahá až do 14. století. Nevelké Hostomice se pyšní mohutným náměstím. Od západu k východu mírně stoupající obdélník má bezmála půl kilometru délky. V jeho dolní části stojí kostel a budova někdejší školy. Nedaleko od ní bývalo kdysi několik rybníčků, které k řemeslu využívali hrnčíři. U jednoho z nich, dodnes existujícího, stojí také místní pivovar. Jedná se o soubor budov, rozdělený vestavěným hvozdem (pivovarskou věží) na sladovnu a vlastní provoz. V jeho prvním patře se nachází velký sál o výměře 105 metrů čtverečních a v přízemí hezké klenboví. Zadní část areálu pak zakončuje bývalá strojovna. Za socialismu sloužil pivovar jako bytový komplex. V současnosti je nevyužitý a chátrá. Nedávno dostal sice novou střechu a okapy, jeho celkový stav ale není příliš dobrý a vyžaduje celkovou rekonstrukci. Prodejní cena je proto jen 2,8 milionu korun.  Středověká tradice O založení Hostomic neexistuje žádný písemný doklad. Podle tradice ale stávala původní trhová ves poněkud severněji, než se nalézá město dnes. Již ve 14. století byla obec povýšena na městečko a v první polovině 18. století dokonce na město s vlastním znakem. Pivovar zde vznikl pravděpodobně již roku 1343 za Berků z Dubé a později ho vlastnili Dubští z Třebomyslic a královská komora. Městečko mělo od roku 1416 i právo vystavovací (umožňující produkci piva – takzvaný výstav). Současná podoba pivovaru ale pochází až z poloviny 19. století. Město totiž po roce 1848 postihlo hned několik požárů, jimž podlehla většina domů. Nový pivovar vybudoval na místě původní stavby František Lenner, přičemž sklepy a spilku (kvasný sklep) umístil do budovy přes ulici. Po válce byty  POPIS OBJEKTU název - pivovar Hostomice místo - Hostomice pod Brdy kraj - Středočeský lokace - Pivovarská 214 typ - pivovar stav - chátrající využití - žádné kult. památka - ne nabízí - Reality Kapičák cena** - 2,8 milionu Kč

Dalšími majiteli pivovaru byli Anna Jandová, provdaná Krubnerová, a Antonín Krubner. Největšího rozmachu však dosáhl teprve za Václava Greifa, který od roku 1929 v podniku také sládkoval.

V průběhu druhé světové války, roku 1942, byl pivovar uzavřen. Po osvobození republiky se ho sice podařilo ještě na čas zprovoznit, roku 1947 však produkce piva definitivně skončila. Budovy začaly sloužit obytným účelům a nepotřebné provozy byly postupně bourány. Do roku 1960 tak zmizely původní komín i lednice.

Oživení nastalo teprve po roce 1989. Budovy získaly již zmíněnou novou střechu a v budoucnu mohou sloužit bytovým či průmyslovým účelům.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít